Aaron Klug

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aaron Klug
Aaron Klug (1979)
Aaron Klug (1979)
Data i miejsce urodzenia 11 sierpnia 1926
Pozelwa
Zawód chemik, biofizyk, nauczyciel akademicki
Narodowość żydowska
Tytuł naukowy profesor
Alma Mater University of the Witwatersrand
Uczelnia University of Cambridge,
University of London
Stanowisko dyrektor Laboratory of Molecular Biology (1986-1996),
przewodniczący Royal Society (1995-2000)
Małżeństwo Liebe Bobrow
Odznaczenia
Knight Bachelor Order Zasługi (Wspólnota Narodów) Złoty Order Mapungubwe (Republika Południowej Afryki)

Sir Aaron Klug (ur. 11 sierpnia 1926 w Pozelwie na terenie II RP) – brytyjski chemik i biofizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1982 za rozwinięcie techniki krystalograficznej mikroskopii elektronowej i analizę struktury kompleksów białek i kwasów nukleinowych (m.in. za ustalenie budowy wielu białek i wirusów)[1].

Zarys biografii[edytuj]

Urodził się w miejscowości Pozelwa w województwie białostockim na terenie II RP w rodzinie żydowskiej. W wieku dwóch lat wyemigrował z rodzicami do Republika Południowej Afryki.

Od 1962 był profesorerm Uniwersytetu Cambridge, pracownikiem Laboratorium Biologii Molekularnej Medical Research Council w Cambridge. Od 1969 był członkiem The Royal Society, od 1969 – Amerykańskiej Akademii Umiejętności w Bostonie i innych.

Prowadził prace z dziedziny krystalografii i mikroskopii elektronowej. Rozwinął krystalograficzne metody elektronograficzne badania kształtu biomolekuł, m.in. białka oddechowego bezkręgowców – hemoglobiny, ustalił strukturę przestrzenną niektórych białek, wirusów helikalnych i sferycznych i nukleosomów. Zajmował się badaniami struktur przestrzennych. Za osiągnięcia w rozwoju tej metody badawczej otrzymał w 1982 Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]