ATD Czwarty Świat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

ATD Czwarty Świat (fr. Aide à toute Détresse - Quart Monde, dosł. "Pomoc wobec każdego nieszczęścia - Czwarty Świat". Dzisiaj skrót ATD oznacza ,,All Together for Dignity - Agir Tous pour la Dignité”, czyli po polsku ,,rAzem posTawmy na goDność".) – międzynarodowy ruch humanitarny i stowarzyszenie mające na celu walkę z nędzą i ubóstwem. Prowadzi działalność charytatywną oraz realizuje projekty badawczo-naukowe dotyczące mechanizmów nędzy i wykluczenia społecznego.

ATD zawiązało swoją działalność w 1957 roku pod Paryżem z inicjatywy Ojca Józefa Wrzesińskiego oraz rodziny z obozowiska dla bezdomnych w Noisy-le-Grand. Termin "Czwarty Świat" pojawia się dopiero około roku 1968, kiedy to ojciec Wrzesiński określa ATD mianem w formie znaczącej początkowo "Czwarty Stan" lub "Quatrième Ordre" używanym w czasie Rewolucji Francuskiej jako określenie "nieszczęśników, biedaków i tych, którzy nie są nigdzie reprezentowani". Nazwa "Czwarty Świat" dotyczy warstwy ludzi najbiedniejszych, która istnieje we wszystkich krajach świata, zarówno bogatych, jak i biednych.

W Polsce Ruch ATD Czwarty Świat rozpoczął swoją działalność w 1998 roku w Kielcach od spotkania wolontariuszy z bezdomnymi na dworcu PKP i w noclegowni. Od tego czasu trwają regularne spotkania i coroczne obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem, 17 października. W 2002 r. przy dworcu PKP w Kielcach ustawiono krzyż upamiętniający zmarłych bezdomnych. Rok później zorganizowane zostały warsztaty artystyczne w Kałkowie k. Kielc.

W Warszawie ATD Czwarty Świat rozpoczął działalność w 2004 r. W salach Uniwersytetu Warszawskiego odbył się Ósmy Uniwersytet Powszechny, gdzie spotkali się ludzie najubożsi, wolontariusze i politycy z całej Europy, by wspólnie dyskutować o godności człowieka oraz o walce z nędzą i wykluczeniem społecznym.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]