Abdul Alhazred

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Abdul Alhazred – fikcyjna postać stworzona przez pisarza Howarda Phillipsa Lovecrafta, wzmiankowana po raz pierwszy w Zapomnianym mieście (The Nameless City, 1921)[1][2].

W opowiadaniach Lovecrafta[edytuj | edytuj kod]

W opowiadaniach Lovecrafta, m.in. w Ogarze (The Hound, 1922), Święcie (The Festival, 1923), W górach szaleństwa (At the Mountains of Madness, 1931) czy Snach w domu wiedźmy (The Dreams in the Witch House, 1932)[2], Abdul Alhazred, zwany często „szalonym Arabem”, wzmiankowany jest jako autor Necronomiconu, zakazanej księgi mającej zawierać starożytną wiedzę tajemną i odniesienia do Wielkich Przedwiecznych. Więcej informacji o tej postaci Lovecraft zawarł w krótkim opowiadaniu Historia „Necronomiconu” (History of the „Necronomicon”, 1927). Zgodnie z zawartymi tam informacjami Abdul Alhazred, „szalony poeta z Sany w Jemenie”, żyć miał w 1 połowie VIII wieku, za rządów Umajjadów[3]. W ciągu swego życia odbył on wiele podróży, zwiedzając m.in. ruiny Babilonu i podziemia Memfis[3]. Dziesięć lat spędził samotnie na wielkiej południowej pustyni Arabii, którą zamieszkiwać miały „złe duchy i potwory śmierci”[3]. O szaleństwie Abdula Alhazreda świadczyć miały jego twierdzenia, iż odnalazł zaginiony Irem, Miasto Filarów, oraz że pod ruinami pewnego miasta na pustyni odnalazł dowody na istnienie „rasy starszej od ludzkości”[3]. Religia muzułmańska była mu obojętna - czcić miał za to nieznane istoty, które nazywał Yog-Sothoth i Cthulhu[3]. Pod koniec swego życia osiadł w Damaszku, gdzie napisał swą słynną księgę Al Azif, znaną później pod nazwą Necronomicon[3]. Dokładne okoliczności jego śmierci lub zniknięcia w 738 roku nie są znane[3]. Według XII-wiecznego biografa, Ebn Khallikana, na oczach wielu świadków, w środku dnia, pochwycić miał go i pożreć niewidzialny potwór[3].

Imię[edytuj | edytuj kod]

W listach do Roberta E. Howarda Lovecraft utrzymuje, że imię Abdul Alhazred wymyślił dla siebie samego, gdy był jako dziecko pod wrażeniem lektury Baśni z tysiąca i jednej nocy: „Abdul jest moim ulubionym, wyśnionym charakterem - w rzeczywistości tak właśnie zwykłem nazywać siebie kiedy miałem pięć lat, będąc oddanym miłośnikiem Arabskich nocy w tłumaczeniu Andrew Langa” (fragment listu z 14 sierpnia 1930 roku); „Przeczytałem Arabskie noce gdy miałem pięć lat. W tych dniach zwykłem zakładać turban, malować sobie na twarzy brodę i nazywać siebie wymyślonym imieniem (Allah tylko wie skąd je wziąłem) Abdul Alhazred” (fragment listu z 4 października 1930 roku)[4]. W innym liście, skierowanym do Harry’ego O. Fischera, Lovecraft przyznaje, że postanowił nadać to właśnie imię autorowi Necronomiconu: „Imię 'Abdul Alhazred' jest tym, które jeden z dorosłych (nie pamiętam który) wymyślił dla mnie gdy miałem pięć lat i pragnąłem zostać Arabem po przeczytaniu Arabskich nocy. Wiele lat później pomyślałem, iż byłoby zabawnie użyć go jako imienia autora zakazanej księgi” (fragment listu z końca lutego 1937 roku)[4].

Używane przez Lovecrafta imię Abdul Alhazred nie jest prawidłowym imieniem arabskim, jako że przyrostek -ul ze słowa Abdul jest tożsamy z przedrostkiem al- ze słowa Alhazred - poprawna wersja tego nazwiska powinna brzmieć Abd el-Hazred[5]. Błąd ten wyniknął najprawdopodobniej ze słabej znajomości arabskiego Lovecrafta[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lovecraft H.P., Najlepsze opowiadania, t. 1, s. 143, przypis 60.
  2. a b Quotes Regarding the Necronomicon from Lovecraft’s Stories (ang.)
  3. a b c d e f g h Lovecraft H.P., History of the „Necronomicon” (ang.)
  4. a b Quotes Regarding the Necronomicon from Lovecraft’s Letters (ang.)
  5. a b Lovecraft H.P., Najlepsze opowiadania, t. 1, s. 144, przypis 60.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Lovecraft H.P., Najlepsze opowiadania, t. 1, Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2008.