AIBA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

AIBA, International Boxing Association (pol. Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu; skrót pochodzi od dawnej oficjalnej nazwy w języku francuskim − Association Internationale de Boxe Amateur) − międzynarodowa federacja sankcjonująca i organizująca zawody w boksie amatorskim z siedzibą w Lozannie. Jej członkami są 194 krajowe związki i stowarzyszenia bokserskie (w tym Polski Związek Bokserski)[1]. Od 2006 roku prezydentem AIBA jest Tajwańczyk dr Wu Ching-Kuo.

Historia[edytuj]

Poprzedniczką AIBA była założona w 1920 roku Międzynarodowa Federacja Boksu Amatorskiego (Fédération Internationale de Boxe Amateur, FIBA), która została rozwiązana po zakończeniu II wojny światowej.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Amatorskiego (Association Internationale de Boxe Amateur, AIBA) zostało powołane w 1946 roku z inicjatywy angielskiego i francuskiego związku bokserskiego. Jego pierwszy kongres, w którym uczestniczyły związki bokserskie z 21 państw, odbył się w dniach 29-30 listopada 1946 roku w Londynie. Pierwszym prezydentem organizacji został wybrany Francuz Emile Grémaux[2].

22 października 2007 roku, podczas nadzwyczajnego kongresu w Chicago zmieniono nazwę organizacji na International Boxing Association, podjęto jednak równocześnie decyzję o zachowaniu dotychczasowego skrótu AIBA[2][3].

Prezydenci[edytuj]

Zawody[edytuj]

Do organizowanych przez AIBA międzynarodowych zawodów należą m.in.:

Za organizację zawodów na szczeblu kontynentalnym odpowiada pięć wydzielonych konfederacji AIBA:

  • African Boxing Confederation (AFBC),
  • American Boxing Confederation (AMBC),
  • Asian Boxing Confederation (ASBC),
  • European Boxing Confederation (EUBC),
  • Oceania Boxing Confederation (OCBC).

Przypisy

  1. Affiliated National Federations: Directory (ang.). aiba.org. [dostęp 5 maja 2011].
  2. a b Concise history of the International Boxing Association - AIBA (ang.). aiba.org. [dostęp 5 maja 2011].
  3. International Boxing Association (ang.). olympic.org. [dostęp 5 maja 2011].

Linki zewnętrzne[edytuj]