Aberlour

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aberlour
Destylarnia
Destylarnia
Region Speyside
Właściciel Pernod Ricard
Założona 1826
Przez James Gordon i Peter Weir
Status czynna
Źródło wody Ben Rinnes

Aberlourszkocka single malt whisky, produkowana w destylarni Aberlour, w miejscowości o tej samej nazwie w regionie Strathspey, Speyside, w Szkocji. Zakład mieści się w widłach dwóch rzek - Lour River oraz Spey River niedaleko Ben Rinnes. Region Speyside jest najbardziej "płodnym" w Szkocji, jeśli chodzi o produkcję whisky, to tu znajduje się ponad połowa wszystkich szkockich gorzelni.

Charakter[edytuj | edytuj kod]

W Whisky Aberlour częściowo czuć wpływy źródła wody płynącego z Ben Rinnes przez lokalne torfowiska i złoża granitu w Lour valley. To nasącza wodę rzadkimi minerałami i czyni wodę niezmiernie miękką. Woda ta używana jest na wszystkich etapach produkcji nadając Aberlour delikatny charakter.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jakkolwiek na butelkach można przeczytać datę 1879, gorzelnia Aberlour została założona w 1826 [1] przez Jamesa Gordona oraz Petera Weira. Oryginalna destylarnia została strawiona przez pożar i odbudowana w 1879 przez Jamesa Fleminga (1830-1895), ta właśnie data umieszczana jest na butelkach. W 1898 drugi, poważniejszy pożar wybuchł w zakładzie pochłaniając parę budynków i większość leżakującej whisky, Gorzelnia została jednak szybko odbudowana.

Aberlour single malt 10 yo

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lerner, Daniel. Single Malt and Scotch Whisky, Black Dog and Leventhal Publishers, New York, 1997, s. 57. ​ISBN 1-884822-76-2

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]