A.P.J. Abdul Kalam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
A.P.J. Abdul Kalam
AbdulKalam.JPG
Data i miejsce urodzenia 15 października 1931
Rameswaram
Prezydent Indii
Okres urzędowania od 25 lipca 2002
do 24 lipca 2007
Poprzednik Kocheril Raman Narayanan
Następca Pratibha Patil
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Avul Pakir Jainulabdeen Abdul Kalam (ur.15 października 1931) - prezydent Indii w latach 2002-2007, inżynier i naukowiec.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Abdul Kalam urodził się 15 października 1931 na wyspie Rameshvaram w miejscowości Dhanushkoldi, w robotniczej rodzinie muzułmańskiej. W 1958 uzyskał stopień inżyniera aeronautyki w Instytucie Technologii w Madrasie. Po ukończeniu projektu poduszkowców przystąpił do Indyjskiej Organizacji Badań Obronnych i Rozwoju (DRDO). W 1962 wstąpił do Indyjskiej Organizacji Badań Kosmosu, gdzie jego zespół z sukcesem przeprowadził starty kilku satelitów. Wniósł szczególne zasługi jako dyrektor projektu rozwoju pierwszego indyjskiego pojazdu kosmicznego (Satellite Launch Vehicle, SLV-III), który w lipcu 1980 został umieszczony na sztucznej satelicie Rohini na orbicie okołoziemskiej.

W 1982 Kalam powrócił do DRDO jako dyrektor, skupiając się na macierzystym projekcie kierowanych pocisków, przez co przylgnęło do niego określenie "człowiek-pocisk". Jego program pomógł również rozwinąć produkcję materiałów medycznych w oparciu o badaną technologię.

W lipcu 1992 Kalam został doradcą ds. nauki w indyjskim Ministerstwie Obrony, a nieco później jako główny doradca naukowy indyjskiego rządu otrzymał rangę ministra w gabinecie premiera. Jego praca doprowadziła do przeprowadzenia udanego testu atomowego Pokhran-II w 1998, który potwierdził status Indii jako państwa atomowego. Pracował również przy projekcie "India Millenium Mission 2020".

Kalam podjął się także pracy akademickiej, zostając od listopada 2001 profesorem technologii i społecznej transformacji w Anna University. Przede wszystkim zaangażował się w misję przekonania młodych do programu narodowego rozwoju m.in. poprzez spotkania ze studentami i uczniami w całym kraju.

25 lipca 2002 Kalam został wybrany 11. prezydentem Indii.

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Część z poglądów Kalama na poszczególne sprawy może być determinowana przez funkcję, jakie zajmował w czasie swej naukowej kariery. Jego książka "Indie 2020" mocno przekonuje do aktywnego planu rozwoju państwa poprzez propagowanie wiedzy i programu narodowego rozwoju do roku 2020. Kalam jest również zwolennikiem przyjmowania przez Indie bardziej stanowczej postawy w międzynarodowej polityce. Uważa, że indyjski program atomowy jest sposobem osiągnięcia przez Indie większej roli i siły w przyszłości.

Kalam opowiada się także za rozwojem w innych dziedzinach; w nauce i technologii. Proponował program badawczy na rzecz rozwoju bio-implantów. Jest zwolennikiem otwartego oprogramowania, które jego zdaniem przyniesie społeczeństwu najwięcej korzyści informatycznych.

Kalam pochodzi ze społeczności Marakkar w południowych Indiach. Jest zwolennikiem szybkiego rozwoju Indii, jednak część jego poglądów utrzymanych jest w nieco nacjonalistycznej retoryce[potrzebne źródło]. Wierzy w potęgę nauki i technologii jako środka rozwiązania problemów społecznych.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Kalam jest osobą krytykowaną szczególnie przez lewicową prasę.

Był również powszechnie krytykowany za rozwiązanie zgromadzenia stanu Bihar w środku nocy, bez podjęcia dyskusji z odpowiednimi ekspertami. Zarzucane jest mu w tym przypadku przekroczenie uprawnień konstytucyjnych głowy państwa.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Kalam przestrzega ścisłej dyscypliny osobistej, jest wegetarianinem, praktykuje seksualną i alkoholową abstynencję. W swych przemówieniach cytuje zawsze kural, tamilską poezję. Regularnie czyta Koran. Napisał także kilka książek, m.in. najbardziej znaną z nich, swą autobiografię Skrzydła ognia, kierowaną głównie do indyjskiej młodzieży. Inna z książek, Rozmowy na temat przyczyn życia nacechowana jest duchową retoryką.

Abdul Kalam jest zwolennikiem Sathya Sai Baby. Odwiedził go 23 listopada 2006 roku - gdy Sathya Sai Baba obchodził swoje osiemdziesiąte pierwsze urodziny.