Aang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aang
Postać z Awatar: Legenda Aanga
ilustracja
Pierwsze wystąpienie

Chłopiec w Górze Lodowej

Dane biograficzne
Przynależność

Nomadowie Powietrza

Płeć

mężczyzna

Inne informacje
Wiek

12 (Biologicznie) 112 (Chronologicznie)

Aang – główny bohater amerykańskiego serialu animowanego Awatar: Legenda Aanga.

Opis ogólny[edytuj | edytuj kod]

12-letni, ostatni mag Powietrza (w rzeczywistości Aang ma 112 lat, jeśli liczyć 100-letnią hibernację w lodzie). Jest najnowszą reinkarnacją Awatara i jest ostatnim magiem Powietrza (innych zabił Naród Ognia), którego obowiązkiem jest posiąść kontrolę nad wszystkimi czterema żywiołami i odbudowanie zburzonej przez Naród Ognia równowagi. Początkowo nie wierzył w wojnę z Narodem Ognia. Jego debiut nastąpił w pierwszym odcinku pod tytułem Chłopiec w górze lodowej. Ma ponad 100-letniego latającego bizona Appę i latającego lemura Momo.

Charakter[edytuj | edytuj kod]

Aang uwielbia podróżować i jest zawsze gotów uczyć się nowych rzeczy. Przez cały czas jednak pozostaje w pewien sposób naiwny w swej wierze w świat i ludzi i nieraz jest zbyt zaabsorbowany otaczającymi go wydarzeniami, by zauważyć, że nie wszystko jest czarno-białe.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Ubiera się jak przeciętny Mag Powietrza, tj. w żółtą koszulę i czerwone spodnie. Aang ma między 140-160 centymetrów wzrostu. Na głowie ma wytatuowaną niebieską strzałę, która poprzez kark wchodzi na jego plecy. Dodatkowe tatuaże posiada na rękach i nogach. Gdy przechodzi w "stan awatara" tatuaże zaczynają świecić.

Magia Aanga[edytuj | edytuj kod]

Gdy Aang opanował magię powietrza wymyślił własną technikę magii o nazwie powietrzny skuter, czyli kuli wypełnionej powietrzem, na której się siedzi, lub stoi. Na powietrznym skuterze latał po raz pierwszy w odcinku Król Omashu i openingu serialu animowanego. W kolejnych odcinkach następnych sezonów opanował również magię Ziemi, Ognia i Wody.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo (wydarzenia przed zamrożeniem w kuli lodowej)[edytuj | edytuj kod]

Aang we wczesnej młodości został oddany mnichom w Południowej Świątyni Powietrza przez swoich rodziców. Jako Nomad Powietrza podróżował dużo po świecie. Podczas swojego dzieciństwa Aang mieszkał, był wychowywany, oraz uczony w swoim domu w Południowej Świątyni Powietrza pod czujnym okiem mnicha Gyatso. Gdy Aang skończył sześć lat, on i reszta Nomadów Powietrza wybrali się do Wschodniej Świątyni Powietrza gdzie każdy wybrał sobie latającego bizona na kompana. Aang wybrał Appę. Bardzo szybko się uczył, w wieku sześciu lat był lepszy niż jego starsi koledzy, zaś w wieku dwunastu lat był równie dobry, jak jego nauczyciele magii powietrza.

W dalszym ciągu dużo podróżował, zwłaszcza do innych Świątyń Powietrza, ale także do Królestwa Ziemi, między innymi do Omashu, gdzie poznał swojego nieco ekscentrycznego przyjaciela – Bumiego. W związku z niepokojącymi posunięciami Narodu Ognia, sugerującymi wojnę, Nomadowie Powietrza poinformowali go, że jest Avatarem w wieku dwunastu lat (normalnie dzieje się to w wieku szesnastu lat).

Następnie, gdy już nauczył się podstaw bycia Avatarem, Aang miał zostać wysłany do Wschodniej Świątyni Powietrza aby nauczyć się reszty, z dala od Mnicha Gyatso. Gdy przypadkiem usłyszał o tym, uciekł na swoim latającym bizonie – Appie. Chwilę po ucieczce on i jego latający stwór natrafili na sztorm, zostali wtrąceniu do wody przez falę. Aang, by się ratować, wszedł w Stan Avatara i użył kombinacji magii wody z magią powietrza aby zamrozić siebie i Appę.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Dzięki magii powietrza Aang może czasami biegać z prędkością do ok. 1000 km/h (tj. 1 km w około 3,6 sekundy).
 • Zwykle Awatar dowiaduje się o swoim przeznaczeniu w wieku 16 lat. Aang dowiedział się gdy miał 12, ze względu na niepokojące znaki (wojnę)[1].
 • Aang podkochuje[2] się w Katarze.
 • W trzecim sezonie Aang ma włosy. Wyrastają między odcinkami Rozdroża przeznaczenia i Przebudzenie. Goli je w odcinku Dzień Czarnego Słońca cześć 1 - Inwazja.
 • W walce z Ozaiem udało mu się przechwycić błyskawice władcy ognia, techniką opracowaną osobiście przez Iroh'a
 • Aang jest wegetarianinem, o czym dowiadujemy się już w trzecim odcinku Południowa Świątynia Powietrza
 • Aang nauczył się magii energii od lwio-żółwia w odcinku Kometa Sozina cz. 2: Starzy mistrzowie. Dzięki niej zablokował chi Lordowi Ozai, przez co nie musiał go zabijać.
 • Aang ma trójkę dzieci: Tenzina, Kyę, i Bumiego. Bumi i Tenzin są nomadami powietrza, a Kya jest magiem wody.
 • W filmie aktorskim Ostatni władca wiatru z 2010 roku w postać Aanga wcielił się amerykański aktor Noah Ringer[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Odcinek Sztorm
 2. Odcinki Guru, Rozdroża przeznaczenia, Nightmares and daymares, Day of Black Sun part 1 - Invasion, Sozin's Comet part 4 - Avatar Aang
 3. Noah Ringer [online], IMDb [dostęp 2019-10-29].