ASIMO

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Honda ASIMO

ASIMO (jap. アシモ – Ashimo, ang. advanced step in innovative mobility) – humanoidalny robot zaprezentowany 31 października 2000 roku. Stworzony został przez japońskie przedsiębiorstwo Honda. Prace nad robotem trwały 18 lat i zostały zakończone w czerwcu 2018 roku[1].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Wbrew powszechnemu mniemaniu, oficjalne wypowiedzi Hondy stwierdzają, że nazwa robota nie jest uhonorowaniem pisarza science fiction Isaaca Asimova.[potrzebny przypis]

Dane ogólne[edytuj | edytuj kod]

ASIMO jest jedenastym udanym modelem dwunożnego robota. Uważany jest[przez kogo?] za jeden z najbardziej rozwiniętych technicznie chodzących robotów na świecie. Projekt rozwijał się od roku 1986, kiedy stworzono pierwszy model E0. ASIMO jest stworzony tak, aby mógł chodzić do przodu, do tyłu, w bok, biegać, omijać przeszkody, zawracać i wchodzić w interakcję z otoczeniem. Celem producenta jest stworzenie robota, który będzie pomocny w codziennym życiu człowieka.

W porównaniu do poprzedniego modelu P3 jest poszerzony o możliwość skrętu bioder, zginania karku, nadgarstków i palców. Rozpoznaje poruszających się ludzi oraz ich twarze. Może podążać za ich ruchem. Przychodzi także na zawołanie i potrafi rozpoznać 50 japońskich zwrotów. Asimo najwierniej z dotychczas stworzonych robotów odtwarza ruchy, jakie wykonują ludzie przy chodzeniu.

W roku 2003 towarzyszył premierowi Japonii podczas jego oficjalnej wizyty w Czechach, jako ambasador dobrej woli wszystkich robotów. Złożył także wtedy kwiaty pod pomnikiem pisarza Karela Čapka, który jako pierwszy użył słowa robot w roku 1920.

Honda wypożycza ASIMO przedsiębiorstwom i organizacjom japońskim, które wykorzystują go w celach promocyjnych, np. witanie gości.

ASIMO bierze udział m.in. w corocznym turnieju RoboCup – robocich mistrzostwach świata w piłce nożnej. Projektem dość poważnie zainteresowana jest NASA. Agencja upatruje w tym robocie dobrego kandydata do lotów kosmicznych na Marsa. Jednak wpierw producent będzie musiał się zmierzyć z problemem, jakim jest niska wytrzymałość akumulatorów zapewniająca energię robotu na zaledwie 25-30-minutowy spacer.

15 grudnia 2004 roku Honda przedstawiła nową generację ASIMO. Prędkość chodu zwiększono z 1,6 km/h do 2,5 km/h. Dodano także możliwość biegania z prędkością 3 km/h (robot utrzymuje się w powietrzu przez 0,05 s). Żywotność akumulatorów zwiększono do 1 godziny. Zmianie uległa jego waga oraz wysokość.

13 grudnia 2005 roku ASIMO przeszedł kolejną modyfikację. Największą zmianą w stosunku do poprzednika jest zwiększenie prędkości biegu z 3 km/h do 6 km/h (teraz robot w powietrzu utrzymuje się przez 0,08 s). Robot może także biegać po okręgu o średnicy 2,5 metra z prędkością 5 km/h. Zwiększono także prędkość chodu z 2,5 km/h do 2,7 km/h. Kiedy ASIMO przenosi przedmiot o wadze do 1 kg, prędkość jest automatycznie obniżona do 1,6 km/h. Zaimplementowana została również możliwość spaceru za rękę z osobą towarzyszącą.

Wystąpienia publiczne[edytuj | edytuj kod]

Od czasu wprowadzenia ASIMO w 2000 roku, robot podróżował po całym świecie i występował przed międzynarodową publicznością. ASIMO po raz pierwszy wystąpiło publicznie w USA w 2002 roku, kiedy odniosło sukces przy otwarciu Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Od stycznia 2003 do marca 2005 roku, robot występował w USA i Kanadzie, demonstrując swoje umiejętności przed ponad 130 000 osobami. Od 2003 do 2004 ASIMO było częścią trasy edukacyjnej w Ameryce Północnej, gdzie odwiedziło najlepsze muzea naukowe i technologiczne oraz instytucje akademickie w całej Ameryce Północnej. Celem trasy było zachęcenie studentów do nauki poprzez pokaz na żywo, który podkreślał umiejętności ASIMO. Dodatkowo, robot odwiedził czołowe wydziały inżynieryjne i informatyczne w Stanach Zjednoczonych w ramach ASIMO Technology Circuit Tour w celu zachęcenia uczniów do rozważenia kariery naukowej. W 2004 roku ASIMO zostało wprowadzone do Carnegie Mellon University. W marcu 2005 roku robot przeszedł po czerwonym dywanie na światowej premierze filmu animowanego Roboty. W czerwcu 2005 roku ASIMO stało się dodatkiem w programie "Say 'Hello' to Honda's ASIMO" w Atrakcjach Innowacji w Disneylandzie, który był częścią obszaru Tomorrowland. To była jedyna tymczasowa instalacja ASIMO w Ameryce Północnej, aż do zamknięcia Innowacji w kwietniu.

Robot po raz pierwszy odwiedził Wielką Brytanię w styczniu 2004 roku w celu publicznych demonstracji w Muzeum Nauki w Londynie. ASIMO kontynuowało swoją podróż, zatrzymując się w takich miejscach jak Hiszpania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Rosja, Afryka Południowa i Australia. W październiku 2008 roku ASIMO przywitało księcia Karola podczas wizyty w Miraikan, muzeum w Tokio, gdzie przedstawiło siedmiominutowy chód oraz taniec.

Podczas demonstracji w siedzibie Hondy w Tokio w 2007 roku firma zaprezentowała nowe technologie wywiadowcze, które umożliwiły współpracę wielu robotów ASIMO. Demonstracja pokazała zdolność robota do identyfikowania i unikania zbliżających się ludzi, pracy z innym ASIMO, rozpoznawania, kiedy należy naładować baterię i wykonywania nowych czynności, takie jak przenoszenie tacy i pchanie wózka.

W 2008 roku ASIMO poprowadziło Detroit Symphony Orchestra w wykonaniu "The Impossible Dream", aby zwrócić uwagę na współpracę z Orkiestrą i wspieranie sztuk widowiskowych w Detroit. Replika ASIMO mierząca 49 stopy wykonana z naturalnych materiałów, takich jak nasiona sałaty, ryż i goździki, poprowadziła sto dwudziestą Paradę Róż z okazji 50-lecia Hondy w USA. Później tego roku, robot pojawił się we Włoszech na festiwalu w Genui.

W styczniu 2010 roku, Honda zadebiutowała dokumentem "Living With Robots" na Sundance Film Festival w Park City w stanie Utah. Film skupia się na doświadczeniu interakcji człowieka z robotami takimi jak ASIMO. ASIMO uczestniczyło w Ars Electronica w Lizbonie w Austrii we wrześniu 2010 roku co pozwoliło Hondzie na zbadanie skutków interakcji człowieka i robota oraz wykorzystanie wyników do opracowania przyszłych wersji robota. W kwietniu 2011 roku zostało pokazane na FIRST Championship w Saint Louis w stanie Missouri, aby zachęcić uczniów do kontynuowania studiów z matematyki, nauk ścisłych i inżynierii.

ASIMO odwiedziło Ontario Science Center w Toronto w maju 2011 roku i przestawiło swoje umiejętności kanadyjskim studentom. Robot później udał się do Ottawy na odsłonięcie wystawy w Canadian Museum of Civilization.

2 grudnia 2011 roku ASIMO pojawiło się jako gość w brytyjskim teleturnieju QI. Po podaniu wody gospodarzowi Stephenowi Fry i tańczeniu z komikiem Jo Brand, ASIMO wygrało z 32 punktami.

ASIMO było również inspiracją do stworzenia filmu "Robot i Frank" z 2012 roku. Robot w filmie, zagrany przez aktora w kostiumie, ma wygląd robota ASIMO.

24 marca 2017, Honda zaprezentowała ASIMO w atrakcji Disneylandu o nazwie Autopia.

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

 • Masa: 54 kg (pierwotnie 52 kg)
 • Prędkość chodu: 2,7 km/h (pierwotnie kolejno 1,6 km/h i 2,5 km/h)
 • Prędkość biegu: wprost 6 km/h (pierwotnie 3 km/h), po okręgu (o średnicy 2,5 m) – 5 km/h
 • Wysokość: 130 cm (pierwotnie 120 cm)
 • Szerokość: 45 cm
 • Głębokość: 44 cm
 • Czas działania: 1 godzina (pierwotnie 30 minut)

Historia rozwoju[edytuj | edytuj kod]

Litera E w nazwie oznacza Model Eksperymentalny
Litera P w nazwie onzacza Model Prototypowy

 • 1986: E0
 • 1987 – 1991: E1, E2, E3
 • 1991 – 1993: E4, E5, E6
 • 1994 – 1997: P1, P2, P3
 • od 2000: ASIMO

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. To już koniec ASIMO – Honda właśnie zakończyła projekt. CarTests.net, 2018-06-29. [dostęp 2018-06-29]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzedni:
P3
ASIMO Następny:
-