68. ceremonia wręczenia Złotych Globów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
68. ceremonia wręczenia
Złotych Globów
Data

16 stycznia 2011

Miejsce

Beverly Hilton Hotel w Hollywood, Kalifornia

Prowadzenie

Ricky Gervais

Stacja telewizyjna

Stany Zjednoczone NBC

Nawigacja
◄ 67. 69. ►

68. ceremonia wręczenia Złotych Globów za rok 2010, nagród przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA) miała miejsce 16 stycznia 2011 roku w Beverly Hilton Hotel w Hollywood[1]. Ceremonię na terenie USA transmitowała stacja NBC. Galę poprowadził, podobnie jak podczas 67. ceremonii, komik Ricky Gervais[1].

Nominacje do nagród ogłoszone zostały 14 grudnia 2010 roku[2], przez Prezydenta HFPA, Philipa Berka oraz aktorów Josha Duhamela, Katie Holmes i Blaira Underwooda[1].

Nagroda im. Cecila B. DeMille’a została przyznana aktorowi Robertowi De Niro[3].

„Gwiazdą Złotych Globów” 2010 została Gia Mantegna, córka aktora Joego Mantegny[4].

Nagrody wręczali m.in.: Matt Damon, Jennifer Lopez, Robert Pattinson[5], Joseph Gordon-Levitt, Blair Underwood, Julie Bowen, Jimmy Fallon, Garrett Hedlund, January Jones, Leighton Meester, Vanessa Williams[6].

Nominacje[edytuj | edytuj kod]

Produkcje filmowe[edytuj | edytuj kod]

Najwięcej nominacji podczas 68. ceremonii w zestawie produkcji kinowych otrzymał film Toma Hoopera Jak zostać królem, który został nominowany w siedmiu kategoriach[7]. Po sześć nominacji otrzymały dwa filmy: The Social Network w reżyserii Davida Finchera oraz Fighter Davida O. Russella. Te trzy filmy zostały nominowane w kategorii najlepszego filmu dramatycznego, pozostałe obrazy nominowane w tej kategorii to: Incepcja Christophera Nolana i Czarny łabędź Darrena Aronofsky’ego, które zostały nominowane również w trzech innych kategoriach[8].

W kategorii najlepszy film komediowy lub musical zostały nominowane: film fantasy Alicja w Krainie Czarów Tima Burtona, musical Burleska Stevena Antina, niezależna komedia Wszystko w porządku w reżyserii Lisy Cholodenko, czarna komedia Red w reżyserii Roberta Schwentke oraz film Turysta Floriana Henckla von Donnersmarcka, którego nominowanie w tej kategorii wzbudziło kontrowersje[9]. Otóż sam film otrzymał bardzo niskie recenzje od krytyków[10], nie zyskał również sukcesu komercyjnego, ale najbardziej dziwnym wydaje się fakt, iż film jest thrillerem politycznym, mimo to został nominowany w kategorii najlepszego filmu komediowego lub musicalu[11][12].

Najlepszym filmem nieanglojęzycznym mogą zostać: meksykańsko-hiszpański Biutiful Alejandra Gonzáleza Iñárrita, francuski Le Concert Radu Mihăileanu, włoski Jestem miłością, rosyjski Na końcu świata oraz duński film Susanne Bier W lepszym świecie[13].

Za najlepsze animacje Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej uznało: Zaplątanych, Jak ukraść księżyc, Jak wytresować smoka, Toy Story 3 oraz nagrodzonego Europejską Nagrodą Filmową Iluzjonistę.

Artyści filmowi[edytuj | edytuj kod]

W tej edycji nagród dwie nominacje otrzymał jeden aktor, mianowicie Johnny Depp, który został wyróżniony za role w dwóch produkcjach komediowych: Alicji w Krainie Czarów oraz Turyście. Nominacje Depp otrzymał w jednej kategorii, dla najlepszego aktora w filmie komediowym lub musicalu, co oznacza, że może ewentualnie otrzymać tylko jedną nagrodę. Pozostali aktorzy nominowani w tej kategorii to: Paul Giamatti za rolę w filmie Świat według Barneya, Jake Gyllenhaal za występ w filmie Miłość i inne używki oraz Kevin Spacey za udział w filmie W krainie pieniądza.

W kategorii najlepszego aktora w filmie dramatycznym nominowali zostali aktorzy: Jesse Eisenberg i jego rola w The Social Network, Colin Firth za występ w filmie Jak zostać królem (Firth nominowany był również w roku poprzednim), James Franco za rolę w filmie Danny’ego Boyle’a 127 godzin, Ryan Gosling za grę w niezależnym dramacie Blue Valentine oraz Mark Wahlberg za film Fighter.

O nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego ubiegać się będą: Christian Bale za rolę w filmie Fighter, Michael Douglas za rolę Gordona Gekko w filmie Wall Street: Pieniądz nie śpi Olivera Stone’a (obraz jest kontynuacją filmu Wall Street; za rolę w tym obrazie Douglas otrzymał Oscara), Andrew Garfield, który zagrał w The Social Network, Jeremy Renner za występ w filmie Bena Afflecka Miasto złodziei oraz Geoffrey Rush za drugoplanową rolę w filmie Jak zostać królem.


W kategorii najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu wyróżniają się dwie nominacje dla aktorek, które wystąpiły w filmie Wszystko w porządkuAnnette Bening oraz Julianne Moore (Moore była nominowana także w zeszłym roku, lecz w innej kategorii). Pozostałe nominacje w tej kategorii odebrały: Anne Hathaway za udział w filmie Miłość i inne używki, Angelina Jolie za rolę w filmie Turysta oraz Emma Stone, która wystąpiła w szalonej komedii dla nastolatków − Łatwa dziewczyna.

O nagrodę dla najlepsza aktorka w filmie dramatycznym ubiegać się będą aktorki, które w tym roku wystąpiły w niezależnych dramatach. Są to: Halle Berry za film Frankie and Alice, Nicole Kidman za rolę w filmie Między światami, Jennifer Lawrence i jej rola w obrazie Do szpiku kości, Natalie Portman, która wystąpiła w Czarnym łabędziu oraz Michelle Williams za udział w filmie Blue Valentine.

Kategorię najlepszej aktorki drugoplanowej otwierają Amy Adams i Melissa Leo, które wystąpiły w filmie Fighter. Pozostałe nominacje w tej kategorii odebrały: Helena Bonham Carter za rolę w filmie Jak zostać królem, nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Wenecji za rolę w Czarnym łabędziu Mila Kunis oraz Jacki Weaver, która zagrała w australijskim dramacie Królestwo zwierząt.


Złoty Glob dla najlepszego reżysera otrzymać może reżyser najlepszego filmu dramatycznego, bowiem reżyserzy tych filmów, otrzymali nominacje w kategorii najlepszego reżysera. Są to: Darren Aronofsky, David Fincher, Christopher Nolan, David O. Russell i Tom Hooper.

Christopher Nolan, otrzymał tegorocznie również nominację w kategorii najlepszego scenariusza, za skrypt do filmu fantastycznonaukowego Incepcja. Rywalami Nolana w tej kategorii zostali: Danny Boyle i Simon Beaufoy za film 127 godzin, David Seidler za scenariusz do filmu Jak zostać królem, Aaron Sorkin za The Social Network oraz Lisa Cholodenko i Stuart Blumberg za scenariusz filmu niezależnego Wszystko w porządku.

Nagrodę za najlepszą muzykę, mogą odebrać sześcioro kompozytorów − Danny Elfman za Alicję w Krainie Czarów, Hans Zimmer za pracę nad Incepcją, A.R. Rahman za muzykę do filmu 127 godzin, Alexandre Desplat za Jak zostać królem oraz duet Trent Reznor & Atticus Ros za The Social Network.

Produkcje telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Najwięcej nominacji uzyskał serial muzyczny Glee stacji Fox, który powalczy o pięć nagród, m.in. w kategorii najlepszego serialu komediowego. Warto przypomnieć, iż serial Glee jest zeszłorocznym laureatem nagrody w tej kategorii. Pozostałe seriale, które uzyskały nominacje w tej kategorii to: Rockefeller Plaza 30, Współczesna rodzina (obydwa tytuły były nominowane również w zeszłym roku) oraz Siostra Jackie, Teoria wielkiego podrywu i Słowo na R, dla których jest to pierwsza nominacja w tej kategorii.

O Złoty Glob dla najlepszego serialu dramatycznego ubiega się pięć seriali: zeszłoroczny zwycięzca Mad Men, Dexter, dla którego już to trzecia nominacji w tej kategorii, oraz po raz pierwszy nominowane w tej kategorii seriale Żona idealna, Zakazane imperium i Żywe trupy.

Nagrodę dla najlepszego filmu telewizyjnego lub miniserialu zdobyć mogą dwa filmy telewizyjne i trzy miniseriale. Miniserialami są: Pacyfik stacji HBO, Filary Ziemi stacji Starz oraz francuski Carlos. Pozostałe nominacje przyznano filmom telewizyjnym Temple Grandin oraz Jack, jakiego nie znacie (obydwie produkcje stacji HBO).

Artyści telewizyjni[edytuj | edytuj kod]

W kategorii najlepszego aktora w serialu dramatycznym ponownie nominowany został Michael C. Hall za rolę w serialu Dexter (jest to piąta nominacja dla Halla za rolę w tym serialu; aktor jest również zeszłorocznym laureatem). Ponowne nominacje uzyskali również Jon Hamm za Mad Men (czwarta nominacja) i Hugh Laurie za rolę w Dr House (szósta nominacja). Pierwsze nominacje otrzymali Steve Buscemi za rolę w serialu Zakazane imperium i Bryan Cranston za Breaking Bad.

Najlepszą aktorką w serialu dramatycznym zostać może ponownie Julianna Margulies, zeszłoroczna laureatka za rolę w serialu Żona idealna. Szóstą nominację w tej kategorii odebrała Kyra Sedgwick za rolę w serialu Podkomisarz Brenda Johnson. Pozostałe nominacje odebrały po raz pierwszy aktorki: Elisabeth Moss za Mad Men, Piper Perabo za serial Kamuflaż oraz Katey Sagal za rolę w serialu Synowie Anarchii.


W kategoriach aktorów z seriali komediowych również nominowani zostali zeszłoroczni laureaci. Najlepszym aktorem zostać może ponownie Alec Baldwin, który występuje w serialu Rockefeller Plaza 30 (piąta nominacja dla Baldwina w tej kategorii). Jego rywalami w tej kategorii są: Steve Carell za Biuro (szósta nominacja), Thomas Jane za rolę w serialu Wyposażony (druga nominacja), Matthew Morrison za Glee (druga nominacja) i Jim Parsons, który gra w serialu Teoria wielkiego podrywu (jest to pierwsza nominacja dla tego aktora).

Nominację dla najlepszej aktorki w serialu komediowym odebrała ponownie również Toni Collette, która w zeszłym roku nagrodzona została za rolę w serialu Wszystkie wcielenia Tary (jest to druga nominacja dla Collette). Podobnie jak w zeszłym roku jej konkurentkami są: Edie Falco, czyli Siostra Jackie (druga nominacja), Tina Fey za Rockefeller Plaza 30 (czwarta nominacja dla tej aktorki) i Lea Michele za rolę w Glee (druga nominacja). Piątkę nominowanych zamyka Laura Linney, która otrzymała pierwszą nominację za serial Słowo na R.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Kino[edytuj | edytuj kod]

Tegorocznie najwięcej nagród otrzymał film dramatyczny The Social Network, który został nagrodzony w czterech kategoriach: za najlepszy film dramatyczny, dla najlepszego reżysera (David Fincher), za najlepszy scenariusz (Aaron Sorkin) i za najlepszą muzykę (Trent Reznor i Atticus Ross)[14].

Najlepszym filmem komediowym lub musicalem okazał się Wszystko w porządku, a grająca w nim główną rolę Annette Bening została nagrodzona Złotym Globem dla najlepszej aktorki w filmie komediowym lub musicalu[15].

Najlepszym aktorem w filmie komediowym lub musicalu okazał się Paul Giamatti, który wystąpił w komedii Świat według Barneya. Nagrodę dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym odebrał Colin Firth za rolę w filmie Jak zostać królem. Jest to jedyna nagroda dla tego filmu, który nominowany został w siedmiu kategoriach. Najlepszą aktorką w filmie dramatycznym okazała się Natalie Portman, która wystąpiła w filmie Czarny łabędź.

Nagrody dla najlepszych aktorów drugoplanowych odebrali aktorzy z filmu FighterMelissa Leo i Christian Bale.

Za najlepszy film zagraniczny HFPA uznało duński dramat Susanne Bier W lepszym świecie. Nagrodę dla najlepszego filmu animowanego otrzymał obraz Toy Story 3.

Film Incepcja Christophera Nolana pomimo czterech nominacji, nie otrzymał żadnej nagrody.

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

Najwięcej nagród w zestawie telewizyjnym odebrał serial Glee, który łącznie zdobył trzy nagrody: za najlepszy serial komediowy oraz dla najlepszych aktorów drugoplanowych − Jane Lynch i Chrisa Colfera.

Dwie nagrody otrzymał nowy serial stacji HBO Zakazane imperium, który otrzymał nagrody za najlepszy serial dramatyczny i dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym − Stevena Buscemiego.

Najlepszym miniserialem lub filmem telewizyjnym okazał się francuski miniserial Carlos.

Złoty Glob dla najlepszej aktorki w serialu dramatycznym odebrała Katey Sagal za rolę w Synowie Anarchii. Najlepszą aktorką w serialu komediowym okazała się Laura Linney, która wystąpiła w serialu Słowo na R. Aktorka nie pojawiła się na ceremonii wręczenia nagród. Nagrodę dla najlepszego aktora w serialu komediowym odebrał Jim Parsons, który występuje w serialu Teoria wielkiego podrywu.

Najlepszą aktorką w miniserialu lub filmie telewizyjnym została Claire Danes, która zagrała w filmie Temple Grandin. Najlepszym aktorem w męskim odpowiedniku powyższej kategorii został Al Pacino, za rolę w filmie Jack, jakiego nie znacie.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Nazajutrz po ceremonii wręczenia nagród, w mediach elektronicznych pojawiła się krytyka do osoby Ricky’ego Gervaisa, gospodarza ceremonii, którego wypowiedzi podczas gali zostały uznane za kontrowersyjne[16]. Komik wyśmiewał m.in. nominowanie filmu Turysta, sugerując, iż twórcy filmu przekupili organizatorów[17].

Laureaci i nominowani[edytuj | edytuj kod]

Laureaci nagród wyróżnieni są wytłuszczeniem

Produkcje kinowe[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy film dramatyczny[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy film komediowy lub musical[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza aktorka w filmie dramatycznym[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza aktorka w filmie komediowym lub musicalu[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy aktor w filmie dramatycznym[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy aktor w filmie komediowym lub musicalu[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza aktorka drugoplanowa[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy aktor drugoplanowy[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy reżyser[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy scenariusz[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy film zagraniczny[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza muzyka[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza piosenka[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy film animowany[edytuj | edytuj kod]

Produkcje telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy serial dramatyczny[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy serial komediowy[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy miniserial lub film telewizyjny[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza aktorka w serialu komediowym[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy aktor w serialu komediowym[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym[edytuj | edytuj kod]

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym[edytuj | edytuj kod]

Nagroda Cecila B. DeMille’a[edytuj | edytuj kod]

Gwiazda Złotych Globów 2009[edytuj | edytuj kod]

Podsumowanie ilości nominacji[edytuj | edytuj kod]

(Ograniczenie do dwóch nominacji)

Kino[edytuj | edytuj kod]

7 : Jak zostać królem
6 : Fighter, The Social Network
4 : Czarny łabędź, Incepcja, Wszystko w porządku
3 : 127 godzin, Alicja w Krainie Czarów, Turysta
2 : Blue Valentine, Burleska, Miłość i inne używki, Zaplątani

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

5 : Glee
3 : Rockefeller Plaza 30, Zakazane imperium, Dexter, Żona idealna, Mad Men, Współczesna rodzina, Temple Grandin
2 : Słowo na R, Carlos, Siostra Jackie, Filary Ziemi, Władcy świata, Jack, jakiego nie znacie

Podsumowanie ilości nagród[edytuj | edytuj kod]

(Ograniczenie do dwóch nagród)

Kino[edytuj | edytuj kod]

4 : The Social Network
2 : Wszystko w porządku, Fighter

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

3 : Glee
2 : Zakazane imperium

Prezenterzy nagród i nominacji[edytuj | edytuj kod]

Imię i nazwisko Prezentacja lub wręczenie nagrody[18]:
Scarlett Johansson Najlepszy aktor drugoplanowy
Julie Bowen i LL Cool J Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym
Julianne Moore i Kevin Spacey Prezentacja Gwiazdy Złotych Globów
Gia Mantegna Najlepszy miniserial lub film telewizyjny
Bruce Willis Prezentacja filmu Red
Garrett Hedlund i Leighton Meester Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu
lub filmie telewizyjnym
Michelle Pfeiffer Prezentacja filmu Alicja w Krainie Czarów
Eva Longoria Przedstawienie prezydenta HFPA, Philipa Berka
Kevin Bacon i Milla Jovovich Najlepszy aktor w serialu dramatycznym
Najlepszy serial dramatyczny
Andrew Garfield Prezentacja filmu The Social Network
Alec Baldwin i Jennifer Lopez Najlepsza piosenka
Najlepsza muzyka
Justin Bieber i Hailee Steinfeld Najlepszy film animowany
Robert Downey Jr. Najlepsza aktorka w filmie komediowym lub musicalu
Sylvester Stallone Prezentacja filmu Fighter
Geoffrey Rush i Tilda Swinton Najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym
Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym
Zac Efron Prezentacja filmu Wszystko w porządku
Tina Fey i Steve Carell Najlepszy scenariusz
Chris Evans i Chris Hemsworth Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu
lub filmie telewizyjnym
Olivia Wilde i Robert Pattinson Najlepszy film zagraniczny
Helen Mirren Prezentacja filmu Jak zostać królem
Blair Underwood i Vanessa Williams Najlepsza aktorka w serialu komediowym
Jane Fonda Prezentacja filmu Burleska
Matthew Bomer i Kaley Cuoco Najlepszy aktor w serialu komediowym
Jeremy Irons Najlepsza aktorka drugoplanowa
Matt Damon Nagroda im. Cecila B. DeMille’a
Megan Fox Prezentacja filmu Turysta
Annette Bening Najlepszy reżyser
Jimmy Fallon i January Jones Najlepszy serial komediowy
Alicia Keys Prezentacja filmu Czarny łabędź
Halle Berry Najlepszy aktor w filmie komediowym lub musicalu
Joseph Gordon-Levitt Prezentacja filmu Incepcja
Jeff Bridges Najlepsza aktorka w filmie dramatycznym
Tom Hanks i Tim Allen Najlepszy film komediowy lub musical
Sandra Bullock Najlepszy aktor w filmie dramatycznym
Michael Douglas Najlepszy film dramatyczny

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c HFPA: Josh Duhamel, Katie Holmes and Blair Underwood to announce the 68th Annual Golden Globe® Awards Nominations on Tuesday, December 14th. goldenglobes.org, 2010-12-13. [dostęp 2010-12-14]. (ang.).
 2. Filmweb: Już dziś poznamy nominacje do Złotych Globów. Filmweb, 2010-12-14. [dostęp 2010-12-14]. (pol.).
 3. Ryan Adams: Robert De Niro: 2010 HFPA Cecil B. DeMille Award. awardsdaily.com, 2010-11-09. [dostęp 2010-12-14]. (ang.).
 4. Dorota Kostrzewa: Córka Joe Mantegny została miss Złotych Globów. Filmweb, 2010-12-10. [dostęp 2010-12-14]. (pol.).
 5. Steve Pond: Matt Damon, J-Lo, Robert Pattinson to Serve as Golden Globes Presenters. The Wrap, 2011-01-05. [dostęp 2011-01-05]. (ang.).
 6. Helen Sanders: Final Golden Globes 2011 Presenters Are Confirmed. entertainmentwise.com, 2011-01-17. [dostęp 2011-01-17]. (ang.).
 7. KS, JB: Nominacje do Złotych Globów. Stopklatka, 2010-12-14. [dostęp 2010-12-15]. (pol.).
 8. Marcin Pietrzyk, Łukasz Muszyński: „Jak zostać królem” liderem wyścigu po Złote Globy. Filmweb, 2010-12-14. [dostęp 2010-12-15]. (pol.).
 9. Access Hollywood: 'Tourist,' Depp nods among Globes surprises. TODAYshow.com, 2010-12-14. [dostęp 2010-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-17)]. (ang.).
 10. Błażej Grzechnik: [Czas Oscarów Po nominacjach do Złotych Globów]. Stopklatka, 2010-12-17. [dostęp 2010-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-25)]. (pol.).
 11. Steven Zeitchik: How 'The Tourist' got three Golden Globes nominations and 'True Grit' got nada. Los Angeles Times, 2010-12-14. [dostęp 2010-12-22]. (ang.).
 12. Kimberly Nordyke: Why Angelina Jolie 'Laughed' About Her Golden Globe Nomination. The Hollywood Reporter, 2010-12-15. [dostęp 2010-12-22]. (ang.).
 13. HFPA: The 68th Annual Golden Globe Awards NOMINATIONS. goldenglobes.org, 2010-12-14. [dostęp 2015-11-19]. (ang.).
 14. Marcin Pietrzyk: Złote Globy dla „The Social Network” i „Glee"!. Filmweb, 2011-01-16. [dostęp 2011-01-17]. (pol.).
 15. Krzysztof Spór, Marta Soszyńska: „The Social Network” zdobył cztery Złote Globy. Stopklatka, 2011-01-17. [dostęp 2011-01-17]. (pol.).
 16. AK: (Wideo) Najzabawniejsze dowcipy ze Złotych Globów. stopklatka.pl, 2011-01-18. [dostęp 2011-01-20]. (pol.).
 17. AK: Ricky Gervais śmieje się ostatni. stopklatka.pl, 2011-01-19. [dostęp 2011-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-09)]. (pol.).
 18. Krzysztof Spór, Marta Soszyńska: Złote Globy 2011. Bezpośrednia relacja w Stopklatce!. Stopklatka, 2011-01-17. [dostęp 2011-01-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-26)]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]