A.P. Møller-Mærsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
A.P. Møller-Mærsk A/S
Logo
ilustracja
Państwo

 Dania

Siedziba

Kopenhaga

Data założenia

1904

Forma prawna

spółka akcyjna

Zatrudnienie

120 000 (2009)

Położenie na mapie Danii
Mapa konturowa Danii, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „A.P. Møller-Mærsk A/S”
55°41′14,81″N 12°35′53,28″E/55,687447 12,598133
Strona internetowa
Kontenery z logo Maersk
Platforma wiertnicza Mærsk Guardian podczas renowacji w porcie w Hirtshals (Dania) w 2011
Terminal w Portsmouth w Stanach Zjednoczonych Ameryki

A.P. Møller-Mærsk A/S – duński konglomerat bardziej znany jako Maersk. Maersk prowadzi działalność w różnych sektorach biznesu, głównie w ramach transportu i energii. Jest jednym z największych operatorów kontenerowych[1].

A.P. Møller-Mærsk A/S ma siedzibę w Kopenhadze, z jednostkami zależnymi w ponad 135 państwach na całym świecie oraz zatrudnia około 120 000 pracowników. W rankingu na liście Fortune Global 500 jest na 106. miejscu w 2009, w porównaniu z 131. w 2008 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

A.P. Møller-Mærsk powstało w 1904 w Svendborgu, jako przedsiębiorstwo żeglugowe Dampskibsselskabet Svendborg, założone przez kapitana Petera Mærsk-Møllera oraz jego syna Arnolda Petera Møllera (1876-1965). A.P. Møller miał czworo dzieci, po dwoje z każdą z dwóch jego żon: Chastine Estelle Robertą Mc-Kinney i urodzoną w Norwegii Pernille Ulrikke Amalią Nielsen. Drugim dzieckiem A.P. Møllera był Arnold Mærsk McKinney Møller (1913–2012), który w 1939 został partnerem, a po śmierci ojca w czerwcu 1965 został dyrektorem generalnym (prezesem) spółki, na tym stanowisku pozostając do 1993, kiedy zastąpił go Jess Soderberg. Począwszy od roku 1965, Mærsk Mc-Kinney Møller był także przewodniczącym rady nadzorczej nie rezygnując z tej pozycji aż do grudnia 2003, kiedy osiągnął wiek 90 lat. Do śmierci w 2012 był jednym z „właścicieli zarządzających spółką”. Przewodniczącym został Michael Rasmussen Pram.

Obszary działalności[edytuj | edytuj kod]

Działalność A.P. Møller-Mærsk podzielona jest na główne segmenty: żegluga kontenerowa oraz działania powiązane, terminale kontenerowe APM Terminals, tankowce, ropa naftowa, gaz ziemny oraz inne.

Żegluga kontenerowa[edytuj | edytuj kod]

Żegluga kontenerowa – jest to największy obszar działalności dla A.P. Møller-Mærsk, zapewniając prawie połowę przychodów grupy w 2008 roku. Na całym świecie prowadzi usługi kontenerowe, logistyczne i spedycyjne pod markami: Maersk Line, Safmarine i Damco.

Maersk Line[edytuj | edytuj kod]

Mærsk Mc-Kinney Møller w terminalu kontenerowym DCT w Gdańsku w 2013

Największą jednostką działającą w A.P. Møller-Mærsk pod względem przychodów i pracowników (ok. 22 000 pracowników) jest Maersk Line. Prowadzący na całym świecie usługi żeglugi liniowej Maersk posiada ponad 550 statków o pojemności 2,2 miliona TEU. Obecnie jest to największy operator żeglugowy na świecie. Maersk Line odebrały 26 nowych statków w 2008 roku.

W 2006 roku został dostarczony do Maersk Line z Odense Steel Shipyard, największy wtedy kontenerowiec na świecie Emma Maersk. Jest on jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska kontenerowców i posiada cechy, które przyczyniają się do ograniczenia emisji poprzez obniżenie zużycia paliwa, takie jak zaawansowany system efektywności energetycznej, system odzysku ciepła odpadowego oraz sterowany elektronicznie silnik. W 2013 roku zwodowano kolejny największy i najdłuższy kontenerowiec na świecie, MS Mærsk Mc-Kinney Møller z serii Triple-E-Klasse.

Safmarine[edytuj | edytuj kod]

Safmarine są niezależnymi liniami żeglugowymi w grupie A.P. Møller-Mærsk z korzeniami w Afryce. Przewoźnik dysponuje flotą ponad 40 statków kontenerowych i ponad 40 wielofunkcyjnych.

Damco[edytuj | edytuj kod]

Damco jest nową marką powstałą po połączeniu marki działu logistycznego A.P. Møller-Mærsk, znanego wcześniej jako Maersk Logistics, z Damco.

Damco bierze udział w zarządzaniu łańcuchem dostaw i rozwiązań spedycyjnych na całym świecie.

Maersk Line, Limited[edytuj | edytuj kod]

Maersk Line, Limited, jest to amerykański koncern, filia A.P. Møller-Mærsk, która zarządza flotą statków pływających pod banderą USA i amerykańskich agencji rządowych. Z siedzibą w Norfolk w Wirginii, zarządza największą na świecie flotą statków pływających pod banderą USA.

APM Terminals – terminale kontenerowe[edytuj | edytuj kod]

W AP Møller-Mærsk działa około 50 terminali kontenerowych na całym świecie. APM Terminals International ma swoją siedzibę w Hadze, w Holandii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Top 5 Container Lines – TEU Operated by Month 2010-2011. „Alphaliner Newsletter”. 2011 (8), 21 lutego 2011. (ang.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]