A*Teens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
A*Teens
Rok założenia 1998
Rok rozwiązania 2004
Pochodzenie  Szwecja, Sztokholm
Gatunek pop / europop[1]
Wydawnictwo muzyczne Stockholm Records (Szwecja)
Universal Music (Świat)
MCA Records (Stany Zjednoczone)
Powiązania ABBA
Byli członkowie
Dhani Lennevald
Amit Paul
Sara Lumholdt
Marie Serneholt
Strona internetowa

A*Teens - szwedzki zespół tworzący muzykę pop.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół A*Teens tworzyło czworo nastolatków pochodzących ze Sztokholmu: Dhani Lennevald, Amit Paul, Sara Lumholdt oraz Marie Serneholt. Razem rozpoczęli pracę nad projektem ABBA Teens w listopadzie 1998. Wybrali kilkanaście największych przebojów zespołu ABBA i przystąpili do nagrywania swoich wersji piosenek.

Pierwsza piosenka A*Teens - "Mamma Mia" - promowała ich debiutancką płytę The Abba Generation, która zawierała 12 największych przebojów zespołu ABBA.

W 2001 muzycy wydali album Teen Spirit z premierowym materiałem oraz nagrali piosenkę "Heartbreak Lullaby" do kinowej komedii familijnej Pamiętnik księżniczki (The Princess Diaries, 2001) z Julie Andrews i Anne Hathaway. Płyta pod koniec tego samego roku sprzedała się w nakładzie ponad 2 milionów egzemplarzy. Po krótkiej przerwie, w 2002 ukazał się kolejny album grupy - Pop 'Til You Drop!.

W 2003 ukazał się kolejny album New Arrival, zawierający utwory z poprzedniej płyty oraz kilka premierowych piosenek. Album promowała europejska trasa koncertowa. Niebawem na rynku ukazała się także składanka Greatest Hits. W tym samym roku pojawiły się pierwsze pogłoski o kłopotach w zespole. We wrześniu 2004 Dhani Lennevald wydał solowy singel, a A*Teens jako zespół przestał nagrywać. Po rozpadzie zespołu największe sukcesy w karierze solowej odnosi Marie Serneholt.

W 2014 r. w internecie pojawiła się plotka o powrocie grupy. Członkowie zespołu byli widziani w Sztokholmie w restauracji wraz z osobą z wytwórni Stockholm Records. Na chwilę obecną nie wiadomo z jakiej okazji odbyło się to spotkanie, ale wielu fanów grupy już snuło domysły o powrocie zespołu. Cała czwórka miała zrobione wspólne zdjęcia, które krążyły w sieci.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]