ASEC Mimosas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ASEC Mimosas
Pełna nazwa

Amicale Sportive des Employés
de Commerce Abidjan

Przydomek

Mimosas

Data założenia

1948

Liga

Ligue 1 MTN

Państwo

 Wybrzeże Kości Słoniowej

Stadion

Stade Félix Houphouët-Boigny
Abidżan, Wybrzeże Kości Słoniowej

Prezes

Roger Maurice Désiré Ouegnin

Trener

Sébastien Desabre

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Association Sportive des Employés de Commerce Mimosas to klub będący członkiem federacji piłkarskiej Wybrzeża Kości Słoniowej. Założony został on w 1948 przez ośmiu biznesmenów z Abidżanu. Są znani jako ASEC Mimosas, jednak poza Afryką bardziej popularną nazwą jest ASEC Abidżan, zwłaszcza w międzynarodowych rozgrywkach klubowych.

ASEC Mimosas został założony 1 stycznia 1948 roku przez grupę przedsiębiorców z Zachodniej Afryki, Libanu i Francji.

Akademia[edytuj | edytuj kod]

ASEC posiada akademię młodzieżową, która uważana jest za klejnot koronny afrykańskiego futbolu. Założył ją Jean-Marc Guillou w 1993, umiejscowiwszy ją w kompleksie treningowym ASEC. Uczniowie-sportowcy kształcą się tam jak w normalnej szkole, ucząc się matematyki, historii, geografii, fizyki, francuskiego, angielskiego i hiszpańskiego. Żyją w dormitoriach, a w tygodniu mają dwie sesje treningowe na dzień. W soboty grają mecze, dodatkowo są otoczeni kompleksową opieką medyczną przez wykwalifikowanych medyków.

Na liście absolwentów akademii ASEC są takie nazwiska jak: Kolo Touré, Seydou Doumbia, Romaric, Gervinho, Salomon Kalou, Didier Zokora, Lacina Traoré, Siaka Tiéné, Didier Ya Konan, Yaya Touré Emmanuel Eboué i Adriel Ba Loua.

Zawodnicy ASEC tworzą szkielet narodowej reprezentacji WKS przez wiele lat, zapadli w pamięci świata wygrywając Puchar Narodów Afryki w 1992, dzięki takim zawodnikom jak Abdoulaye Traoré czy Donald-Olivier Sié.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Strona oficjalna ASEC