Abdullah Öcalan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Abdullah Öcalan
Abdullah Öcalan.png
Data i miejsce urodzenia 4 kwietnia 1948
Ömerli
Lider Partii Pracujących Kurdystanu (PKK)
Okres od 1978
do teoretycznie nadal
Przynależność polityczna Partia Pracujących Kurdystanu

Abdullah Öcalan, również znany jako Serok Apo (ur. 4 kwietnia 1948, Ömerli) – lider Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Życiorys[edytuj]

Demonstracja Partii Pracujących Kurdystanu, Londyn 2003. Na flagach portret Öcalana

Abdullah Öcalan urodził się w Ömerli, w dystrykcie Halfeti, w prowincji Şanlıurfa, w południowo-wschodniej Turcji w 1948 roku. Po opuszczeniu swojej wsi studiował nauki polityczne na Uniwersytecie w Ankarze. Ukończył go i wstąpił do obrony cywilnej w Diyarbakır. Ze względu na sytuację Kurdów, którym nie pozwalano żyć zgodnie z ich narodowymi tradycjami (zabroniono używać języka kurdyjskiego i imion kurdyjskich), Abdullah Öcalan stał się aktywnym członkiem Demokratycznego Związku Wschodu. Organizacja ta promowała prawa Kurdów. W 1978 Partia Pracujących Kurdystanu wybrała Abdullaha Öcalana na swojego lidera.

W 1984 PKK przeprowadziła ataki przeciw lokalnym rządom w Iraku, Iranie, Syrii i Turcji w celu stworzenia niepodległego państwach kurdyjskiego. Około 30 000 zginęło z powodu konfliktu między rządem tureckim a PKK.

Do 1998 Syria ukrywała lidera partii PKK. Gdy sytuacja w Turcji się pogorszyła, turecki rząd otwarcie zażądał od Syrii, żeby nie wspierała partii Abdullaha Öcalana. Przez to syryjski rząd zmusił go do opuszczenia Syrii. Öcalan uciekł do Rosji i stamtąd przeprowadzał się do różnych krajów, m.in. do Włoch. 15 lutego 1999 roku został złapany w Kenii w wyniku wspólnej operacji CIA, tureckich służb specjalnych (MIT) i izraelskiego Mosadu. Po tym jak został schwytany, Öcalan zadeklarował „pokojową ofensywę”, a 15-letnia rebelia skończyła się, choć później miały miejsce niewielkie incydenty.

Öcalan został zesłany na wyspę İmralı na Morzu Marmara. Choć 29 czerwca 1999 został skazany na karę śmierci, wykonanie jej zostało bezterminowo odroczone. W Turcji w 2002 roku zakazano wykonywania kary śmierci.

12 marca 2003 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzył skargę Abdullaha Öcalana (skarga nr 46221/99). Skarżący 9 czerwca 2003, a Rząd Turcji w dniu 11 czerwca 2003, złożyli wniosek o przekazanie sprawy Wielkiej Izbie. W dniu 9 lipca 2003 panel sędziów Wielkiej Izby zdecydował się przedstawić sprawę Wielkiej Izbie, która 12 maja 2005 roku orzekła m.in. o naruszeniu art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (zakaz tortur) ze względu na orzeczenie kary śmierci po przeprowadzeniu nierzetelnego procesu.

Aktualna sytuacja więźnia Abdullaha Öcalana[edytuj]

  • Po schwytaniu go w Kenii w wyniku operacji CIA i MIT-u w lutym 1999 roku, Abdullah Öcalan był więziony na wyspie Imrali, na Morzu Marmara.
  • Cela w której Öcalan jest więziony ma powierzchnię 13 m². Łazienka również znajduje się w jego celi.
  • Abdullah Öcalan ma oficjalnie prawo do spotykania się z prawnikami w każdą środę. Jednakże często odmawia mu się tej możliwości. Często przebywa w celi, nie spotykając nikogo innego miesiącami. Wówczas rząd turecki tłumaczy to złymi warunkami pogodowymi.

Linki zewnętrzne[edytuj]