A Tribe Called Quest

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
A Tribe Called Quest
Ilustracja
Rok założenia

1988

Pochodzenie

 Stany Zjednoczone

Gatunek

hip-hop

Aktywność

1988–1998
2006–2010
2015–2018

Wydawnictwo

Jive Records

Skład
Q-Tip
Ali Shaheed Muhammad
Jarobi White (1988 – 1990, od 2006)
Byli członkowie
Phife Dawg
Strona internetowa

A Tribe Called Questamerykańska grupa hip-hopowa z lat 90. Należeli do niej Q-Tip, Phife Dawg i DJ Ali Shaheed Muhammad.

Czwarty członek grupy, Jarobi White, rozstał się z nią krótko po wydaniu pierwszego albumu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Q-Tip i Phife wychowali się razem w Queens w Nowym Jorku i spotkali Muhammada w liceum. Nazwa grupy powstała w 1988 roku dzięki grupie The Jungle Brothers, której członkowie uczęszczali do tej samej uczelni. Wkrótce potem grupa zaczęła dawać koncerty i nagrywać utwory w lokalnej wytwórni płytowej.

Po świetnie przyjętym debiucie o tytule People’s Instictive Travels And The Paths Of Rhythm ukazała się druga płyta składu, The Low End Theory. Duży udział miał tam także i Phife Dawg, którego na pierwszym albumie było mało. Płyta ta jest dzisiaj ponadczasowym klasykiem, jednym z najważniejszych dokonań tzw. jazz-rapu.

A Tribe Called Quest stało na czele organizacji Native Tongues w której udzielali się także tacy artyści jak De La Soul, Common, Black Sheep, Mos Def i Talib Kweli, Jungle Brothers czy Queen Latifah. Cechą charakterystyczną NT było ciepłe, jazzowo-soulowe brzmienie podkładów i pozytywna w wymowie warstwa liryczna utworów.

Po The Low End Theory w 1993 roku ukazało się Midnight Marauders, płyta dziś już klasyczna, gdzie gościnnie pojawili się Busta Rhymes, Large Professor i Trugoy. MM do dziś uważane jest za najlepszy album ATCQ. Rok 1996 to Beats, rhymes & life, z dużym udziałem przyrodniego brata Q-Tipa – Consequence’a. Udział w produkcji na tym tytule miał Jay Dee z Detroit. W 1998 ukazała się ostatnia jak dotąd płyta grupy, The Love Movement. Od tamtej pory członkowie A Tribe Called Quest zajmują się karierą solową. Grupa zakończyła swoją karierę 28 czerwca 2018 roku, wraz z teledyskiem The Space Program.

Grupa ta uważana jest za jeden z najbardziej zasłużonych amerykańskich składów hip-hopowych.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne
Kompilacje
  • Revised Quest for the Seasoned Traveller (1992)
  • The Anthology (1999)
  • Hits, Rarities & Remixes (2003)
  • The Lost Tribes (2006)
  • The Best of A Tribe Called Quest (2008)
  • Rare and Unreleased Instrumentals Vol. 1 (2010)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]