A&W Restaurants

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
A&W Restaurants, Inc.
Logo
Ilustracja
Restauracja A&W w Page
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Lexington

Adres

1648 McGrathiana Pkwy, Suite 380 Lexington, KY 40511 Kentucky

Data założenia

1919, 104 lat temu

Forma prawna

prywatna

Prezes

Dale Murder

Dyrektor

Kevin Bazner

Położenie na mapie Kentucky
Mapa konturowa Kentucky, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „A&W Restaurants, Inc.”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „A&W Restaurants, Inc.”
Ziemia38°05′50,2″N 84°29′27,1″W/38,097278 -84,490861
Strona internetowa

A&W Restaurants, Inc.amerykańska sieć barów szybkiej obsługi, oferująca dania typu fast food takie jak hamburgery, frytki czy też hot dogi. Znana jest również z serwowania piwa korzennego (ang. root beer – orzeźwiający, bezalkoholowy oraz bezkofeinowy napój o smaku korzennym) oraz burgerów. Wiele punktów gastronomicznych to obiekty, gdzie klient ma możliwość nabycia posiłku bez opuszczania samochodu. Obecnie na świecie znajduje się prawie 1000 restauracji A&W, z czego około 600 w Stanach Zjednoczonych (2019)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki jej powstania sięgają 20 czerwca 1919[1], kiedy to Roy W. Allen w Lodi, w stanie Kalifornia otworzył przydrożną budkę oferując nowy, gęsty i kremowy napój jakim było piwo korzenne (root beer). W tym dniu w mieście odbywała się parada ku czci powracającym weteranom z I wojny światowej. Wraz ze swoim pracownikiem Frankiem Wright, z którym w 1922 nawiązał współpracę, otworzyli w 1923 pierwszą wspólną restaurację w Sacramento, w stanie Kalifornia. Nazwa firmy została zaczerpnięta z inicjałów ich nazwisk – Allen i Wright. Firma zasłynęła ze swoich „zimnych kubków”, które przed podaniem klientom przechowywane były w zamrażarce, a następnie napełniane piwem korzennym A&W. W 1924 Allen kupuje udziały Wrighta. Następnie przekształca firmę w roku 1926 w firmę franczyzową. W 1950 Allen sprzedaje firmę i przechodzi na emeryturę[1].

W latach 50. i 60. XX wieku, franczyzobiorcy podpisywali umowy na 20–25 lat. W 1956 otworzono pierwsze restauracje w Kanadzie, w Montrealu i Winnipeg. Do 1960 sieć posiadała 2000 restauracji[2]. W 1961 jeden z franczyzobiorców, Dale Murder otwiera restaurację w Lansing, w stanie Michigan. W menu jego lokalu pojawia się cheeseburger z boczkiem, który stał się ulubionym daniem jego klientów. I w taki oto sposób A&W Restaurants przypisuje sobie zatem wynalezienie cheeseburgera z boczkiem[3]. W roku 1963 powstaje pierwszy lokal w Japonii, na Okinawiea, firma została ponownie sprzedana. W kolejnych latach firma rozwija się również na innych rynkach zagranicznych, w tym na Filipinach i w Malezji. W 1967 sieć kupiła firma United Fruit Company. AMK Corporation kupiła United Fruit w 1970 roku. Następnie AMK założyła firmę United Brands Company, aby zarządzać A&W Restaurants.

Rooty, maskotka sieci od 1973

W 1971 A&W Beverages Inc. jako spółka zależna, zaczęła dostarczać butelkowane produkty A&W do sklepów spożywczych. Produkty butelkowane stały się dostępne w całym kraju. Rok później kanadyjski oddział A&W Food Services of Canada został sprzedany firmie Unilever. W latach 70. XX wieku sieć A&W posiadała 2400 restauracji, czyli więcej niż w tym czasie McDonald’s posiadał barów szybkiej obsługi. Sieć wprowadziła również nowe umowy franczyzowe z nowymi standardami oraz opłatami licencyjnymi. W związku z tym część franczyzobiorców nie była zainteresowana przedłużeniem umów a część restauracji zostało zamkniętych. Od 1972 restauracje A&W w Kanadzie stały się częścią oddzielnej i niepowiązanej sieci. Rok później Rooty staje się maskotką sieci[1].

W 1982 sieć kupił Adolph Alfred Taubman, właściciel Taubman Investment Co. Kupił on tylko A&W Restaurants, ale nie A&W Beverages. W połowie lat osiemdziesiątych liczba restauracji spadła do mniej niż 500. Wprowadzono zawieszenie wydawania franczyzy. Opracowano nowa koncepcję działania firmy powołując A&W Great Food Restaurants. Aby ją przetestować, otworzono dziesięć ekskluzywnych, rodzinnych restauracji, z dużym barem sałatkowym oraz domowymi lodami. W roku 1987 siedziba firmy znajdowała się w Livonii, w stanie Michigan. Dyrektorem jej zostaje Dale Murder. Dwa lata później sieć podpisuje umowę z firmą Carousel Snack Bars ze stanu Minnesota na przekształcenie 200 lokali (głównie kiosków w centrach handlowych) w A&W Hot Dogs & More. Niektóre A&W Hot Dogs & More działają do dziś[4].

W 1994 w Tajlandii otwarto setną restaurację za granicą[1]. W 1995 Taubman sprzedaje sieć firmie Sidney Feltenstein[5]. Następnie w wyniku połączenia A&W z firmą Long John Silver’s powstaje Yorkshire Global Restaurants z siedzibą w Lexington, w stanie Kentucky.

Od marca 2002 do grudnia 2011 właścicielem sieci była firma Yum! Brands, właściciel KFC, Pizza Hut czy Taco Bell[6]. W kwietniu 2019 A&W wrócił do Singapuru po 16-letniej nieobecności. W czerwcu natomiast A&W stała się pierwszą siecią restauracji franczyzowych, która ukończyła 100 lat. W tym samym roku dla sieci wyprodukowano 150.000 szklanych kufli, oszczędzając tym samym ok. 180 kartonowych kubków/kufel[1].

Ciekawostka[edytuj | edytuj kod]

Hotele sieci Marriott mają swoje korzenie w A&W Restaurants. John Willard Marriott wraz z żoną Alice Marriott w roku 1927 zaczęli od budki z piwem korzennym A&W (root beer)[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]