Abigail Adams

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Abigail Smith Adams
Abigail Adams.jpg
Data urodzenia 11 listopada 1744
Data śmierci 28 października 1818
Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
Okres od 4 marca 1797
do 4 marca 1801
Poprzedniczka Martha Washington
Następczyni Martha Jefferson Randolph
Druga dama Stanów Zjednoczonych
Okres od 21 kwietnia 1789
do 4 marca 1797
Poprzedniczka jako pierwsza
Następczyni Anna Thompson Gerry
Abigail Adams signature.svg

Abigail Smith Adams (ur. 11 listopada 1744, zm. 28 października 1818) – amerykańska feministka; jako żona Johna Adamsa pełniła funkcję drugiej damy USA (1789–1797) oraz pierwszej damy (1797–1801). Matka Johna Quincy Adamsa, prezydenta USA (1825–1829).

Lata młodości i wykształcenie[edytuj]

Abigail Smith urodziła się 11 listopada 1744 w Weymouth w stanie Massachusetts, jako córka Williama Smitha i Elizabeth Quincy. Jej ojciec był pastorem we wspólnocie kongregacjonalistów.

Abigail nie otrzymała formalnego wykształcenia. Czytania i pisania uczyła ją i jej siostry Mary (1741–1811) i Elizabeth (znaną jako Betsy) ich matka. Studiowała także angielską i francuską literaturę (jej ojciec posiadał dużą bibliotekę). Abigail dążyła do zagwarantowania praw kobiet w tworzącym się państwie. W liście z marca 1776 do swojego męża napisała:

Od pewnego czasu dochodzą mnie wieści, że zamierzacie proklamować niepodległość. W nowym systemie prawnym, który zapewne ustalicie, nie zapominajcie o kobietach i bądźcie dla nich bardziej wspaniałomyślni i łaskawsi aniżeli wasi przodkowie, nie dawajcie nieograniczonej władzy mężczyznom. Pamiętajcie, że każdy mężczyzna będzie tyranem, jeżeli mu się tylko na to pozwoli. Jeśli nie zwrócicie szczególnej uwagi na kobiety, jesteśmy zdecydowane zbuntować się i nie uznamy żadnych praw, na podstawie których nie mamy żadnego głosu i żadnej reprezentacji. To, że wasza płeć jest naturalnym tyranem, jest prawdą od dawna znaną i nie kwestionowaną.

Jej mąż odpowiedział dość dowcipnie: Musimy być sprawiedliwi i delikatni. (...) wiesz, że to my jesteśmy waszymi poddanymi. Panami jesteśmy tylko z nazwy i (...) mam nadzieję, że generał Washington i inni nasi dzielni bohaterowie będą walczyć o swoje prawa. Prawa wyborcze kobietom zagwarantowało dopiero ratyfikowanie 19. Poprawki do Konstytucji w 1920.

Małżeństwo z Johnem Adamsem[edytuj]

Abigail Adams była żoną i matką prezydentów

Abigail Smith i John Adams pobrali się 25 października 1764 w Weymouth w Massachusetts. W dniu ślubu pani młoda miała niespełna 20, a jej mąż niespełna 29 lat.

Z ich związku urodziło się sześcioro dzieci, czworo dożyło dorosłego wieku:

  • Abigail, Jr. (1765–1813)
  • John Quincy (1767–1848), 6. prezydent USA
  • Susanna (1768–1770)
  • Charles (1770–1800)
  • Thomas Boylston (1772–1832)
  • Elizabeth (1775–1775)

Państwo Adams zapoczątkowali polityczną tradycję ich rodziny. Ich potomkowie zajmowali wiele stanowisk rządowych, parlamentarnych i dyplomatycznych.

Działalność publiczna[edytuj]

Moneta kolekcjonerska z wizerunkiem pierwszej damy

Abigail Adams była ambitną kobietą. Gdy jej mąż był delegatem do Kongresu Kontynentalnego, nalegała by nazywano ja „panią delegatową” (Mrs Delegate). Twierdziła, że skoro po ślubie zrezygnowała ze swojego nazwiska, należy się jej również tytuł męża. Kiedy jej mąż został 2. prezydentem Stanów Zjednoczonych mówiła o sobie „pani prezydentowa” (Mrs President). Należy pamiętać, że określenie pierwsza dama po raz pierwszy zostało użyte podczas prezydentury Rutherforda Hayesa (1877–1881).

Państwo Adams byli pierwszą prezydencką parą, która zamieszkała w Białym Domu. Wprowadzili się jesienią 1800, choć rezydencja nie była jeszcze wykończona. Prezydent Adams zamieszkał w Białym Domu wcześniej od żony. Abigail, która była wówczas chora, przybyła później, przywożąc ze sobą portret poprzedniego prezydenta George’a Washingtona. Pierwsza dama nie lubiła jednak niewykończonego domu. W liście do swojej córki z 21 listopada 1800 żaliła się, że jest zbyt wilgotny, zimny i źle oświetlony. W liście tym uskarżała się, że projektanci rezydencji nie pomyśleli o pokoju na suszenie bielizny. Pani prezydentowa bieliznę prała w każdy poniedziałek, a suszyła ją w pokoju, który dziś nazywa się Salonem Wschodnim i gdzie odbywają się wystawne przyjęcia.

W dużej mierze John Adams wiele zawdzięcza swojej żonie, która umiejętnie kierowała jego polityczną karierą. Abigail twierdziła jednak, że jej mąż był bardzo nieszczęśliwym człowiekiem, gdy był prezydentem. Harry S. Truman, 33. prezydent USA (1945–1953), powiedział o niej, że Abigail byłaby z pewnością lepszym prezydentem aniżeli jej mąż.

Ostatnie lata życia[edytuj]

Miejsce spoczynku prezydentów Adamsów z żonami w Quincy

Adamsowie mieszkali w Białym Domu niespełna pół roku. Jej mąż przegrał wybory z Thomasem Jeffersonem. Obowiązki pierwszej damy przejęła po niej Anna Thompson Gerry, córka prezydenta; Jefferson był już wdowcem.

John i Abigail powrócili do rodzinnego majątku w Braintree (dziś Quincy. Tam też zmarła na tyfus 10 listopada 1818 w wieku 74 lat. Państwo Adams przeżyli razem 54 lata i 3 dni. John Adams żył jeszcze osiem lat po śmierci żony. Pochowani są razem z ich synem i synową w United First Parish Church w Quincy.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Pastusiak L., Najbardziej nieszczęśliwy prezydent, w: Anegdoty prezydenckie, Warszawa 1991.

Linki zewnętrzne[edytuj]


Poprzednik
Martha Dandridge Custis Washington
Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
4 marca 17974 marca 1801
Następca
Martha Jefferson Randolph
Poprzednik
Druga dama USA
17891797
Następca
Anna Thompson Gerry