Aang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aang
Postać z Awatar: Legenda Aanga
ilustracja
Pierwsze wystąpienie "Chłopiec w Górze Lodowej"
Dane biograficzne
Przynależność Nomadowie Powietrza
Inne informacje
Wiek 12 (Biologicznie) 112 (Chronologicznie)

Aang – główny bohater amerykańskiego serialu animowanego Awatar: Legenda Aanga.

Opis ogólny[edytuj | edytuj kod]

12-letni, ostatni mag Powietrza (w rzeczywistości Aang ma 112 lat, jeśli liczyć 100-letnią hibernację w lodzie). Jest najnowszą reinkarnacją Awatara i jest ostatnim magiem Powietrza (innych zabił Naród Ognia), którego obowiązkiem jest posiąść kontrolę nad wszystkimi czterema żywiołami i odbudowanie zburzonej przez Naród Ognia równowagi. Początkowo nie wierzył w wojnę z Narodem Ognia. Jego debiut był w pierwszym odcinku o nazwie Chłopiec w górze lodowej. Ma ponad 100-letniego latającego bizona Appę i latającego lemura Momo.

Charakter[edytuj | edytuj kod]

Aang uwielbia podróżować i jest zawsze gotów uczyć się nowych rzeczy. Przez cały czas jednak pozostaje w pewien sposób naiwny w swej wierze w świat i ludzi i nieraz jest zbyt zaabsorbowany otaczającymi go wydarzeniami, by zauważyć, że nie wszystko jest czarno-białe.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Ubiera się jak przeciętny Mag Powietrza, tj. w żółtą koszulę i czerwone spodnie. Aang ma między 140-160 centymetrów wzrostu. Na głowie ma wytatuowaną niebieską strzałę, która poprzez kark wchodzi na jego plecy. Dodatkowe tatuaże posiada na rękach i nogach. Gdy przechodzi w "stan awatara" tatuaże zmieniają kolor na biały.

Magia Aanga[edytuj | edytuj kod]

Gdy Aang opanował magię powietrza wymyślił własną technikę magii o nazwie powietrzny skuter, czyli kuli wypełnionej powietrzem, na której się siedzi, lub stoi[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo (wydarzenia przed zamrożeniem w kuli lodowej)[edytuj | edytuj kod]

Aang w wczesnej młodości został oddany do mnichów w Południowej Świątyni Powietrza przez swoich rodziców. Jako Nomad Powietrza podróżował dużo po świecie. Podczas swojego dzieciństwa Aang był zamieszkały, wychowywany, oraz uczony w swoim domu w Południowej Świątyni Powietrza pod czujnym okiem mnicha Gyatso. Gdy Aang skończył 6 lat on i reszta Nomadów Powietrza wybrali się do Wschodniej Świątyni Powietrza gdzie każdy wybrał sobie latającego bizona na kompana. (Wybrał on Appę) Aang bardzo szybko się uczył, w wieku 6 lat był lepszy niż jego starsi koledzy, zaś w wieku 12 lat był tak dobry, jak jego nauczyciele magii powietrza.

W dalszym ciągu dużo podróżował (najwięcej do innych Świątyń Powietrza), ale także do Królestwa Ziemi, między innymi do Omashu, gdzie poznał swojego nieco ekscentrycznego przyjaciela - Bumiego. W związku z niepokojącymi posunięciami Narodu Ognia, sugerującymi wojnę, Nomadowie Powietrza poinformowali o tym, że jest Avatarem w wieku 12 lat (normalnie dzieje się to w wieku 16 lat).

Następnie, po tym, gdy nauczył się podstaw bycia Avatarem, Aang miał zostać wysłany do Wschodniej świątyni powietrza by nauczyć reszty, z dala od Mnicha Gyatso. Gdy przypadkiem usłyszał o tym, uciekł na swoim latającym bizonie - Appie. Chwilę po ucieczce on i jego latający stwór natrafili na sztorm, zostali wtrąceniu do wody przez falę. Aang, by uratować siebie, wszedł w Stan Avatara i użył kombinacji magii wody z magią powietrza by zamrozić siebie i Appę.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Aang jest magiem Powietrza[2].
 • Dzięki magii powietrza Aang może czasami biegać z prędkością do ok. 1000 km/h (tj. 1 km w około 3,6 sekundy), a przeciętny 12-latek może biegać 15-20 km/h.
 • Zwykle Awatar dowiaduje się o swoim przeznaczeniu w wieku 16 lat. Aang dowiedział się gdy miał 12, ze względu na niepokojące znaki (wojnę)[3].
 • Aang podkochuje[4] się w Katarze.
 • W trzecim sezonie Aang ma włosy. Wyrastają między odcinkami Rozdroża przeznaczenia i Przebudzenie. Goli je w odcinku Dzień Czarnego Słońca cześć 1 - Inwazja.
 • W walce z Ozaiem udało mu się przechwycić błyskawice władcy ognia, techniką opracowaną osobiście przez Iroh'a
 • Aang jest wegetarianinem, o czym dowiadujemy się już w trzecim odcinku Południowa Świątynia Powietrza
 • Aang nauczył się magii energii od lwio-żółwia w odcinku Kometa Sozina cz. 2: Starzy mistrzowie. Dzięki niej zablokował chi Lordowi Ozai dzięki czemu nie musiał go zabijać.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Odcinek Sztorm lecz latał na powietrznym skuterze po raz pierwszy w odcinku Król Omashu i openingu serialu animowanego.
 2. Odcinki Chłopiec w górze lodowej oraz Południowa Świątynia Powietrza
 3. Odcinek Sztorm
 4. Odcinki Guru, Rozdroża przeznaczenia, Nightmares and daymares, Day of Black Sun part 1 - Invasion, Sozin's Comet part 4 - Avatar Aang