Aaron Eckhart

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aaron Eckhart
Aaron Eckhart
Aaron Eckhart
Imię i nazwisko Aaron Edward Eckhart
Data i miejsce urodzenia 12 marca 1968
Stany Zjednoczone Cupertino, Kalifornia, Stany Zjednoczone
Zawód aktor

Aaron Edward Eckhart (ur. 12 marca 1968 w Cupertino, Kalifornia) – amerykański aktor filmowy i teatralny.

Życiorys[edytuj]

Urodził się w rodzie mormonów Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich jako najmłodszy z trzech synów autorki książek dla dzieci i poetki Marii (z domu Lawrence) Eckhart i informatyka Jamesa C. Eckharta "Jima Seniora", ma dwóch starszych braci: Jamesa Lawrence'a (ur. 29 sierpnia 1963) i Adama (ur. 23 października 1966).

Dorastał w Cupertino, w stanie Kalifornia, jako nastolatek przebywał z rodziną w Anglii i Sydney w Australii. Po ukończeniu szkoły średniej próbował swoich sił jako surfer na Hawajach oraz służył do misji mormonów we Francji i Szwajcarii. W 1994 roku ukończył Brigham Young University w Provo, w stanie Utah.

Debiutował w amatorskim filmie o tematyce wiary mormonów Godly Sorrow. Po udziale w thrillerze CBS Błąd w sztuce (Double Jeopardy, 1992) u boku Bruce'a Boxleitnera i Seli Ward, zadebiutował na dużym ekranie w dreszczowcu Rzeź niewiniątek (Slaughter of the Innocents, 1997) ze Scottem Glennem i Kevinem Sorbo. Za postać Chada, chłopaka socjopatycznej sekretarki w dramacie Między nami facetami (In the Company of Men, 1997) odebrał nagrodę Independent Spirit na festiwalu filmów niezależnych w Santa Monica i zdobył nagrodę specjalną za dokonanie w Los Angeles.

Rola rzecznika prasowego jednego z największych koncernów tytoniowych w komedii-satyrze Dziękujemy za palenie (Thank You for Smoking, 2006) była nominowana do nagrody Złotego Globu. W dreszczowcu Czarna Dalia (The Black Dahlia, 2006) zagrał detektywa Blancharda. W filmie Mroczny rycerz (The Dark Knight, 2008) zagrał prokuratora Harveya Denta.

Filmografia[edytuj]

Filmy kinowe[edytuj]

Filmy TV[edytuj]

  • 1992: Błąd w sztuce (Double Jeopardy) jako Dwayne

Seriale TV[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]