Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zapraszamy do udziału w CEE Spring 2023 – największym konkursie edycyjnym w tej części świata!

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

Odontoscelis lineola.jpg

…co ułatwia tamurkom (na zdjęciu) zagrzebywanie się w glebie?

…dlaczego Grzybek jest niejadalny?

gdzie stanął Mister Warszawy 1963?

…że ariańska kaplica stała się lamusem?

…który dziennik uznaje się za pierwszą tagalską gazetę?

…dzięki czemu w historii zapisał się filipiński dwutygodnik „El Pasig”?

Wydarzenia

Inwazja Rosji na UkrainęGiro d’Italia

Zmarli: Tina TurnerRay StevensonAlma AdamkienėTerry McDermottAndy RourkeMartin AmisJim BrownBuddy MelgesGraham GipsonLester SterlingRobert Lucas Jr.

Rocznice

30 maja: imieniny obchodzą m.in.: Żaneta, Ferdynand i Joanna
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Don Juan y el Comendador por Francisco Goya.jpg

Kamienny gość – obraz hiszpańskiego malarza Francisca Goi. Należy do cyklu sześciu obrazów gabinetowych o wymiarach ok. 43 × 30 cm, których tematem są czary. Obrazy nie tworzą razem jednej historii, nie mają też wspólnego znaczenia, dlatego właściwe interpretowane są każdy z osobna. Cała seria była własnością książąt Osuny i zdobiła ich letnią rezydencję Alameda de Osuna. Obraz przedstawia scenę z III aktu komedii Antonia de Zamory będącej nową wersją dzieła Zwodziciel z Sewilli i kamienny gość Tirsa de Moliny, opowiadającej legendę Don Juana. Bohater komedii, Don Juan, zabija komandora Gonzala de Ulloa, a następnie rzuca wyzwanie jego posągowi, zapraszając go na kolację w swoim domu. Posąg odpowiada Don Juanowi zaproszeniem do panteonu rodziny Ulloa: miejsca, w którym rozgrywa się scena przedstawiona na obrazie. W głębi kompozycji Goya namalował łuk, który może nawiązywać do kaplicy rodziny Ulloa, a pod nim na końcu schodów pojawia się kamienna postać komandora. Goya przedstawia chwilę wielkiego napięcia tuż przed dramatem, złowieszczy spokój poprzedzający burzę. Don Juan, który nie żałuje swojego czynu, zostanie ukarany piekłem, symbolizowanym przez płomienie. Obraz był widziany ostatni raz w 1896 roku, obecnie jest uznawany za zaginiony. Jest znany na podstawie fotografii wykonanej przez Jeana Laurenta. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Onderzeebootjager Hr.Ms. Holland (D808) (158 002861).jpg

Niszczyciele typu Holland – typ holenderskich niszczycieli o uzbrojeniu artyleryjskim z okresu zimnej wojny, zbudowanych w latach 50. XX wieku w liczbie czterech jednostek. Służyły w marynarce holenderskiej (Koninklijke Marine) w latach 1954–1979, a jeden z nich służył następnie do 1986 roku w marynarce Peru. Niszczyciele te były przede wszystkim przeznaczone do osłony grup okrętów i konwojów przeciw atakom okrętów podwodnych oraz lotnictwa. Wyporność pełna okrętów wynosiła 2765 ton, a długość 113,1 m. Napędzały je turbiny parowe, pozwalające na osiąganie prędkości 32 węzłów. Główne uzbrojenie stanowiły cztery kierowane radarem automatyczne działa uniwersalne kalibru 120 mm w dwóch wieżach, a do zwalczania okrętów podwodnych służyły wyrzutnie rakietowych bomb głębinowych kalibru 375 mm. Czytaj więcej…