ASIMO

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Honda ASIMO

ASIMO (jap. アシモ - Ashimo, ang. akronim Advanced Step in Innovative MObility, pol. Zaawansowany Postęp w Innowacyjnej Mobilności) - humanoidalny robot pokazany światu 31 października 2000 roku. Stworzony został przez japońską firmę Honda. Wbrew powszechnemu mniemaniu, oficjalne wypowiedzi Hondy stwierdzają, że nazwa robota nie jest uhonorowaniem pisarza science fiction Isaaca Asimova.

ASIMO jest jedenastym udanym modelem dwunożnego robota. Uważany jest za jeden z najbardziej rozwiniętych technicznie chodzących robotów na świecie. Projekt rozwijał się od roku 1986 gdzie stworzono pierwszy model E0. ASIMO jest stworzony tak aby mógł chodzić do przodu, do tyłu, w bok, biegać, omijać przeszkody, zawracać i wchodzić w interakcję z otoczeniem. Celem producenta jest stworzenie robota, który będzie pomocny w codziennym życiu człowieka.

W porównaniu do poprzedniego modelu P3 jest poszerzony o możliwość skrętu bioder, zginania karku, nadgarstków i palców. Rozpoznaje poruszających się ludzi oraz ich twarze. Może podążać za ich ruchem. Przychodzi także na zawołanie i potrafi rozpoznać 50 japońskich zwrotów. Asimo najwierniej z dotychczas stworzonych robotów odtwarza ruchy, jakie wykonują ludzie przy chodzeniu.

W roku 2003 towarzyszył premierowi Japonii podczas jego oficjalnej wizyty w Czechach, jako ambasador dobrej woli wszystkich robotów. Złożył także wtedy kwiaty pod pomnikiem pisarza Karela Čapka, który jako pierwszy użył słowa robot w roku 1920.

Honda wypożycza ASIMO firmom i organizacjom japońskim, które wykorzystują go w celach promocyjnych, np. witanie gości.

ASIMO bierze udział m.in. w corocznym turnieju RoboCup – robocich mistrzostwach świata w piłce nożnej. Projektem dość poważnie zainteresowana jest NASA. Agencja upatruje w tym robocie dobrego kandydata do lotów kosmicznych na Marsa. Jednak wpierw producent będzie musiał się zmierzyć z problemem, jakim jest niska wytrzymałość akumulatorów zapewniająca energię robotu na zaledwie 25-30-minutowy spacer.

15 grudnia 2004 roku Honda przedstawiła nową generację ASIMO. Prędkość chodu zwiększono z 1,6 km/h do 2,5 km/h. Dodano także możliwość biegania z prędkością 3 km/h (robot utrzymuje się w powietrzu przez 0,05 s). Żywotność akumulatorów zwiększono do 1 godziny. Zmianie uległa jego waga oraz wysokość.

13 grudnia 2005 roku ASIMO przeszedł kolejną modyfikację. Największą zmianą w stosunku do poprzednika jest zwiększenie prędkości biegu z 3 km/h do 6 km/h (teraz robot w powietrzu utrzymuje się przez 0,08 s). Robot może także biegać po okręgu o średnicy 2,5 metra z prędkością 5 km/h. Zwiększono także prędkość chodu z 2,5 km/h do 2,7 km/h. Kiedy ASIMO przenosi przedmiot o wadze do 1 kg, prędkość jest automatycznie obniżona do 1,6 km/h. Zaimplementowana została również możliwość spaceru za rękę z osobą towarzyszącą.

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

  • Waga: 54 kg (pierwotnie 52 kg)
  • Prędkość chodu: 2,7 km/h (pierwotnie kolejno 1,6 km/h i 2,5 km/h)
  • Prędkość biegu: wprost 6 km/h (pierwotnie 3 km/h), po okręgu (o średnicy 2,5 m) - 5 km/h
  • Wysokość: 130 cm (pierwotnie 120 cm)
  • Szerokość: 45 cm
  • Głębokość: 44 cm
  • Czas działania: 1 godzina (pierwotnie 30 minut)

Historia rozwoju[edytuj | edytuj kod]

Litera E w nazwie oznacza Model Eksperymentalny
Litera P w nazwie onzacza Model Prototypowy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzedni:
P3
ASIMO Następny:
-