76. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

76. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbył się w dniach 28 sierpnia-7 września 2019 roku. Imprezę otworzył pokaz francuskiego filmu Prawda w reżyserii Hirokazu Koreedy[1]. W konkursie głównym zaprezentowanych zostało 21 filmów pochodzących z 12 różnych krajów.

Jury pod przewodnictwem argentyńskiej reżyserki Lucrecii Martel przyznało nagrodę główną festiwalu, Złotego Lwa, amerykańskiemu filmowi Joker w reżyserii Todda Phillipsa. Drugą nagrodę w konkursie głównym, Grand Prix, przyznano francuskiemu obrazowi Oficer i szpieg w reżyserii Romana Polańskiego[2][3].

Honorowego Złotego Lwa za całokształt twórczości otrzymali hiszpański reżyser Pedro Almodóvar i brytyjska aktorka Julie Andrews[4]. Galę otwarcia i zamknięcia festiwalu prowadziła włoska aktorka Alessandra Mastronardi[5].

Członkowie jury[edytuj | edytuj kod]

Przewodnicząca jury konkursu głównego Lucrecia Martel.

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Sekcja "Horyzonty"[edytuj | edytuj kod]

Nagroda im. Luigiego De Laurentiisa[edytuj | edytuj kod]

Selekcja oficjalna[edytuj | edytuj kod]

Otwarcie i zamknięcie festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Reżyseria Kraj produkcji
Otwierający Prawda Hirokazu Koreeda  Francja
Zamykający Obraz pożądania Giuseppe Capotondi  Wielka Brytania

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyselekcjonowane do udziału w konkursie głównym o Złotego Lwa[7][8]:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Ad Astra
Ad Astra James Gray  Stany Zjednoczone
Babyteeth
Babyteeth Shannon Murphy  Australia
Ema
Ema Pablo Larraín  Chile
Gloria Mundi
Gloria Mundi Robert Guédiguian  Francja
Gość honorowy
Guest of Honour Atom Egoyan  Kanada
Moje dziedzictwo
A Herdade Tiago Guedes  Portugalia
Oficer i szpieg
J'accuse Roman Polański  Francja
Ulica Wiśniowa nr 7
繼園臺七號
Ji Yuan Tai Qi Hao
Yonfan  Hongkong
Joker
Joker Todd Phillips  Stany Zjednoczone
Saturday Fiction
兰心大剧院
Lan xin da ju yuan
Lou Ye  Chiny
Pralnia
The Laundromat Steven Soderbergh  Stany Zjednoczone
Mafia to już nie to, co kiedyś
La mafia non è più quella di una volta Franco Maresco  Włochy
Historia małżeńska
Marriage Story Noah Baumbach  Stany Zjednoczone
Martin Eden
Martin Eden Pietro Marcello  Włochy
Malowany ptak
Nabarvené ptáče Václav Marhoul  Czechy
O nieskończoności
Om det oändliga Roy Andersson  Szwecja
Idealna kandydatka
المرشحة المثالية
The Perfect Candidate
Haifaa al-Mansour  Arabia Saudyjska
Burmistrz Rione Sanità
Il sindaco del Rione Sanità Mario Martone  Włochy
Prawda
La vérité Hirokazu Koreeda  Francja
Czekając na barbarzyńców
Waiting for the Barbarians Ciro Guerra  Stany Zjednoczone
WASP. Sieć szpiegów
Wasp Network Olivier Assayas  Francja

Pokazy pozakonkursowe[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyświetlone na festiwalu w ramach pokazów pozakonkursowych i specjalnych[9][10]:

Filmy fabularne[edytuj | edytuj kod]

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Dorośli w pokoju
Adults in the Room Costa-Gavras  Francja
Obraz pożądania
The Burnt Orange Heresy Giuseppe Capotondi  Wielka Brytania
Elektryczny łabędź
(film krótkometrażowy)
Electric Swan Konstantina Kotzamani  Argentyna
Oczy szeroko zamknięte
(pokaz z okazji 20 lat od premiery)
Eyes Wide Shut Stanley Kubrick  Wielka Brytania
Nieodwracalne
(wersja reżyserska)
Irréversible - Inversion intégrale Gaspar Noé  Francja
Król
The King David Michôd  Wielka Brytania
Mosul
Mosul Matthew Michael Carnahan  Stany Zjednoczone
Nowy papież
(miniserial, odcinki 2 i 7)
The New Pope Paolo Sorrentino  Włochy
No One Left Behind
(film krótkometrażowy)
No One Left Behind Guillermo Arriaga  Meksyk
Seberg
Seberg Benedict Andrews  Stany Zjednoczone
Tutto il mio folle amore
Tutto il mio folle amore Gabriele Salvatores  Włochy
Życie
Vivere Francesca Archibugi  Włochy
Zero Zero Zero
(miniserial, odcinki 1-2)
ZeroZeroZero Stefano Sollima  Włochy

Filmy dokumentalne[edytuj | edytuj kod]

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
45 sekund śmiechu
45 Seconds of Laughter Tim Robbins  Stany Zjednoczone
Obywatel K
Citizen K Alex Gibney  Stany Zjednoczone
Obywatel Rosi
Citizen Rosi Didi Gnocchi i Carolina Rosi  Włochy
Kolektyw
Colectiv Alexander Nanau  Rumunia
I diari di Angela: Noi due cineasti. Capitolo secondo
I diari di Angela: Noi due cineasti. Capitolo secondo Yervant Gianikian  Włochy
Ważniejsza od królów
The Kingmaker Lauren Greenfield  Stany Zjednoczone
Never Just a Dream: Stanley Kubrick and Eyes Wide Shut
(film krótkometrażowy)
Never Just a Dream: Stanley Kubrick and Eyes Wide Shut Matt Wells  Stany Zjednoczone
Planeta na morzu
Il pianeta in mare Andrea Segre  Włochy
Roger Waters: Us + Them
Roger Waters: Us + Them Sean Evans i Roger Waters  Wielka Brytania
Pogrzeb Stalina
State Funeral Siergiej Łoznica  Holandia
Kobieta
Woman Yann Arthus-Bertrand i Anastasia Mikova  Francja

Sekcja "Horyzonty"[edytuj | edytuj kod]

Następujące filmy zostały wyświetlone na festiwalu w ramach sekcji "Horyzonty"[11]:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Atlantyda
Атлантида
Atlantida
Walentyn Wasjanowicz  Ukraina
Syn
بيك نعيش
Bik Eneich: Un fils
Mehdi Barsaoui  Tunezja
Białe na białym
Blanco en blanco Théo Court  Chile
Kryminalista
ბოროტმოქმედი
Borotmokmedi
Dmitrij Mamulia  Gruzja
Cień wody
ചോല
Chola
Sanal Kumar Sasidharan  Indie
Samotność Gigantów
Giants Being Lonely Grear Patterson  Stany Zjednoczone
Hava, Maryam, Ayesha
حوا مریم عایشه
Hava, Maryam, Ayesha
Sahraa Karimi  Afganistan
Matka
Madre Rodrigo Sorogoyen  Hiszpania
Dni mojej chwały
Mes jours de gloire Antoine de Bary  Francja
30 gramów
متری شش و نیم
Metri Shesh Va Nim
Saeed Rustayi  Iran
Moffie
Moffie Oliver Hermanus  Południowa Afryka
Nevia
Nevia Nunzia De Stefano  Włochy
Krew pelikana
Pelikanblut Katrin Gebbe  Niemcy
Balon
气球
Qi qiu
Pema Tseden  Chiny
Powrót
Revenir Jessica Palud  Francja
Rialto
Rialto Peter Mackie Burns  Irlandia
Sole
Sole Carlo Sironi  Włochy
Werdykt
Verdict Raymund Ribay Gutierrez  Filipiny
Zumiriki
Zumiriki Óskar Alegría  Hiszpania

Laureaci nagród[edytuj | edytuj kod]

Konkurs główny[edytuj | edytuj kod]

Złoty Lew
Wielka Nagroda Jury
Srebrny Lew dla najlepszego reżysera
Nagroda Specjalna Jury
Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki
Puchar Volpiego dla najlepszego aktora
Złota Osella za najlepszy scenariusz
Nagroda im. Marcello Mastroianniego dla początkującego aktora lub aktorki

Sekcja "Horyzonty"[edytuj | edytuj kod]

Nagroda Główna
Nagroda Specjalna Jury
Nagroda za najlepszą reżyserię
Nagroda za najlepszą rolę żeńską
Nagroda za najlepszą rolę męską
Nagroda za najlepszy scenariusz
Nagroda za najlepszy film krótkometrażowy

Wybrane pozostałe nagrody[edytuj | edytuj kod]

Nagroda im. Luigiego De Laurentiisa za najlepszy debiut reżyserski
Nagroda Publiczności w sekcji "Międzynarodowy Tydzień Krytyki"
Nagroda za reżyserię w sekcji "Venice Days"
Nagroda Label Europa Cinemas dla najlepszego filmu europejskiego
Nagroda sekcji "Venice Classics" za najlepiej odrestaurowany film
Nagroda sekcji "Venice Classics" za najlepszy film dokumentalny o tematyce filmowej
Nagroda FIPRESCI
Nagroda im. Francesco Pasinettiego (SNGCI - Narodowego Stowarzyszenia Włoskich Krytyków Filmowych)
Nagroda SIGNIS (Międzynarodowej Organizacji Mediów Katolickich)
Nagroda Queer Lion dla najlepszego filmu o tematyce LGBT
Nagroda UNICEF-u
Nagroda UNESCO
Honorowy Złoty Lew za całokształt twórczości

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nick Vivarelli: Hirokazu Kore-eda’s ‘The Truth’ With Catherine Deneuve, Juliette Binoche to Open Venice Film Festival (ang.). "Variety", 2019-07-18. [dostęp 2019-09-07].
  2. Krzysztof Kwiatkowski: Odważny werdykt na festiwalu w Wenecji. Złoty Lew dla "Jokera", Srebrny Lew dla Romana Polańskiego za "Oficera i szpiega" (pol.). "Gazeta Wyborcza", 2019-09-07. [dostęp 2020-01-31].
  3. Ariston Anderson: Venice: Todd Phillips' 'Joker' Wins Golden Lion, Roman Polanski Wins Silver Lion (ang.). "The Hollywood Reporter", 2019-09-07. [dostęp 2019-09-07].
  4. Jochen Kürten: Venice Film Festival 2019 highlights (ang.). "Deutsche Welle", 2019-08-27. [dostęp 2019-07-10].
  5. Essia Sahli: Lo stile di Alessandra Mastronardi, la nuova madrina della Mostra del Cinema di Venezia (wł.). "Vanity Fair", 2019-07-31. [dostęp 2019-07-10].
  6. Lucrecia Martel President of the Venezia 76 International Jury (ang.). La Biennale di Venezia. [dostęp 2019-07-10].
  7. Joey Nolfi: Brad Pitt's Ad Astra, Joaquin Phoenix's Joker join 2019 Venice Film Festival lineup (ang.). "Entertainment Weekly", 2019-07-25. [dostęp 2020-01-31].
  8. Nick Vivarelli: ‘Joker,’ ‘Ad Astra,’ ‘The Laundromat,’ ‘Marriage Story’ to Compete in Venice (ang.). "Variety", 2019-07-25. [dostęp 2019-09-13].
  9. Zack Sharf: 2019 Venice Film Festival Lineup: ‘Ad Astra,’ ‘Joker,’ and More to Compete for Golden Lion (ang.). IndieWire, 2019-07-25. [dostęp 2020-01-31].
  10. Out of Competition: Fiction (ang.). La Biennale di Venezia. [dostęp 2019-12-24].
  11. Ariston Anderson: Venice Competition to Include Roman Polanski, Steven Soderbergh, James Gray's 'Ad Astra,' Todd Phillips' 'Joker' (ang.). "The Hollywood Reporter", 2019-07-25. [dostęp 2020-12-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]