Aachen Hauptbahnhof

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aachen Hauptbahnhof
Aachen Hauptbahnhof
Aachen Hauptbahnhof
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Nadrenia Północna-Westfalia
Miejscowość Akwizgran
Data otwarcia 1841
Dane techniczne
Liczba peronów 4
Liczba krawędzi
peronowych
8
Kasy czynne
Linie kolejowe
Położenie na mapie Nadrenii Północnej-Westfalii
Mapa lokalizacyjna Nadrenii Północnej-Westfalii
Aachen Hauptbahnhof
Aachen Hauptbahnhof
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Aachen Hauptbahnhof
Aachen Hauptbahnhof
Ziemia50°46′02,77″N 6°05′29,98″E/50,767436 6,091661
Portal Portal Transport szynowy

Aachen Hauptbahnhof – główny dworzec kolejowy w Akwizgranie, w zachodnich Niemczech. Jest największym z czterech obecnie używanych dworców w tym mieście. Jest też głównym kolejowym przejściem granicznym do Belgii.

Stacja po raz pierwszy otwarta została w 1841, kiedy Rheinische Eisenbahngesellschaft otworzyło linię kolejową z Kolonii. Linia była później przedłużana – najpierw do Herbesthal, a 15 października 1843 do Antwerpii. Pierwszy dworzec został wybudowany poza granicami miasta, jednak Akwizgran rozwijał się w szybkim tempie i w krótkim czasie dworzec został otoczony innymi budynkami. Uznano to jednak za rozwiązanie niepraktyczne i zdecydowano się na wybudowanie nowego dworca położonego na stoku wzgórza. W 1901 zaczęto budować nasypy i nowe mosty, a 21 grudnia 1905 dokonano otwarcia nowej stacji.

Główny hall dworcowy

Stacja działała bez przeszkód aż do zniszczeń wojennych w 1944. Jednak alianci wysoko ocenili jej przydatność i w krótkim czasie odbudowali – ostatnie wojenne zniszczenia usunięto w 1950. W 1966 stacja została zelektryfikowana. Z powodu bliskości do granicy z Belgią, stacja jest obecnie wykorzystywana do przewozów międzynarodowych przez Thalys, Intercity-Express oraz Regional-Express.

Główny hall w budynku dworcowym był przebudowywany w latach 2000–2006.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]