ASG-EUPOS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

ASG-EUPOS (Aktywna Sieć Geodezyjna EUPOS[1]) – ogólnopolska sieć stacji referencyjnych, uruchomiona w 2008 roku i zarządzana przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii[2], na których wykonywane są ciągłe obserwacje satelitów systemów GNSS, której punkty odniesienia stanowią podstawową poziomą osnowę geodezyjną i szczegółową wysokościową osnowę geodezyjną.

Integralną częścią systemu ASG-EUPOS jest sprzęt i oprogramowanie umożliwiające obliczanie i udostępnianie poprawek DGNSS i RTK (w tym poprawek sieciowych), zapis i udostępnianie obserwacji satelitarnych ze stacji referencyjnych oraz wykonywanie automatycznych obliczeń z pomiarów statycznych poprzez serwisy systemu[3].

Założenia systemu[edytuj | edytuj kod]

Sieć składa się z 102 stacji permanentnych, zlokalizowanych w instytucjach naukowych[4] oraz w Ośrodkach Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznych na obszarze Polski, ze średnią wzajemną odległością 70 km oraz 24 stacji przygranicznych.

System oraz serwisy systemu ASG-EUPOS służą do generowania i wysyłania do odbiorców poprawek do sygnału GNSS (czyli GPS i GLONASS), dzięki czemu można znacznie zwiększyć dokładność lokalizacji (w postaci przyjętego układu współrzędnych X, Y, H) mierzonego punktu na powierzchni Ziemi za pomocą urządzeń GPS.

System ASG-EUPOS jest w pełni funkcjonalny od czerwca 2008. Wcześniej podobny system, ASG-PL, istniał jedynie dla województwa śląskiego (od 2004) i umożliwiał porównywalne dokładności dla całego obszaru województwa. ASG-EUPOS był wzorowany na śląskich rozwiązaniach w zakresie poprawy jakości pozycjonowania w systemie GPS[5].

 Osobny artykuł: Serwisy systemu ASG-EUPOS.

Wykorzystanie w geodezji[edytuj | edytuj kod]

W geodezji, system ASG-EUPOS (przy wykonywaniu pomiarów geodezyjnych) jest wykorzystywany:

 1. do zakładania szczegółowych poziomych osnów geodezyjnych II i III klasy,
 2. do zakładania osnów pomiarowych: poziomych i wysokościowych,
 3. w pomiarach sytuacyjno-wysokościowych,
 4. w pomiarach realizacyjnych,
 5. w pomiarach związanych z katastrem nieruchomości,
 6. w pomiarach związanych z pozyskiwaniem danych do krajowego systemu informacji o terenie,
 7. do innych prac geodezyjnych, jeżeli dokładności gwarantowane w wykorzystywanych serwisach systemu są wystarczające dla konkretnych asortymentów robót[3].

Wykorzystanie globalne[edytuj | edytuj kod]

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz doświadczeń pozycjonowania system ASG-EUPOS daje możliwości wykorzystania swoich usług w wielu branżach, w których wysokiej jakości dane mają duże znaczenie. Przewiduje się, że zastosowanie systemu ASG-EUPOS przydatne będzie w następujących branżach:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. ASG-EUPOS, Strona główna [online], asgeupos.pl [dostęp 2017-11-21] (pol.).
 2. Dz.U. z 2012 r. poz. 352.
 3. a b Zalecenia techniczne geodezyjnych pomiarów satelitarnych GNSS, Główny Geodeta Kraju, 2011, s. 4.
 4. GPS/GLONASS Permanent Station „WROC” [online], igig.up.wroc.pl [dostęp 2017-11-21].
 5. Technologia satelitarna na usługach geodezji [online], silesia-region.pl [dostęp 2017-11-21] [zarchiwizowane z adresu 2018-12-27] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]