Abandonware

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Abandonwareoprogramowanie, którego twórca już nie sprzedaje i nie zapewnia dla niego obsługi[1][2]. Spotyka się również użycie tego określenia w stosunku do oprogramowania, którego twórca świadomie zaprzestał rozwoju i wsparcia produktu[2][3]. Określenie „abandonware” nie jest używane w odniesieniu do starszych wersji danego oprogramowania, które już nie są sprzedawane i wspierane, o ile producent nadal wspiera i sprzedaje oprogramowanie, które stanowi kontynuację tych wersji.

Ponieważ wiele z tych programów, a szczególnie gier, nadal jest chętnie używanych, powstały w Internecie miejsca pozwalające je uzyskać. W stosunku do prawa większości państw jest to nielegalne, ponieważ jeszcze żaden program komputerowy nie jest tak stary, żeby wygasły jego majątkowe prawa autorskie[4]. Jednak ponieważ część firm już nie istnieje, a innym nie zależy na ochronie praw do tych konkretnych programów, to administratorzy takich serwerów mogą się spodziewać, że nie będą ścigani.

Podstawowym argumentem przeciwko określaniu programu jako abandonware jest jego potencjalna wartość dla producenta przy adaptacji na nowe platformy. Zdarzają się przypadki, że nawet bardzo stare gry są aktywnie chronione przez firmy, które tworzą na przykład wersje dla telefonów komórkowych (takimi firmami są m.in. BioWare i LucasArts)[2].

W prawie żadnego kraju nie ma mowy o abandonware. Spotyka się za to określenie dzieła osierocone (orphan works). Jeśli studio produkujące gry zbankrutowało bez odsprzedaży majątkowych praw autorskich do gier to oprogramowanie to jest dziełem osieroconym. Według planowanej polskiej implementacji dyrektyw unijnych dzieła osierocone będą mogły tylko niekomercyjnie rozpowszechniać biblioteki, muzea i placówki oświatowe[5].

Programy abandonware[edytuj | edytuj kod]

Jako abandonware są udostępniane głównie gry z lat osiemdziesiątych i początku dziewięćdziesiątych. Innym przykładem jest edytor płytek drukowanych Autotrax firmy Altium (Protel), wyparty wśród profesjonalnych użytkowników przez pakiety jak np. Protel 99 SE.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Abandonware: Leksykon Informatyczny, computerworld.pl [dostęp 2021-10-06] (pol.).
  2. a b c Co to jest "abandonware"?, pcworld.pl [dostęp 2021-10-06] (pol.).
  3. abandonware, Cambridge Dictionary [dostęp 2021-10-06] (ang.).
  4. Np. w Polsce prawa autorskie do programu komputerowego wygasają po upływie 70 lat od śmierci autora, jeśli on osobiście upowszechniał program, lub 70 lat od daty pierwszego rozpowszechniania, jeśli program był rozpowszechniany przez inną osobę lub firmę.
  5. Dyrektywa w sprawie niektórych dozwolonych możliwości wykorzystywania utworów osieroconych