66 (gra karciana)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
66
Liczba graczy 2-4
Zalecenia wiekowe Od 7 lat w górę
Czas przygotowania około minuty (potasowanie i rozdanie kart)
Czas gry ok. 15 minut na partię
Złożoność reguł Średnie
Elementy strategii Duże
Wymagane umiejętności zdolność kalkulacji, umiejętność szacowania
Losowość Średnia

66 – gra karciana polegająca na uzyskaniu określonej liczby punktów.

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

Każda partia składa się z:

 1. rozdania kart
 2. gry
 3. podliczenie punktów

Przebieg gry[edytuj | edytuj kod]

Gra jest przeznaczona dla 2, 3 albo 4 osób. Gra się talią 24 kart (tzw. mała talia – od 9 do asa). Jeżeli grają 2 osoby, na początku jeden z graczy rozdaje graczom po 6 kart. Pozostałe karty tworzą stos. Pierwsza karta ze stosu jest odsłaniana, a kolor tej karty jest atutem przez całą grę.

Jeżeli natomiast grają 3 osoby, jedna z nich rozdaje najpierw każdemu po 4 karty. Z tego rozdania kolejna osoba może obrać według swego uznania dowolny kolor jako atut (trumf). Gdy atut zostanie obrany graczom uzupełnia się resztę kart czyli dokłada kolejne 4 aby każdy miał po 8 kart w ręku. Dla 4 osób sposób rozdania wygląda tak samo z tą jednak różnicą, że każdemu rozdaje się po 3 karty, z których obierany jest kolor jako atut (trumf).

Dopóki stos się nie skończy drugi gracz nie ma obowiązku zagrać karty tego samego koloru, co pierwszy, jednak gdy gracze zabiorą już wszystkie karty ze stosu, wówczas należy grać do koloru. Karta koloru atutowego jest silniejsza od jakiejkolwiek karty w pozostałych kolorach, jednak jest słabsza od starszej karty w swym kolorze. Gracz, który rzucił silniejszą kartę zabiera lewę do siebie i może podczas gry spoglądać na uzyskane karty by podliczyć zdobyte punkty.

Starszeństwo kart w grze to (od najstarszej): as – 10 – król – dama – walet – 9.

Punktacja kart:

 • as – 11 punktów,
 • dziesiątka - 10 punktów,
 • król – 4 punkty,
 • dama – 3 punkty,
 • walet – 2 punkty,
 • dziewiątka – bez punktów.

W grze istnieje także możliwość meldunku. Może jej dokonać tylko gracz, który zdobył poprzednią lewę i który posiada króla i damę jednego koloru. Może zgłosić to zagrywając jedną z tych kart mówiąc przy tym "Melduję" i wskazując liczbę punktów:

 • za meldunek w kolorze atutowym - 40,
 • za meldunek w pozostałych kolorach - 20.

Grę wygrywa gracz, który zdobył ostatnią lewę lub gracz, który zgłosił w trakcie gry zdobycie 66 punktów łącznie ze wszystkich lew i meldunków. Za wygraną w grze dodatkowo przypisuje się określoną liczbę punktów:

 • 3 punkty – jeśli przegrany gracz nie wziął ani jednej lewy i nie zgłosił żadnego meldunku;
 • 2 punkty – jeśli przegrany gracz zdobył co najmniej jedną lewę bądź zgłosił jeden meldunek, ale w lewach i meldunkach ma mniej niż 33 punkty (tzw. woda);
 • 1 punkt – jeśli przegrany gracz zdobył w lewach lub meldunkach co najmniej 33 punkty.

Gra[edytuj | edytuj kod]

Wersja dla 2 graczy: Grę rozpoczyna przeciwnik rozdającego. Kładzie on jedną ze swoich sześciu kart. Przeciwnik (póki jest stos) nie musi dokładać do koloru, ani przebijać. Gracz który dał najwyższą kartę tego samego koloru lub atut (trumf) bierze lewę (sztych). Następnie gracze ciągną po jednej karcie. Najpierw kartę ciągnie gracz który wziął lewę. Gracz który ma dziewiątkę atut może ją podmienić za kartę, która wyznacza atut. Nie można tego zrobić gdy na stole są 2 karty. Jeśli na stole są 2 karty (zakryta i odkryta), to jeden z graczy bierze zakrytą a drugi – odkrytą. Gdy skończy się stos obowiązuje dokładanie do koloru i przebijanie.

Wersja dla 3 graczy: Jedna z osób (najlepiej następna w kolejce po rozdającym karty) obiera kolor, który będzie atutem (trumfem). Jeżeli gracz nie obierze koloru, mówi: "Warszawa" co oznacza, że prawo obierania ma osoba za nim (ostatnia w kolejce) a stawką w grze są maksymalnie 3 punkty. Jeżeli kolor zostanie obrany, to gracz, który dokonał wyboru atutu musi ugrać 66 pkt w kartach. Gra wygląda podobnie jak dla 2 osób, z tą jednak różnicą, że gracze muszą dokładać do koloru i muszą przebijać. Ostatnia lewa (sztych) oznacza wygraną dla tego gracza lub graczy, którzy ją wzięli. W grze trzyosobowej gracz, który obrał kolor jako atut gra sam na swoje konto (musi ugrać 66 pkt), a pozostałych 2 graczy usiłuje mu w tym przeszkodzić, czyli bądź próbują ugrać razem 66 (ich lewy są liczone łącznie), bądź zabrać ostatnią lewę, bądź też sprawić by nie ugrał 66 pkt. Jeżeli osobie, która obrała dany kolor nie przyjdą inne atuty, może on zostać "wybawiony" przez inną osobę, pod warunkiem, że ją znajdzie. Wtedy osoba "wybawiająca" gra tak, jakby to ona obierała ten kolor

Wersja dla 4 osób: Podobnie jak w wersji dla 3 osób. Różnica polega na tym, że gracze grają w parach. Para graczy musi siedzieć naprzeciwko siebie (każda osoba ma po swojej lewej i prawej stronie przeciwników). Jeżeli gracz, który skorzystał z przysługującego mu prawa i obrał kolor jako atut (trumf), to oboje graczy, którzy grają w parze muszą ugrać 66 pkt. Lewy (sztychy) są liczone łącznie. Jeżeli jeden z gracz odmówi obrania koloru, mówiąc "Warszawa", prawo do obrania ma albo następny w kolejce czyli jeden z przeciwników albo prawo do obierania przechodzi na drugą osobę z pary. Zależne jest to od wcześniejszego ustalenia przez graczy.

Meldunki[edytuj | edytuj kod]

Meldunek to król i dama tego samego koloru. Jeśli gracz zgłosi meldunek dostaje 20 punktów (jeśli to nie jest kolor atutowy) lub 40 punktów (jeśli to kolor atutowy). Meldunek jest ważny tylko wtedy, gdy gracz ma karty.

Zaspanie[edytuj | edytuj kod]

Gracz może w każdej chwili póki jest stos i znajdują się na nim więcej niż 2 karty powiedzieć "śpij". Mówiąc to zakrywa odkrytą kartą stos i zobowiązuje się do ugrania 66 punktów. Od tego momentu karty nie są dobierane, a gracz musi dokładać do koloru.

Zakończenie gry[edytuj | edytuj kod]

Gra kończy się w przypadku, gdy gracz uzyska 66 punktów i to ogłosi, lub w przypadku skończenia się kart (wygrywa ten kto wziął ostatnią lewę).

Wersje gry[edytuj | edytuj kod]

Istnieje wersja gry 66 – schnapsen. Zasady gry są takie same jak w 66 ale gra się 20 kartami (bez dziewiątek) i rozdaje się 5 kart. Wersja ta jest popularna w Austrii.