Abeir-Toril

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Abeir Toril – jeden ze światów gry fabularnej "Zapomniane Krainy".

Opis[edytuj]

Według gry, niegdyś istniało połączenie między Abeir Torilem a Ziemią, którą zamieszkuje człowiek. Ta wspólna cząstka powoli zacierała się jednak, nikła, aż w końcu zerwała się zupełnie. Zwykli ludzie zapomnieli o tej krainie, gdzie magia jest na porządku dziennym, cuda zdarzają się codziennie, gdzie jeden człowiek może zmienić bieg całego wszechświata. Stąd właśnie wzięła się nazwa "Zapomniane Krainy".

Jednym z czynników wyróżniających Abeir Toril od innych uniwersów są bóstwa. Nie chodzi tu tylko o ich liczbę i moc, ale raczej o to, jak blisko zwykłych ludzi żyją. Zakładają różne organizacje, w których skład wchodzą śmiertelnicy (Harfiarze, Zhentarimowie).

"Zanim powstało życie, były dwie siostry: Selune, która była światłem i Shar, która była ciemnością. Wtedy Chauntea - bogini natury, poprosiła siostry, by te ją ogrzały, gdyż chciała dać początek życiu. Selune zgodziła się z radością i ogrzała Chaunteę swoim światłem. Jednak zazdrosna Shar powstała przeciwko siostrze. Wybuchła między nimi straszliwa wojna, w wyniku której powstały: magia, noc, dzień oraz cały świat, jaki znamy. Wojna ta trwa do dziś..." (Legenda o Stworzeniu Świata)

Bibliografia[edytuj]