ANSI art

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ANSI Art – komputerowa forma sztuki używana na szeroką skalę na serwisach BBS. Bazuje na podobnych zasadach, co ASCII Art, jednak można wykorzystać zbiór 256 znaków, wykorzystywanych w kodowaniu CP437, nazywanym rozszerzonym ASCII i używanym w systemach DOS. Zawiera ponadto specjalne kody wyjścia, zawarte w ANSI.SYS, które pozwalają na używanie 16 kolorów (zawartość obrazka) i 8 kolorów (tło).

Oprogramowanie[edytuj | edytuj kod]

ANSI Art pozwala na większą swobodę twórczą niż ASCII Art, ponieważ umożliwia wykorzystanie symboli przeznaczonych do rysowania, jak np. znaki blokowe, umożliwiające różnicowanie koloru tła i pierwszego planu. Popularność temu rodzajowi sztuki przyniosło powstanie sharewarowego programu "The Draw", napisanego w 1986 roku przez Iana E. Davisa. Program ten znacznie uprościł proces tworzenia ANSI artów poprzez możliwość używania rozmaitych "fontów", dużych liter konstruowanych ze znaków blokowych i prostych animacji na zasadzie rozproszenia, czy zegara. Ostatnia wersja programu (4.63) ukazała się w 1993 roku, jednak dostępne już wtedy były inne edytory, które do dziś są używane do przygotowywania ANSII artów.

Zmniejszenie wykorzystywania BBSów i DOSa sprawiły, że dla wielu odbiorców stało się trudnym nawet odtworzenie animacji ANSI. Konsekwencją tego jest fakt, że ta forma sztuki nie jest już tak często wykorzystywana jak kiedyś.

ANSI Art w grach[edytuj | edytuj kod]

Trade Wars 2002 – gra wieloosobowa, która wciąż pozostaje popularna, mimo publikacji w 1986 roku – używała grafiki ANSI do przedstawienia statków, planet, ważnych lokacji i scenek przerywających. Wiele z tych grafik zostało stworzonych przez Drew Markhama, który pracował później przy takich grach jak Redneck Rampage, czy Return to Castle Wolfenstein.

Jedną z aktualnie opublikowanych gier, używających grafiki ANSI, jest Dwarf Fortress z 2002 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]