Abbas ibn Firnas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Abbas ibn Firnas (tamaz. ⵄⴱⴱⴰⵙ ⵏ ⴼⵉⵔⵏⴰⵙ, ar. عباس بن فرناس, ur. w 810 r. w Rondzie, zm. w 887 r. w Kordobie) – arabski poeta, Berber, astronom, muzyk i konstruktor działający w średniowiecznej Andaluzji.

Wieża dawnego minaretu w Kordobie

Pracował m.in. nad budową przyrządów do latania. W 852 roku podjął pierwszą próbę wyskakując z minaretu Wielkiego Meczetu w Kordobie wraz z wykonanym w tym celu luźnym paltem, które usztywnił drewnianym stelażem. Lot się nie udał, jednak palto sprawiło, że spadał wolniej i w konsekwencji odniósł jedynie nieliczne obrażenia. Uznaje się to za prototyp spadochronu. W roku 875, w wieku siedemdziesięciu lat, udoskonalił swoją maszynę zbudowaną z jedwabiu i orlich piór. Podjął wtedy kolejną próbę. Udało mu się przez dziesięć minut szybować w powietrzu, ale lądując doznał poważnych obrażeń. Po tym fakcie słusznie zauważył, że jego wynalazkowi brakowało ogona, który spowolniłby lądowanie[1].

Upamiętnienia[edytuj | edytuj kod]

Most imienia Abbasa ibn Firnasa w Kordobie

Jego imieniem nazwano międzynarodowe lotnisko w Bagdadzie, jeden z kraterów na Księżycu oraz most na rzece Gwadalkiwir w Kordobie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Szkice z dziedzin nauki. Zeszyty naukowe Zakładu Europeistyki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ”, nr 2(7) 2008, ISSN 1689-9229, Rzeszów 2008, s. 139-140