7 Eskadra Działań Specjalnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
[[Plik:{{{znak}}}| 40x40px| link=| alt=]] 7 Eskadra Działań Specjalnych
{{{nazwa oryginalna}}}
UWAGA: Błąd parametru
{{{kategoria wojska}}}=
Ten parametr może przyjmować jedynie wartości:
 • lądowe
 • lotnictwo
 • marynarka
 • paramilitarny
Ilustracja
{{{opis grafiki}}}
Historia
Państwo {{{państwo}}}
Sformowanie 2011
Nazwa wyróżniająca {{{nazwa wyróżniająca}}}
Tradycje
Święto {{{święto}}}
Nadanie sztandaru {{{nadanie sztandaru}}}
Rodowód {{{rodowód}}}
Dowódcy
Pierwszy {{{dowódca pierwszy}}}
Obecny {{{dowódca obecny}}}
Ostatni {{{dowódca ostatni}}}
Działania zbrojne
{{{działania zbrojne}}}
Organizacja
Dyslokacja Powidz
Rodzaj sił zbrojnych Siły Powietrzne
Formacja {{{formacja}}}
Rodzaj wojsk Wojska lotnicze
Podległość {{{podległość}}}
Skład {{{skład}}}
Odznaczenia
{{{odznaczenia}}}
[{{{www}}} Strona internetowa]

7 Eskadra Działań Specjalnych (7 eds)jednostka wojskowa Sił Powietrznych dyslokowana w Powidzu, przeznaczona do transportu lotniczego i lotniczego wsparcia ogniowego sił i środków Wojsk Specjalnych.

Eskadra jest w trakcie przygotowań do osiągnięcia gotowości operacyjnej. 7 EDS stacjonuje w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego. Powidzka eskadra z części swych sił i środków będzie wystawiać Zadaniowy Lotniczy Zespół Bojowy. ZLZB ma osiągnąć pełną gotowość w połowie 2013 roku. Część żołnierzy tej jednostki przeszła kwalifikację podobną do tej, którą przechodzą komandosi JW 4101. Będą oni tworzyć Zespół Działań Specjalnych Sił Powietrznych[1][2]. W powidzkiej jednostce wojskowej pełnią służbę żołnierze z doświadczeniem z PKW Czad, PKW Irak i PKW Afganistan wystawiając komponenty na rzecz SGP-Sz, w tym lotnicy odznaczeni odznaką pilota lub odznaką nawigatora wojskowego wykonującego loty w warunkach wojennych tzw. gapą z zielonym wieńcem[3].

Pierwszym krokiem na rzecz szkolenia załóg śmigłowców było podpisanie umowy (prawdopodobnie zimą 2011/2012) z przedsiębiorstwem Aviacijos Kompanija Aviabaltika. Przedsiębiorstwo prowadzi szkolenie załóg Mi-17 przy pomocy symulatora. Żołnierze-piloci powidzkiej JW ukończyli 31 maja 2012 r. pierwszą turę szkolenia lotniczego by móc wykonywać transport i wsparcie ogniowe w operacjach specjalnych. Szkolenie odbyło się w Hurlburt Field, bazie wojskowej US Air Force. Szkolenie było prowadzone siłami i środkami 6th Special Operations Squadron[4] podległego 1st Special Operations Wing[5]. 3 lipca 2012 roku została podpisana w Powidzu umowa pomiędzy 33 Bazą Lotnictwa Transportowego a przedsiębiorstwem LOM Praha na szkolenie w teorii i praktyce żołnierzy mających latać bojowo na Mi-17[6]. Po ukończeniu kursu powidzcy lotnicy będą mogli latać we wszystkich warunkach terenowych dniem i nocą[7]. 9 lipca 2012 roku Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował o prowadzonych działaniach na rzecz wypożyczenia dwóch Mi-17 do celów szkoleniowych pododdziału[8][9]. Śmigłowce mają umożliwiać wykonywanie lotów pilotażowo-nawigacyjnych w warunkach VMC i IMC w dzień i w nocy; loty według procedur VFR i IFR; loty z zastosowaniem NVG; lotów nad morzem oraz lotów w terenie górzystym.

17 sierpnia 2012 roku 12 pilotów z 7 eds w Powidzu do końca listopada ma wylatać w Czechach prawie 400 godzin na śmigłowcach Mi-17, zarówno w dzień, jak i w nocy[10]. Jest to realizacja umowy zawartej między 33 BLTr a LOM Praha. W dniach 3-14 września 2012 r. 16 żołnierzy z Powidza wraz z Mi-17 wzięło udział w ćwiczeniach Logical Decision 2012. Żołnierze Sił Powietrznych ćwiczyli działania lotnicze z 86 Solnockiej Bazy Śmigłowców (MH 86. Szolnok Helikopter Bázis). W ćwiczeniach brały udział Węgry, Macedonia, Słowacja i Polska. Były to pierwsze zagraniczne ćwiczenia lotników SP z pegazem na oznace. W trakcie ćwiczeń żołnierze załóg lotniczych i sztabu eskadry prowadzili działania związane ze specyfiką własnej formacji w tym w czasie nocy[11]. Siły Powietrzne zmodernizują śmigłowce, które mają być na stanie 7 Eskadry[12][13].

Przeznaczenie[edytuj]

Eskadra ma prowadzić operacje powietrzne poprzez lotnicze działania specjalne jak desantowanie linowe, wprowadzania i wydobywanie sekcji Wojsk Specjalnych za pomocą śmigłowca technikami (ang.) Helicopter Rope Suspension Techniquetechniką szybkiej liny, linami alpinistycznymi, przy pomocy drabiny linowej i metodą (ang.) Special Patrol Insertion/Extraction. Poza tym siódma ma prowadzić: działania powietrznodesantowe spadochroniarzy WS, rozpoznanie powietrzne oraz lotnicze wsparcie ogniowe. Pododdział ma mieć zdolność prowadzenia działań i operacji w trudnych warunkach i przy dużym ryzyku zarówno w dzień, jak i w nocy. 7 eds ma wykonywać je działając nad akwenami (desant do wody, na okręt, i wydobywanie z nich), na lądzie (w tym na terenie zabudowanym, w górach i na równinach).

Skład i wyposażenie[edytuj]

Eskadra składa się ze sztabu, zespołu lotniczego oraz zespołu obsługi technicznej. Zespół lotniczy składa się z dwóch kluczy wielozadaniowych śmigłowców transportowych[14].

Wyposażenie (ilość planowana)[edytuj]

Śmigłowce

Dowódcy[edytuj]

Przypisy

 1. Pierwsza kwalifikacja do Zespołu Działań Specjalnych SP.
 2. Pierwsza kwalifikacja do Zespołu Działań Specjalnych.
 3. http://www.sp.mil.pl/pl/aktualnosci/1-aktualnosci/599-historyczna-chwila-w-silach-powietrznych-nadanie-odznaki-pilota-i-nawigatora-wojskowego-z-zielonym-wiencem-pierwszy-raz-od-zakonczenia-ii-wojny-swiatowej.
 4. Opis 6th SOS.
 5. http://www.sp.mil.pl/pl/aktualnosci/1-aktualnosci/1701-nocni-owocy-z-powidza.
 6. http://www.sp.mil.pl/pl/aktualnosci/1-aktualnosci/1745-pionierska-umowa-dla-pilotow-mi-17.
 7. Czesi wyszkolą pilotów Mi-17 z 7. eds – Lotnicza Polska.
 8. Wojsko wynajmie Mi-17 do szkolenia załóg – Lotnicza Polska.
 9. Ku wypożyczeniu Mi-17 – Altair Agencja Lotnicza.
 10. Polscy żołnierze uczą się latać w Czechach.
 11. http://lotniczapolska.pl/7--eds-na-cwiczenich-LOGICAL-DECISION-2012-%28film%29,26299.
 12. http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/6337?t=Mi-17-dla-komandosow-beda-jak-nowe.
 13. http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=9698.
 14. Dziennik zbrojny: Lotnicze wsparcie pododdziałów Wojsk Specjalnych – 7. eskadra działań specjalnych.
 15. Mil Mi-17-1V Hip, lokalizacja: Powidz – (EPPW), autor: Marek Purat
 16. http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=9460
 17. http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=14952
 18. http://lotniczapolska.pl/Pozegnanie-dowodcy-7-EDS,30744
 19. mjr pilot Marek SZYMANIAK – dowódca 1 eskadry śmigłowców 1 dywizjonu lotniczego. 24-08-2007. [dostęp 2013-10-25]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 20. Pożegnanie oficera. Wojska specjalne, 12-09-2013. [dostęp 2013-10-25]. [zarchiwizowane z tego adresu].

Linki zewnętrzne[edytuj]