ARIS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ARIS (Architektura Zintegrowanych Systemów Informacyjnych; ang. Architecture of Integrated Information Systems, niem. Architektur Integrierter Informationssyteme) – metoda analizy i modelowania procesów gospodarczych prowadząca do stworzenia w przedsiębiorstwie zintegrowanego systemu przetwarzania informacji.

Koncepcja ARIS została po raz pierwszy zaproponowana przez profesora Augusta-Wilhelma Scheera w 1991 roku jako koncepcja ramowa kompleksowego modelowania wspomaganych komputerowo systemów informacyjnych. W 1993 roku na rynku pojawił się pakiet oprogramowania o nazwie ARIS Toolset (wersja 1.0), który oferował metody i narzędzia do tworzenia i wdrażania systemów informatycznych.

Wprowadzenie ARIS w przedsiębiorstwie ma na celu:

  • uporządkowanie (standaryzację) istniejących procesów,
  • wprowadzenie usprawnień w istniejących procesach,
  • wprowadzenie zupełnie nowych procesów.

Istotą podejścia realizowanego przez metodę ARIS jest badanie tzw. łańcucha procesów będącego obrazem realizowanych w systemie przedsiębiorstwa procesów biznesowych (gospodarczych), a także towarzyszących im i z nimi połączonych procesów informacyjnych. Metoda wykorzystuje graficzne techniki projektowania strukturalnego i procesowego, takie jak: