A

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy litery alfabetu łacińskiego. Zobacz też: A jako skrót lub oznaczenie.
A
A a
Litera
Wielka litera A
Mała litera a
Informacje
Podstawowy alfabet łaciński
Pochodzenie

A (mała litera: a) – pierwsza litera alfabetu łacińskiego i alfabetów na nim opartych, w tym alfabetu polskiego. Oznacza zwykle w danym języku samogłoskę otwartą, np. [a] lub [ɑ].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Egipski
hieroglif
Pismo
protosynajskie
Hieroglif
kreteński
Alef fenicki Litera
semicka
Grecka
alfa
Etruskie a Romańskie/cyrylickie
а
Litera
alfabetu boeckiego
w 800–700
roku p.n.e.
Litera
grecka
Łacińskie a
w 300
roku p.n.e.
Zapis stylizowany EgyptianA-01.svg Proto-semiticA-01.png Cretan-1.jpg Phoenician aleph.svg Semitic-A2.jpg Alpha uc lc.svg EtruscanA.svg RomanA-01.svg Beoetian2.jpg Greek-uncial-1.jpg Latin-uncial-1.jpg
Zapis pisany Cretan-2.jpg Phoenician1a.jpg Semitic-2.jpg Greek-2.jpg Etr2.jpg Latin 4th cent BC.jpg Beoetian.jpg Greek-uncial-2.jpg Latin-uncial-2.jpg
Unikod 𐤀 Α α 𐌀

Najstarszym przodkiem a była pierwsza litera alfabetu fenickiegoalef (Phoenician aleph.svg), wymawiane przy szerokim otwarciu jamy ustnej i niskim położeniu języka, który pochodziła od piktogramu hireroglifów egipskch przedstawiającego głowę wołu (EgyptianA-01.svg) stylizowanego na kanciastą na trójkątną głowę wołu z rogami (Proto-semiticA-01.png) z pisma protosynajskie. W 1600 roku p.n.e., pismo fenickie miało formę liniową, która służyła jako baza dla niektórych późniejszych form. Nazwa litery a pochodzi od hebrajskiego lub arabskiego alefu. Do alfabetu łacińskiego przeszła poprzez alfabet grecki, w którym występuje jako litera alfa (Αα) poprzez Etrusków którzy przynieśli alfabet grecki na półwysep Apeniński. Rzymianie później zaczerpnęli alfabet etruski do zapisu języka łacińskiego, a otrzymane litery zostały zachowany w alfabecie łacińskim używanym w wielu językach w tym w polskim.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Litera a jest umieszczona na na pierwszym miejscu w alfabecie łacińskim i w każdym na nim opartym.

Język polski[edytuj | edytuj kod]

(audio)

Wymowa litery a

W języku polskim litera a oznacza samogłoskę otwartą centralną niezaokrągloną ([ä])[a] na przykład w słowie las (/läs/). Samogłoska prawie otwarta przednia niezaokrąglona pełni funkcję alofonu samogłoski [ä] między samogłoskami miękkimi np. w słowie jajko (['jæjkɔ]) lub niania (['ɲæɲæ]).

Jest pierwszą, najczęściej występującą literą w alfabecie polskim. W próbce 2. wydania Korpusu IPI PAN liczącej ponad 30 milionów segmentów (około 25 milionów słów ortograficznych) występowała w 8,91%. Występuje 445,5 razy tyle, co najrzadsza x (0,02%).

Język angielski[edytuj | edytuj kod]

We współczesnej ortografii angielskiej, litera a w zapisie MAF nazywa się /ˈeɪ/ oznacza sześć różnych samogłosek. Często oznacza samogłoskę prawie otwartą przednią niezaokrągloną ([æ]) np. w słowie cat (/kʰæt/), które oznacza kota. Odpowiada też samogłosce otwartej tylnej niezaokrąglonej ([ɑː]) np. w słowie father (/fɑːðə(ɹ)/) które oznacza ojca. Występuje w dwuznaku ae który odpowiada Samogłosce półprzymkniętej przedniej niezaokrąglonej ([e]) jak i w słowie play (/pleɪ/) które oznacza między innymi zabawę. W słowie hare (/hɛɚ/ lub /heɹ/ lub /heə/) które oznacza zająca litera a jest czytana jako samogłoska półprzymknięta przednia niezaokrąglona (/e/) lub jako samogłoska półotwarta przednia niezaokrąglona (/ɛ/). W wymowie wielu Anglików samogłoska otwarta przednia niezaokrąglona ([a]) zastępuje samogłoskę prawie otwartą przednią niezaokrągloną ([æ]).

Podwójne a nie występuje w angielskich słowach, jednak pojawia się w zapożyczeniach z języków obcych, np. w imieniu Aaron.

A jest trzecią najczęściej występującą literą w języku angielskim (po literach e i t). W jednym z badań, średnio 3,68% liter używanych w tekstach angielskich stanowi a.

W innych językach[edytuj | edytuj kod]

W pozostałych językach jest czytane jako:

  • w esperanto jest wymawiane jako samogłoska otwarta przednia niezaokrąglona (/a/) lub samogłoska otwarta tylna niezaokrąglona (/ɑ/);
  • w języku francuskim jest czytana jako samogłoska otwarta tylna niezaokrąglona (/ɑ/) np. w słowie pas ([pɑ]) które oznacza nie. Jest ona drugą najczęściej występującą w nim literą. Stanowi ona 3,95% wszystkich liter używanych w tym języku;
  • w języku saanicz litery a i a z akutem (á) odpowiadają samogłosce półprzymkniętej przedniej niezaokrąglonej ([e]).

Inne reprezentacje[edytuj | edytuj kod]

Litera a jest również przedstawiana w postaci:

Sygnalizacja Język migowy Alfabet
Braille’a
flaga
Międzynarodowego
Kodu Sygnałowego
Alfabet
semaforowy
Kod Morse'a francuski kanadyjski polski
ICS Alpha.svg Semaphore Alpha.svg ·– i LSF LettreA.jpg LSQ a.jpg SGN-PL SW A.PNG info
Braille A1.svg

Podobne litery w innych językach[edytuj | edytuj kod]

Uwagi

  1. Samogłoska otwarta centralna niezaokrąglona, nie posiada odrębnego symbolu MAF od samogłoski otwartej przedniej niezaokrąglonej, zapisywana jest [ä], kiedy niezbędne jest rozróżnienie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]