ABBA. Film

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ABBA. Film
ABBA: The Movie
Gatunek

dokumentalny

Rok produkcji

1977

Data premiery

15 grudnia 1977

Kraj produkcji

Szwecja
Australia

Język

angielski
szwedzki

Czas trwania

97 min

Reżyseria

Lasse Hallström

Scenariusz

Lasse Hallström
Robert Caswell

Główne role

Anni-Frid Lyngstad
Benny Andersson
Björn Ulvaeus
Agnetha Fältskog
Robert Hughes
Tom Oliver

Muzyka

Stig Anderson
Benny Andersson
Björn Ulvaeus

Zdjęcia

Jack Churchill
Paul Onorato

Montaż

Lasse Hallström
Malou Hallström
Ulf Neidermar

Produkcja

Stig Anderson
Reg Grundy

Wytwórnia

Polar Music
Reg Grundy Productions

Budżet

5.347.122 SEK

ABBA. Film (ang. ABBA: The Movie) – fabularyzowany film dokumentalny z trasy koncertowej po Australii popowej szwedzkiej grupy ABBA z 1977 roku. Wyreżyserowany przez Lasse Hallströma, który był reżyserem większości teledysków grupy.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o przygodach Ashleya Wallace'a (Robert Hughes), naiwnego didżeja, który zazwyczaj prezentuje nocne programy country i western. Pewnego dnia zostaje wysłany przez szefa swojej stacji (Bruce Barry) na dogłębny wywiad z grupą, który ma być wyemitowany w dniu, kiedy ABBA będzie opuszczać Australię. Ashley, który nigdy wcześniej nie przeprowadzał wywiadu, mierzy się z wieloma przeciwnościami, przede wszystkim dlatego, że zapomniał wziąć ze sobą swoją kartę prasową. Nie pomaga mu także fakt, że nie może kupić biletu na koncert. Zaopatrzony w przenośny magnetofon szpulowy, Ashley jest zmuszony podążać za grupą po całej Australii, zaczynając od Sydney, a następnie podróżując kolejno do Perth, Adelaide i Melbourne, doświadczając wielokrotnych starć z bardzo uważnym ochroniarzem grupy (Tom Oliver), a także jego coraz bardziej zirytowanym szefem. W całym filmie widzimy, jak Ashley przeprowadza wywiady z publicznością, pytając ich, czy i dlaczego lubią Abbę. Prawie wszystkie komentarze są pozytywne.

W końcu Ashley ma w holu hotelu szczęśliwe spotkanie ze Stigiem Andersonem, menadżerem grupy, który zgadza się umówić na wywiad i daje mu bilety na wieczorny koncert. Jednak Ashley zaspał i nie dotarł na koncert. Gdy stracił nadzieję, staje twarzą w twarz z ABBĄ w windzie. Tam członkowie grupy udzielają mu wywiadu, a on opuszcza Melbourne akurat na czas, aby dotrzymać terminu nadania audycji radiowej. Końcowego montażu dokonuje z tyłu taksówki, gdy ABBA wyjeżdża z Australii do Europy. Na kilka minut przed czasem Ashley wraca do stacji radiowej, gdzie po ustawieniu taśmy na urządzeniu odtwarzającym w studiu rozluźnia się przy swoim pulpicie sterowniczym i słucha, jak nadawany jest wywiad.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Hallström przekazał, że scenariusz i koncepcja fabuły filmu zostały „wymyślone w samolocie w drodze do Australii”. Początkowo miała być używana taśma 16 mm, ale producenci ostatecznie zdecydowali się na taśmę 35 mm[1].

Film był przeważnie kręcony w Australii, ale niektóre dodatkowe sceny zostały nakręcone w Szwecji (jednak w fabule nadal rozgrywają się w Australii)[2].

Premiera filmu była połączona z wydaniem piątego albumu ABBY - The Album.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W filmie wykorzystano następujące utwory:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dave Kehr, AT THE MOVIES (Published 2002), „The New York Times”, 22 marca 2002, ISSN 0362-4331 [dostęp 2021-02-23] (ang.).
  2. ABBA Articles | ABBA – The Movie on DVD, web.archive.org, 26 września 2009 [dostęp 2021-02-23] [zarchiwizowane z adresu 2009-09-26].