A.P.J. Abdul Kalam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
A.P.J. Abdul Kalam
AbdulKalam.JPG
Data i miejsce urodzenia 15 października 1931
Rameswaram
Prezydent Indii
Okres urzędowania od 25 lipca 2002
do 24 lipca 2007
Poprzednik Kocheril Raman Narayanan
Następca Pratibha Patil

Avul Pakir Jainulabdeen Abdul Kalam (ur. 15 października 1931) - prezydent Indii w latach 2002-2007, inżynier i naukowiec.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Abdul Kalam urodził się 15 października 1931 na wyspie Rameshvaram w miejscowości Dhanushkoldi, w robotniczej rodzinie muzułmańskiej. W 1958 uzyskał stopień inżyniera aeronautyki w Instytucie Technologii w Madrasie. Po ukończeniu projektu poduszkowców przystąpił do Indyjskiej Organizacji Badań Obronnych i Rozwoju (DRDO). W 1962 wstąpił do Indyjskiej Organizacji Badań Kosmosu, gdzie jego zespół z sukcesem przeprowadził starty kilku satelitów. Wniósł szczególne zasługi jako dyrektor projektu rozwoju pierwszego indyjskiego pojazdu kosmicznego (Satellite Launch Vehicle, SLV-III), który w lipcu 1980 został umieszczony na sztucznej satelicie Rohini na orbicie okołoziemskiej.

W 1982 Kalam powrócił do DRDO jako dyrektor, skupiając się na macierzystym projekcie kierowanych pocisków, przez co przylgnęło do niego określenie "człowiek-pocisk". Jego program pomógł również rozwinąć produkcję materiałów medycznych w oparciu o badaną technologię.

W lipcu 1992 Kalam został doradcą ds. nauki w indyjskim Ministerstwie Obrony, a nieco później jako główny doradca naukowy indyjskiego rządu otrzymał rangę ministra w gabinecie premiera. Jego praca doprowadziła do przeprowadzenia udanego testu atomowego Pokhran-II w 1998, który potwierdził status Indii jako państwa atomowego. Pracował również przy projekcie "India Millenium Mission 2020".

Kalam podjął się także pracy akademickiej, zostając od listopada 2001 profesorem technologii i społecznej transformacji w Anna University. Przede wszystkim zaangażował się w misję przekonania młodych do programu narodowego rozwoju m.in. poprzez spotkania ze studentami i uczniami w całym kraju.

25 lipca 2002 Kalam został wybrany 11. prezydentem Indii.

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Część z poglądów Kalama na poszczególne sprawy może być determinowana przez funkcję, jakie zajmował w czasie swej naukowej kariery. Jego książka "Indie 2020" mocno przekonuje do aktywnego planu rozwoju państwa poprzez propagowanie wiedzy i programu narodowego rozwoju do roku 2020. Kalam jest również zwolennikiem przyjmowania przez Indie bardziej stanowczej postawy w międzynarodowej polityce. Uważa, że indyjski program atomowy jest sposobem osiągnięcia przez Indie większej roli i siły w przyszłości.

Kalam opowiada się także za rozwojem w innych dziedzinach; w nauce i technologii. Proponował program badawczy na rzecz rozwoju bio-implantów. Jest zwolennikiem otwartego oprogramowania, które jego zdaniem przyniesie społeczeństwu najwięcej korzyści informatycznych.

Kalam pochodzi ze społeczności Marakkar w południowych Indiach. Jest zwolennikiem szybkiego rozwoju Indii, jednak część jego poglądów utrzymanych jest w nieco nacjonalistycznej retoryce[potrzebne źródło]. Wierzy w potęgę nauki i technologii jako środka rozwiązania problemów społecznych.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Kalam jest osobą krytykowaną szczególnie przez lewicową prasę.

Był również powszechnie krytykowany za rozwiązanie zgromadzenia stanu Bihar w środku nocy, bez podjęcia dyskusji z odpowiednimi ekspertami. Zarzucane jest mu w tym przypadku przekroczenie uprawnień konstytucyjnych głowy państwa.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Kalam przestrzega ścisłej dyscypliny osobistej, jest wegetarianinem, praktykuje seksualną i alkoholową abstynencję. W swych przemówieniach cytuje zawsze kural, tamilską poezję. Regularnie czyta Koran. Napisał także kilka książek, m.in. najbardziej znaną z nich, swą autobiografię Skrzydła ognia, kierowaną głównie do indyjskiej młodzieży. Inna z książek, Rozmowy na temat przyczyn życia nacechowana jest duchową retoryką.

Abdul Kalam jest zwolennikiem Sathya Sai Baby. Odwiedził go 23 listopada 2006 roku - gdy Sathya Sai Baba obchodził swoje osiemdziesiąte pierwsze urodziny.