ATS (automat kasjerski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Automat kasjerski (inne nazwy: dyspenser kasjerski, kasomat) – urządzenie przeznaczone do wspomagania pracy kasjera (ang. Teller assist unit). Jego rolą jest bezpieczne przechowywanie gotówki oraz jej wydawanie lub przyjmowanie na rejestrowane zlecenie z systemu bankowego.

Budowa[edytuj]

Pod względem budowy automaty kasjerskie przypominają bankomaty, z tą jednakże różnicą, że nie posiadają interfejsu, który pozwala na bezpośrednią realizację operacji przez np. ekran i klawiaturę. Wszystkie zlecenia są realizowane na podstawie operacji przesyłanych przez kasjera z systemu bankowego.

Najważniejszą częścią urządzenia jest sejf, który służy do zabezpieczania środków pieniężnych w nim zdeponowanych (banknoty lub monety). Ze względu na regulacje prawne, urządzenia instalowane w bankach muszą być uprzednio certyfikowane pod względem klas bezpieczeństwa (norma PN-EN 1143-1:2006).

Wszystkie urządzenia muszą być wyposażone w czujniki alarmowe oraz zabezpieczenie przed nieautoryzowanym otwarciem drzwi sejfu.

Wewnątrz sejfu umieszczone są kasety (lub bębny) przechowujące gotówkę w sposób uporządkowany, tzn. posortowane nominałowo. W celu wyprowadzania gotówki na zewnątrz sejfu każde tego typu urządzenie wyposażone jest w mechaniczną drogę transportową, zbudowaną z zestawu podajników, wind lub pasków transportowych (zależnie od konkretnego rozwiązania).

Niektóre urządzenia, posiadające funkcje depozytowe posiadają dodatkowo skaner banknotów, który pozwala na rozpoznanie najważniejszych cech przyjmowanych środków pieniężnych (klasyfikacja pod względem jakości, autentyczności oraz rozpoznawanie nominałów).

Rodzaje automatów[edytuj]

Automaty kasjerskie można podzielić ze względu na funkcjonalność na:

  • dyspensery bilonu (urządzenia służące do obsługi bilonu)
  • automaty monofunkcyjne (służące jedynie do wypłat)
  • automaty z zamkniętym obiegiem gotówki (posiadające funkcje wpłaty oraz wypłaty) tzw. Recyklery

Producenci i modele[edytuj]

Na rynku polskim dostawcami automatów kasjerskich są: firma Wincor-Nixdorf (ok 65% rynku), Sygnity (ok. 33% rynku), Globe, Kłos, CHBS oraz Bankomat]

Urządzenia oferowane przez poszczególne firmy:

Obecnie większość polskich banków wyposaża placówki bankowe w tego typu urządzenia.