7th Sea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
7th Sea
Twórcy Jennifer Wick, John Wick, Kevin Wilson
Wydawca Alderac Entertainment Group
Data wydania 1999
Gatunek awanturnicza/płaszcza i szpady
Główny świat gry Thea (świat)
Mechanika roll-and-keep
Używane kości k10
Polskie wydanie
Polski wydawca Wolf Fang

7th Sea (ang. Siódme Morze), gra fabularna wydana w 1999 roku przez wydawnictwo AEG, sprowadzona do Polski w 2004 roku przez wydawnictwo Wolf Fang. Obecnie zarówno w Polsce jak i w USA linia wydawnicza została zawieszona.

W 7th Sea gracze wcielają się w Bohaterów walczących z Łotrami i przemierzających kontynent Thei, przypominający zarysem i głównymi państwami XVII-wieczną Europę. Gra osadzona jest w klimacie filmów płaszcza i szpady, choć umożliwia także grę w innych konwencjach, w tym: dark fantasy, horrorze, baśni oraz intrygach i spiskach. System bogato czerpie ze stereotypów i obecnych w kulturze popularnych wyobrażeń dotyczących poszczególnych państw, na nich budując świat.

Wydana została również kolekcjonerska gra karciana osadzona w świecie 7th Sea.

Świat gry[edytuj | edytuj kod]

Gra toczy się na kontynencie zwanym Theą, który w pewnym stopniu przypomina Europę XVI, XVII i XVIII wieku. Znajdujące się na nim państwa stworzone zostały w oparciu o nacje z naszego świata.

Leżące na północy kontynentu wyspiarskie królestwo Avalonu, a właściwie Trójkrólestwo Avalonu, Szocji i Inlandii to, rzecz jasna, odbicie Zjednoczonego Królestwa. Krajem włada królowa Elaine, ciesząca się przychylnością zarówno swoich poddanych jak i potężnych istot zwanych Sidhe. Jest to kraj baśni i czarów, stworzony w oparciu o ludowe wierzeniach, legendy arturiańskie oraz Anglię epoki elżbietańskiej.

Na południe od Avalonu, już na stałym lądzie leży Cesarstwo Montaigne, obecnie największa potęga polityczna i militarna Thei. Na jego czele stoi l'Empereur Leon Alexandre du Montaigne. Stanowi mieszankę Francji z dwóch okresów: panowania Ludwika XIV oraz pierwszych zwycięstw Napoleona.

Eisen to spustoszony przez wojnę i rozbity kraj wzorowany na Cesarstwie Niemieckim. Atmosfera tej części Thei jest ponura i mroczna, ludność z trudem podnosi się ze zniszczeń niedawnej Wojny o Krzyż (odpowiednik "naszej" Wojny Trzydziestoletniej). Rządzą tu książęta zwani Eisenfurst, szlachta posługuje się bronią i zbrojami z Dracheneisen – cudownego metalu, lekkiego niczym piórko (zbroje z dracheneisen ważą 25% wagi zbroi stalowych) i twardego jak skała, a w lasach czają się ponoć potężne i groźne Dracheny. Przedmioty z dracheneisen nie ulegają korozji, nie ulegają zużyciu, nie można ich również po pierwotnym ukształtowaniu jakkolwiek modyfikować.

Castille to odpowiednik Hiszpanii. Jest państwem rozbitym i w połowie zajętym przez sąsiednie Montaigne. Nad krajem wisi groźba zagłady ze strony tegoż kraju. Wolność narodu ogranicza także wszechobecna inkwyzycja powołana przez Kościół Watycyński, którego zresztą Castille jest siedzibą. Niepodległość kraju od wszystkich wrogów, tak zewnętrznych jak i wewnętrznych, chcą przywrócić liczne tajne stowarzyszenia, m.in. Los Vagos. Aktualnym królem Castille jest Dobry Król Sandoval (obecnie ma 16 lat).

Vodacce to z kolei odpowiednik Włoch, gdzie szczególnie uwypuklono cechy Rzymu i Wenecji. To najbardziej makiaweliczny z narodów Thei. Jest domem dla władających ludzkim losem czarownic magii Sorte, wszechobecnych kurtyzan i knujących książąt. Ale oprócz tej mrocznej strony jest jeszcze ta jasna. Vodacce to potęga kupiecka będąca wielką konkurencją dla Vendel. Nie uznaje gilderów (pierwszej na świecie waluty papierowej honorowanej w północnej części Thei, a emitowanej na Vendel). Na Południe od części lądowej, na Zakazanym Morzu znajduje się siedem wysp siedmiu książąt Vodacce, będącymi centrami życia towarzyskiego i politycznego tego kraju. Największym lądowym miastem jest Noma, czyli odpowiednik Rzymu. Vodacce posiada de facto 7 stolic.

Vendel, druga pod względem wielkości kupiecka potęga Thei wyrosła na zgliszczach cywilizacji Vestenmannavnjarów. W świecie 7th Sea odpowiada Danii i Niderlandom, z kolei Vestenmannavnjarowie to wikingowie z Norwegii, Szwecji, Islandii i Grenlandii. Vendel emituje najważniejszą walutę, akceptowaną w prawie całej Thei – gildera.

Usuria jest wzorowana na Rosji i republikach poradzieckich. Jest wielkim krajem lecz w porównaniu do reszty Thei niesamowicie zacofanym technologicznie.

Poza wymienionymi powyżej głównymi nacjami istnieją jeszcze Inlandia (Irlandia) i Szocja (Szkocja), powiązane w Trójkrólestwo pod przewodnictwem Avalon, Sułtanat Półksiężyca (Imperium Osmańskie), Kitaj (Chiny/Korea/Tybet) oraz Archipelag zmierzchu (Karaiby).

Szkoły Szermiercze[edytuj | edytuj kod]

Każdy szermierz w 7th sea należy do jakiejś szkoły szermierczej.

Nazwa Szkoły Kraj Pochodzenia Broń Opis
Eisenfaust Eisen Miecz i Panzerhand Styl walki mieczem dwuręcznym w jednej ręce oraz panzerhandem.
Aldana Castille Szpada Szkoła łącząca taniec z fechtunkiem
Donovan Avalon Rapier i Puklerz Styl walki rapierem w prawej i puklerzem w lewej ręce.
Valroux Montaigne Szpada i Lewak najszybsza ze szkół szermierczych Preferuje walkę Szpadą w prawej i lewakiem w lewej.
Ambrogia Vodacce Szpada i Lewak Szkoła walki szpadą w lewej i lewakiem w prawej ręce.
Leegstra Vendel/Vestenmannavnjar Miecz lub Topór Styl walki bronią dwuręczną.

Magia w 7th Sea[edytuj | edytuj kod]

Magia w 7th sea ma długą historię. Teraz w części świata jest zakazana, a jej oznaki są tępione przez inkwizycję, tam gdzie ma ona władzę. Magia w systemie związana jest ściśle z arystokratycznym pochodzeniem. Eisen i Castille nie posiadają magicznego dziedzictwa opisanego w Podręczniku Gracza. Pojawiają się one dopiero w zagranicznych rozszerzeniach. Przedstawiciele władający magią związaną z tymi krajami oficjalnie zostali wyniszczeni.

Nazwa Magii Kraj Pochodzenia Opis
Glamour Avalon Magia zwiększająca cechy oparta na avalońskich legendach.
Porte Montaigne Magia Teleportacji.
Sorte Vodacce Kobieca magia manipulacji przeznaczeniem.
Laerdom Vestenmannavnjar Magia runiczna.
Pieriemienie Ussuria Magia pozwalająca na zamianę w zwierzęta.

Oto Magie publikowane w zagranicznych rozszerzeniach:

Nazwa Magii Kraj Pochodzenia Opis
Druidyczna Avalon Umiejętność manipulacji Gesą.
El Fuego Adentro Castille Magia Ognia
Huan Shu Kitaj Magia iluzji.
Fu Kitaj Magia talizmanów
Baofong Xue Wudao Kitaj Magia śniegu i lodu
Song Hwang Tung Kitaj Magia drzew
Nha Nong Kitaj Magia roślin
Tashila Kitaj Joga
Youja Chima Ren Kitaj Magia koni
Takim'aldiz Sułtanat Półksiężyca Magia gwiazd
Khel'kalb Sułtanat Półksiężyca Magia koni
Sharkici Sułtanat Półksiężyca Magia chorałów
Duman'kir Sułtanat Półksiężyca Magia wilków i mgły
Ruzgar'cantli Sułtanat Półksiężyca Magia duchów
Rimal Sułtanat Półksiężyca Magia piasku
Sulimaq Sułtanat Półksiężyca Magia wody
Zerstorung Eisen Magia czasu
Magia natywna wysp Carlos Archipelag Zmierzchu Mieszanina El Fuego Adentro, Porte, Sorte i Zerstorung
Opah Archipelag Zmierzchu Magia broni
Medycyna Erego Archipelag Zmierzchu Leczenie wiarą
Taramonde Archipelag Zmierzchu Voodoo
Astrologia Vendel/Vestenmannavnjar Magia pozwalająca czytać przyszłość z gwiazd
Leczenie współczuciem Vendel/Vestenmannavnjar Magia dająca moc przenoszenia ran.

Do niektórych magii dostęp otwierają tajne stowarzyszenia:

Nazwa Magii Tajne Stowarzyszenie Opis
Nacht Die Kreuzritter Zdolność podróżowania po świecie cieni
Prawy Duch Inkwizycja Przeciwstawianie się magii
Af'a Qatihl'i Zdolność poruszenia się przez ciasne przestrzenie
Scrying Córy Zofii (Kobiety) Zdolność oglądania innych miejsc i czasów
Scrying Córy Zofii (Mężczyźni) Dążenie do perfekcyjnej sprawności fizycznej

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]