7 Królewski Regiment Pancerny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
7 Królewski Regiment Pancerny
Ilustracja
Mk IV Churchill należący do 7 Regimentu wspierający Royal Regiment of Foot podczas operacji "Epsom"
Historia
Państwo  Wielka Brytania
Sformowanie 1917
Rozformowanie 1959
Tradycje
Kontynuacja 1. Królewski Regiment Pancerny

7 Królewski Regiment Pancerny (ang. 7th Royal Tank Regiment) – regiment pancerny należący do British Army i funkcjonujący w latach 1917-1959.

Historia[edytuj | edytuj kod]

7 Królewski Regiment Pancerny był częścią Królewskiego Regimentu Pancernego, należącego do Królewskiego Korpusu Pancernego. Początkowo brał udział w I WŚ w 1917 jako Batalion "G", Korpusu Pancernego.

W grudniu 1940 roku, jako część brytyjskiej Western Desert Force w Egipcie, 7 Regiment miał na wyposażeniu czołgi wsparcia piechoty typu Matilda Mk II, a jego zadaniem było zapewnienie wsparcia 4 Indyjskiej Dywizji Piechoty. Regimentowi udało się zaatakować i zniszczyć włoską Grupę "Maletti" pod Nibeiwą. Wspierał również atak 11 Brygady na włoskie pozycje pod Tummarem. Oba przedsięwzięcia należały do otwierających ruchów Operacji "Compass". Regiment brał również udział w zakończonych sukcesem atakach na Bardiję.

W połowie 1942 roku 7 Regiment był częścią sił zdobywających Tobruk podczas bitwy pod Gazalą.

W 1943 roku regiment został zreorganizowany i przemianowany na 10 Królewski Regiment Pancerny.

W 1959 roku został połączony z 4 Królewskim Regimentem Pancernym. Obecnie jego tradycje kontynuuje szwadron "G" 1 Królewskiego Regimentu Pancernego

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]