ABC Paramount Records

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
ABC Paramount Records
Rok powstania 1955
Gatunki pop, jazz, rhythm and blues, rock and roll, muzyka etniczna
Siedziba Nowy Jork
Kraj pochodzenia  Stany Zjednoczone

ABC-Paramount Recordswytwórnia płytowa powstała z Am-Par Record Corporation (podwytwórnia "American Broadcasting-Paramount Theaters, Inc"), powstała w Nowym Jorku w 1955. W 1965 nazwa została zmieniona na ABC Records. Kontynuowała swoją działalność poprzez dystrybucję różnorodnej muzyki podwytwórniami dopóki nie została przejęta przez Music Corporation of America (MCA) w 1979.

Pierwszymi dobrze sprzedającymi się artystą był Paul Anka, Joe Bennett & the Sparkletones, Lloyd Price, Eydie Gorme i Ray Charles (po tym jak opuścił Atlantic Records w 1960). ABC-Paramount nabyła prawa do wszystkich nagrań Enocha Lighta w listopadzie 1959: Audition Records, Command Performance Records, Colortone Records and Waldorf Music Hall Records. Wczesna umowa z Brytyjskim EMI była sposobem na wkroczenie na rynek europejski poprzez wytwórnie HMV Records i Columbia Records.

Zajmowali się dystrybucją Dunhill Records dopóki ta wytwórnia nie przekształciła się w ABC Dunhill Records. Dystrybuowali również dla Sire Records.

Wytwórnia ta miała podległą jej Apt Records, która zajmowała się singlami; we wczesnych latach 60. Impulse Records zaczynało jako podwytwórnia zajmująca się dystrybucją jazzu. Kilka lat później jako Bluesway Records zaczęła wydawać własnych artystów bluesowych.

Po przejęciu przez MCA Records, rozwiązano wytwórnię. Lepiej sprzedające się albumy z listy ABC Records zostały wydane ponownie pod szyldem MCA.

Wydawane gatunki[edytuj]

Artyści związani z ABC Records[edytuj]

Wytwórnie związane z ABC Records[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]