8chan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
8chan
Typ strony imageboard
Komercyjna tak
Data powstania 22 Października 2013
Autor Fredrick Brennan
Rejestracja opcjonalna (potrzebna do założenia tablicy)
Wersje językowe angielski, japoński (użytkownicy mogą określić język wątku)
Strona internetowa

8chan – anglojęzyczny, międzynarodowy imageboard, składający się z „tablic” (ang. boards) utworzonych przez użytkownika. Każda tablica jest moderowana przez jej twórcę, z minimalną ingerencją innych administratorów serwisu[1].

Strona otrzymała zarówno pochwały, jak i krytykę w związku z jej stanowiskiem w sprawie wolności słowa, usuwa zawartość tylko wtedy, gdy narusza ona prawo federalne Stanów Zjednoczonych (w praktyce oznacza to blokowanie głównie pornografii dziecięcej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

8chan został stworzony w październiku 2013 roku przez programistę Fredricka Brennana[2][3], znanego również pod pseudonimem „Hotwheels”[4]. Jego zdaniem powstanie strony to odpowiedź na szybko rosnącą inwigilację i utratę wolności słowa w Internecie. Brennan, który nie akceptuje ograniczeń przyjętych na 4chanie, opisuje 8chan jako „przyjazną wolności słowa” (ang. free-speech-friendly) alternatywę. Witryna umożliwia m.in. zabronione na 4chanie tzw. „raids” (najazdy na inne organizacje) oraz doxing.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W dniu 12 sierpnia 2015 roku adres 8ch.net został przejściowo wycofany przez Google z wyników wyszukiwania ze względu na „prawdopodobne naruszanie praw dzieci” (ang. suspected child abuse content)[5][6].

W dzień zamachów na meczety w Christchurch na platformie 8chan został zamieszczony wpis, w którym domniemanie sprawca strzelaniny Brenton Tarrant zapowiedział przeprowadzenie ataku: „Well lads, it's time to stop shitposting and time to make a real life effort post”. Wpis spotkał się zarówno z negatywnymi, jak i pozytywnymi odpowiedziami użytkowników[7][8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]