Abeir-Toril

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Abeir-Toril – jeden ze światów gry fabularnej "Zapomniane Krainy".

Opis[edytuj | edytuj kod]

Według gry, niegdyś istniało połączenie między Abeir-Torilem a Ziemią, którą zamieszkuje człowiek. To połączenie powoli zanikało jednak, nikło, aż w końcu zerwało się zupełnie. Zwykli ludzie zapomnieli o tej krainie, gdzie magia jest na porządku dziennym, cuda zdarzają się codziennie, gdzie jeden człowiek może zmienić bieg dziejów całego wszechświata. Stąd właśnie wzięła się nazwa "Zapomniane Krainy".

Jednym z czynników wyróżniających Abeir-Toril od innych uniwersów są bóstwa. Nie chodzi tu tylko o ich liczbę i moc, ale raczej o to, jak blisko zwykłych ludzi żyją. Zakładają różne organizacje, w których skład wchodzą śmiertelnicy (Harfiarze i Zhentarimowie).

"Zanim powstało życie, były dwie siostry: Selune, która była światłem i Shar, która była ciemnością. Wtedy Chauntea - bogini natury, poprosiła siostry, by te ją ogrzały, gdyż chciała dać początek życiu. Selune zgodziła się z radością i ogrzała Chaunteę swoim światłem. Jednak zazdrosna Shar powstała przeciwko siostrze. Wybuchła między nimi straszliwa wojna, w wyniku której powstały: magia, noc, dzień oraz cały świat, jaki znamy. Wojna ta trwa do dziś..." (Legenda o Stworzeniu Świata)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]