Aaron Klug

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aaron Klug
Ilustracja
Aaron Klug (1979)
Data i miejsce urodzenia 11 sierpnia 1926
Pozelwa
Data i miejsce śmierci 20 listopada 2018
Cambridge
Zawód, zajęcie chemik, biofizyk, nauczyciel akademicki
Narodowość żydowska
Tytuł naukowy profesor
Alma Mater University of the Witwatersrand
Uczelnia University of Cambridge,
University of London
Stanowisko dyrektor Laboratory of Molecular Biology (1986-1996),
przewodniczący Royal Society (1995-2000)
Małżeństwo Liebe Bobrow
Odznaczenia

Knight Bachelor Order Zasługi (Wielka Brytania) Złoty Order Mapungubwe (Republika Południowej Afryki)

Aaron Klug (ur. 11 sierpnia 1926 w Pozelwie, zm. 20 listopada 2018 w Cambridge[1]) – brytyjski chemik i biofizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1982 za rozwinięcie techniki krystalograficznej mikroskopii elektronowej i analizę struktury kompleksów białek i kwasów nukleinowych (m.in. za ustalenie budowy wielu białek i wirusów)[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w litewskiej miejscowości Pozelwa w rodzinie żydowskiej. W wieku dwóch lat wyemigrował z rodzicami do Południowej Afryki.

Od 1962 był profesorem Uniwersytetu Cambridge, pracownikiem Laboratorium Biologii Molekularnej Medical Research Council w Cambridge. Od 1969 był członkiem The Royal Society, od 1969 – Amerykańskiej Akademii Umiejętności w Bostonie i innych.

Prowadził prace z dziedziny krystalografii i mikroskopii elektronowej. Rozwinął krystalograficzne metody elektronograficzne badania kształtu biomolekuł, m.in. białka oddechowego bezkręgowców – hemoglobiny, ustalił strukturę przestrzenną niektórych białek, wirusów helikalnych i sferycznych i nukleosomów. Zajmował się badaniami struktur przestrzennych. Za osiągnięcia w rozwoju tej metody badawczej otrzymał w 1982 Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]