AHS Krab

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
AHS Krab[1]
Jeden z dwóch pierwszych produkcyjnych Krabów na terenie Huty Stalowa Wola
Jeden z dwóch pierwszych produkcyjnych Krabów na terenie Huty Stalowa Wola
Dane podstawowe
Państwo  Polska
Producent Centrum Produkcji Wojskowej Huta Stalowa Wola
Typ pojazdu samobieżna armatohaubica
Trakcja gąsienicowa
Załoga 4+1
Historia
Prototypy 2000–2001
najnowsza wersja 2015
Egzemplarze 24 + 96 zamówionych
Dane techniczne
Silnik MTU MT 881 Ka-500 chłodzony wodą turbodiesel V8, 1000 KM
Transmisja mechaniczna/ automatyczna hydrokinetyczna
Długość 12,05 m
Szerokość 3,58 m
Wysokość 3,13 m (normalna)
3,83 m (z wkm)
Prześwit 0,40 m
Masa 52,1 t (bojowa)
48,1 t (z załogą i amunicją)
Moc jedn. 12 kW/t
Osiągi
Prędkość 60 km/h (po drodze)
30 km/h (w terenie)
15 km/h (po wyboistym terenie)
Zasięg 400 km
Pokonywanie przeszkód
Brody (głęb.) 1 m
Rowy (szer.) 2,5 m
Ściany (wys.) 0,8 m
Kąt podjazdu 25°
Przechył boczny 17°
Dane operacyjne
Uzbrojenie
1 armatohaubica kal. 155 mm dł. 52 kal. zasięg 40 km
1 karabin maszynowy kal. 12,7 mm NATO
Wyposażenie
 • wyrzutnie granatów dymnych 902A 81 mm (8 sztuk)
 • system nawigacji lądowej i dowiązania topograficznego FiN 3110L + GPS + hodometr,
 • system kierowania ogniem (komputer sterujący wieżą, komputer celowniczego i komputer balistyczny dowódcy działa),
 • system filtrowentylacji,
 • System łączności wewnętrznej FONET i zewnętrznej (radiostacja cyfrowa UKF typ RRC 9311AP oraz radiostacja osobista funkcyjnego obsługi),
 • system przeciwpożarowy i tłumienia wybuchu,

dzienne i nocne przyrządy obserwacyjne kierowcy i dowódcy,

 • system ostrzegania i samoosłony - Obra-3 SSP-1,
 • celownik do strzelania na wprost,
 • radar balistyczny MVRS-700 SCD,
 • agregat prądotwórczy - DC 28 V, moc wyjściowa 5,5 kW
Użytkownicy
Polska ( 24/120 szt.)
AHS Krab w fabryce HSW w Stalowej Woli

AHS Krab – współcześnie rozwijany polski projekt armatohaubicy samobieżnej kalibru 155 mm (lufa o długości 52 kalibrów).

Broń budowana początkowo na bazie zmodernizowanego podwozia UPG-NG konstrukcji OBRUM wyprodukowanego przez Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy oraz licencyjnego brytyjskiego systemu wieżowego AS90/52.

W grudniu 2014 podjęto decyzję o zamianie wadliwego podwozia UPG-NG na licencyjne produkcji Samsung Techwin stosowane w armatohaubicy K9 Thunder.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Koncepcja wprowadzenia do Wojsk Lądowych nowego systemu artyleryjskiego pojawiła się na początku lat 90 XX w. W wyniku analiz ustalono, iż istnieje potrzeba wprowadzenia samobieżnych dział kal. 155 mm. Uznano, że realne jest stworzenie takiego systemu w Polsce przy współpracy z kooperantem zagranicznym. Zakładano podjęcie współpracy ze Słowacją, gdzie pracowano nad nowymi działami, będącymi rozwinięciem rodziny Dana (projekt Zuzana). Pierwotny projekt (Zuzana) zakładał montaż słowackiego systemu wieżowego z armatohaubicą kal. 155 mm na polskim podwoziu wywodzącym się z rodziny Kalina[2].

W 1997 ogłoszono pierwszy przetarg na system wieżowy do nowego polskiego działa samobieżnego kalibru 152/155 mm. Do dalszego postępowania wybrano cztery: T-6 (RPA), Zuzana (Słowacja), AS-90 (Wielka Brytania), PzH 2000 (Niemcy). Wieża miała być montowana na przedłużonym (do siedmiu par kół jezdnych) podwoziu typu Kalina. Jeszcze w 1997 przetarg unieważniono. Do drugiego przetargu przystąpiły trzy firmy – wycofali się Południowoafrykańczycy. W międzyczasie zmieniono typ podwozia, na którym miała być montowana wieża na czołgowe (z rodziny T-72/PT-91). Przetarg zakończono w 1998 r. wyborem dwóch wież – niemieckiej i brytyjskiej. Ostatecznego wyboru miał dokonać MON. Próby ogniowe obu dział (tylko działa brytyjskiego, Niemcy nie przyjechali na poligon w Żaganiu tłumacząc to przepisami celnymi) przeprowadzono w dniach 21–24 czerwca 1999 na poligonie Żagań-Świętoszów. Ostatecznie wybrano wieżę brytyjską i 26 lipca 1999 podpisano umowę na licencyjną produkcję tych wież w HSW[2]. Jako podwozie wybrano natomiast projekt przedsiębiorstwa OBRUM, opracowany m.in. z myślą o armatohaubicy, ciężki gąsienicowy nośnik UPG-NG.

Pierwszy moduł dywizjonowy o kryptonimie Regina miał być dostarczony do prób wojskowych w 2003 r. W przypadku pomyślnych prób zakładano wprowadzenie pierwszego dywizjonu (18 dział) w 2005 (do 2012 planowano wprowadzić już cztery dywizjony). Jednakże z uwagi na brak wpłaty strony polskiej, cały proces został opóźniony. Montaż pierwszego prototypu działa oznaczonego jako Krab rozpoczęto w październiku 2000, a pierwsza wieża z Wielkiej Brytanii przybyła w marcu 2001 r. Brak środków finansowych spowodowały zmianę pierwotnych planów, początkowo planowano powstanie prototypowego modułu dywizjonowego, w skład którego miała wejść bateria ogniowa (6 dział) oraz wszystkie pojazdy występujące na szczeblu dywizjonu (2 pojazdy dowódczo-sztabowe, 2 pojazdy dowódcze, wóz amunicyjny, wóz warsztatowy, wóz ewakuacyjny oraz wóz remontu uzbrojenia i elektroniki). Pierwszy kompletny prototyp „Kraba” zaprezentowano publicznie 12 czerwca 2001 r[2]. Krab jest wyposażony w zmechanizowany układ zasilania amunicją.

Pierwsze dwa prototypy wyposażone są w systemy wieżowe dostarczone przez BAE Systems, natomiast trzeci został wykonany w całości przez Hutę Stalowa Wola. Pierwsze strzelania kompletnego trzeciego Kraba przeprowadzono 29 lipca 2011 r[3].

W maju 2008 r. MON podpisało z Centrum Produkcji Wojskowej HSW umowę na wdrożenie do roku 2011 dywizjonowego modułu ogniowego Regina. Umowa przewidywała dostarczenie 8 jednostek ogniowych (2 baterie po 4 działa) wraz z pojazdami towarzyszącymi. W ramach ww. prac zostały wykorzystane dwa istniejące prototypy samobieżnego działa polowego Krab, oraz wyprodukowane zostanie dodatkowych 6 jednostek.

Ze względu na zaprzestanie produkcji luf do działa samobieżnego AS-90 projekt Regina musiał zostać zmieniony. MON, dokonawszy rozeznania wśród producentów luf artyleryjskich, wybrało produkt z koncernu Nexter. Pozostałe elementy budowy działa jak np. hamulec wylotowy, kołyska, zamek klinowy, oporopowrotnik są produkcji polskiej. Przeprowadzone w Ośrodku Badań Dynamicznych WITU w Stalowej Woli testy nowej lufy Nexter Systems z Bourges o kalibrze 155 mm i długości 52 kalibrów przebiegły pomyślnie[4].

Pierwszy publiczny pokaz Kraba z działem Nexter Systems miał miejsce na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego 2011 r[3].

Obecna seria Krabów raczej ma lufę z przedsiębiorstwa Rheinmetall.[potrzebny przypis]

Decyzją MON i PGZ SA wybrano podwozie K9 firmy Samsung Techwin, kończąc długotrwały problem z UPG-NG.

W 2014 roku Prezes Zarządu HSW SA Krzysztof Trofiniak podpisał umowę na produkcję i polonizację (na podstawie licencji) 120 podwozi do armatohaubicy Krab typu K9 z koreańską firmą Samsung Techwin. Początkowo do 2017 roku z Republiki Korei do Polski mają trafić 24 podwozia dla armatohaubic, kolejne 12 pojazdów w latach 2018–2022. Decyzja o zakupie podwozi z Republiki Korei, ma związek z opóźnieniami realizacji programu Krab, które powodowane były między innymi przez usterki w pojazdach dostarczanych przez ZM Bumar-Łabędy[5].

ZM Bumar-Łabędy produkuje pojazdy gąsienicowe, dla wojska oraz dla cywilów (głównie dla górnictwa węglowego, koparki itp[6]). Ministerstwo Obrony Narodowej chcąc kontynuować modernizację SZ RP postanowiła rozpocząć współpracę z koreańską firmą Samsung Techwin, ponieważ jej podwozia jak zapewnia MON zostały wielokrotnie pozytywnie przetestowane. Dojdzie w tym wypadku do współpracy pomiędzy HSW z koreańskim przedsiębiorstwem. MON jak tłumaczy sekretarz tego ministerstwa Czesław Mroczek, chcąc wzmocnić polski potencjał wojskowy, nie można pozwolić sobie na opóźnienia w produkcji, co w konsekwencji przeciąga proces modernizacji[7].

24 sierpnia 2015 r. w Stalowej Woli odebrano model Kraba z podwoziem z K9, zaplanowano proces sprawdzania tego egzemplarza, które nastąpi po MSPO 2015[8].

14 grudnia 2016 w siedzibie HSW podpisano kontrakt na dostawę kolejnych 96 armatohaubic (4 dywizjonowe moduły ogniowe)[9], które wraz z 24 już oddanymi do służby łącznie daje 120 dział.

Służba[edytuj | edytuj kod]

Jedynym użytkownikiem AHS Krab są Wojska Lądowe. Deklarowały one początkowo potrzebę posiadania około 50 Krabów. Zgodnie z treścią Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych, do końca 2025 roku, do Wojsk Rakietowych i Artyleryjskich ma trafić 5 w pełni wyposażonych dywizjonów dział Krab[10]. W skład dywizjonu wchodzą 24 armatohaubice oraz sprzęt towarzyszący.

Wykorzystanie w Wojsku Polskim[edytuj | edytuj kod]

AHS Krab są obecnie wykorzystywane w Wojsku Lądowym przez:[9]

Kolejnych dostaw oczekuje:[9][11]

Amunicja[edytuj | edytuj kod]

Krab przystosowany jest do amunicji odpowiadającej normom natowskiego porozumienia JBMoU (Joint Ballistics Memorandum of Understanding)[12]. Początkowo nie prowadzono własnego programu amunicyjnego. Dostawę amunicji dla Sił Zbrojnych następnie zaproponowały Zakłady Metalowe Dezamet. Z powodu dużych kosztów i ryzyka związanego z samodzielnym opracowaniem amunicji, podjęto współpracę ze słowacką firmą ZVS Holding a.s. z Dubnicy nad Wagiem i 9 grudnia 2010 podpisano umowę licencyjną[12]. W 2012 roku wdrożono w Dezamecie produkcję zapalników uderzeniowych KZ984, dalsze części amunicji mają być wdrażane etapami[12]. 18 lipca 2014 Inspektorat Uzbrojenia zamówił w Dezamecie 2000 sztuk amunicji[12].

W ramach zamówienia dostarczane mają być klasyczne pociski odłamkowo-burzące OFdMKM (donośność ok. 32 km) oraz odłamkowo-burzące OFdMKM DV z gazogeneratorem (donośność ok. 40 km)[12]. Pociski te elaborowane są 10 kg trotylu i mają masę odpowiednio 40,3 kg lub 43,55 kg[12]. Zapalnik KZ984 ma dwa tryby działania: natychmiastowy po uderzeniu w cel i ze zwłoką. Modułowe ładunki miotające są dostarczane przez czeską firmę Explosia a.s. z Pardubic, produkcja docelowo ma być uruchomiona w oddziale Mesko SA w Pionkach[12].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. AHS Krab - specyfikacja producenta [dostęp 2016-12-20].
 2. a b c Andrzej Kiński. Debiut Kraba. „Nowa Technika Wojskowa”. 7/2001, s. 9–15. Warszawa: Magnum-X Sp. z o.o.. ISSN 1230-1655. 
 3. a b Pierwszy polski Krab (pol.). www.altair.com.pl. [dostęp 2012-09-30].
 4. Altair – Pozytywne wyniki badań działa dla Kraba
 5. Podwozia dla Kraba z Korei. Decyzja PGZ kończy kryzys pancernego programu.
 6. Bumar-Łabędy o nas.
 7. Protest Bumaru-Łabędy, bo MON wybrał Samsunga jako dostawcę części haubicoarmat Krab.
 8. Altair Agencja Lotnicza, www.altair.com.pl [dostęp 2017-11-21] (ang.).
 9. a b c Jerzy Reszczyński, Artyleryjski kontrakt stulecia podpisany. "Regina" za 4,6 mld zł, Defence24.pl, 14 grudnia 2016 [dostęp 2016-12-15].
 10. Ministerstwo Obrony Narodowej: PLAN MODERNIZACJI TECHNICZNEJ SIŁ ZBROJNYCH w latach 2013–2022 (pol.). Ministerstwo Obrony Narodowej, 2014-07-18. [dostęp 2014-08-17]. s. 4.
 11. Jakub Palowski: Kraby wesprą polskie dywizje. Dostawy w tym roku. Defence24.pl, 2018-04-18.
 12. a b c d e f g Lesław Mazur, Polsko-słowacko-czeska 155 mm amunicja artyleryjska w: „Wojsko i Technika” 1/2015 (wrzesień). s. 26-32

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]