ANTARES

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy teleskopu neutrinowego. Zobacz też: Antares (ujednoznacznienie).
Wizja artystyczna ANTARES-a oraz batyskafu Nautile

ANTARESfrancuski detektor neutrin (teleskop neutrinowy). Nazwa jest akronimem od ang. Astronomy with a Neutrino Telescope and Abyss Environmental Research.

Zbudowany na Morzu Śródziemnym, w pobliżu Tulonu, przez CPPM (Centre de Physique des Particules de Marseille – Centrum Fizyki Cząstek w Marsylii), CEA-Irfu (Institut de recherche sur les lois fondamentales de l'Univers – Instytut Badań Podstawowych Praw Wszechświata) w Saclay oraz naukowców z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Rosji i Rumunii zajmujących się fizyką, astronomią i oceanografią.

Teleskop usytuowany jest 2500 metrów pod powierzchnią wody. Zajmuje powierzchnię 0,1 km2. Składa się z 12 kabli długości 350 metrów, na których umocowano fotopowielacze, których zadaniem jest rejestrowanie rozbłysków światła (promieniowanie Czerenkowa) towarzyszących zderzeniom neutrin z elektronami lub jądrami atomów. Kable zakotwiczone są na dnie i utrzymywane w pozycji pionowej przez boje. W ustawianiu kabli pomagał batyskaf Nautile. Sygnały przesyłane są na powierzchnię 40-kilometrowym kablem elektrooptycznym.

Projekt pochodzi z 1996 roku, pierwszy kabel został zakotwiczony w lutym 2006. 25 czerwca 2008 ogłoszono zakończenie instalacji.

Docelowo teleskop może być powiększony do objętości kilometra sześciennego.

Inne detektory neutrin[edytuj | edytuj kod]

  • NEMO (Neutrino Mediterranean Observatory Telescope)
  • AMANDA (Antarctic Muon and Neutrino Detector Array)
  • AMANDA-II
  • IceCube
  • NESTOR (Neutrino Extended Submarine Telescope with Oceanographic Research)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]