60. ceremonia wręczenia Oscarów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
60. Ceremonia wręczenia Oscarów
Data 11 kwietnia 1988
Miejsce Shrine Auditorium w Los Angeles, Kalifornia
Prowadzenie Chevy Chase
Producent Samuel Goldwyn Jr.
Reżyser Marty Pasetta
Czas trwania 3 godziny 20 minut
Stacja telewizyjna ABC
Nawigacja
Czerwony dywan przed wejściem do Shrine Auditorium w Los Angeles.
Scena podczas odbywającej się ceremonii.
Anne Ramsey, nominowana za film Wyrzuć mamę z pociągu udziela wywiadu na czerwonym dywanie.
Sean Connery, laureat Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za film Nietykalni.
Jennifer Grey, gwiazda filmu Dirty Dancing.
Jon Voight przed ceremonią.
Celeste Holm pozuje na czerwonym dywanie.

60. ceremonia rozdania Oscarów odbyła się 11 kwietnia 1988 roku w Shrine Civic Auditorium w Los Angeles.

Laureaci i nominowani[edytuj]

Laureaci nagród wyróżnieni są wytłuszczeniem

Najlepszy film[edytuj]

Najlepszy aktor pierwszoplanowy[edytuj]

Najlepszy aktor drugoplanowy[edytuj]

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa[edytuj]

Najlepsza aktorka drugoplanowa[edytuj]

Najlepsza scenografia i dekoracje wnętrz[edytuj]

Najlepsze zdjęcia[edytuj]

Najlepsze kostiumy[edytuj]

Najlepsza reżyseria[edytuj]

Pełnometrażowy film dokumentalny[edytuj]

  • Aviva Slesin - The Ten-Year Lunch: The Wit And Legend of the Algonquin Round Table
  • Callie Crossley, James A. DeVinney - „Eyes on the Prize”, za odcinek: „America’s Civil Rights Years/Bridge to Freedom, 1965”
  • John Junkerman, John W. Dower - Hellfire: A Journey from Hiroshima
  • Robert Stone - Radio Bikini
  • Barbara Herbich, Cyril Christo - A Stitch for Time

Krótkometrażowy film dokumentalny[edytuj]

  • Sue Marx, Pamela Conn - Young At Heart
  • Deborah Dickson - Frances Steloff: Memoirs of a Bookseller
  • František Daniel, Izak Ben-Meir - In the Wee Wee Hours...
  • Megan Williams - Language Says It All
  • Lynn Mueller - Silver Into Gold

Najlepszy montaż[edytuj]

Najlepszy film nieangielskojęzyczny[edytuj]

Najlepsza charakteryzacja[edytuj]

Najlepsza muzyka[edytuj]

Najlepsza piosenka[edytuj]

Najlepszy dźwięk[edytuj]

Najlepszy montaż dźwięku (Nagroda Specjalna)[edytuj]

Najlepsze efekty specjalne[edytuj]

Krótkometrażowy film animowany[edytuj]

  • Frédéric Back - The Man Who Planted Trees
  • Eunice Macaulay - George and Rosemary
  • Bill Plympton - Your Face

Krótkometrażowy film aktorski[edytuj]

  • Jonathan Sanger, Jana Sue Memel - Ray's Male Heterosexual Dance Hall
  • Ann Wingate - Making Waves
  • Robert Katz - Shoeshine

Najlepszy scenariusz oryginalny[edytuj]

Najlepszy scenariusz adaptowany[edytuj]

Nagroda honorowa Gordona E. Sawyera[edytuj]