Abigail Adams

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Abigail Adams
Ilustracja
Portret Abigail Adams, autorstwa Gilberta Stuarta
Data i miejsce urodzenia 11 listopada 1744
Weymouth
Data i miejsce śmierci 28 października 1818
Braintree
Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
Okres od 4 marca 1797
do 4 marca 1801
Poprzedniczka Martha Dandridge Custis Washington
Następczyni Martha Jefferson Randolph
Druga dama Stanów Zjednoczonych
Okres od 21 kwietnia 1789
do 4 marca 1797
Następczyni Martha Jefferson Randolph
Faksymile

Abigail Smith Adams (ur. 11 listopada 1744 w Weymouth, zm. 28 października 1818 w Braintree) – amerykańska feministka; jako żona Johna Adamsa pełniła funkcję drugiej damy USA (1789–1797) oraz pierwszej damy (1797–1801).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 11 listopada 1744 w Weymouth, jako córka pastora Williama Smitha i Elizabeth Quincy. Miała troje rodzeństwa: brata i dwie siostry. Z uwagi na słaby stan zdrowia, Abigail Adams nie chodziła do szkoły, lecz uczyła się samodzielnie w domu. Mając 17 lat, poznała Johna Adamsa, którego poślubiła 25 października 1764 roku w Weymonth[1].

Po ślubie para zamieszkała w Braintree, gdzie Abigail zajmowała się domem i wychowaniem pięciorga dzieci. W czasie amerykańskiej wojny o niepodległość małżeństwo Adamsów przeżywało długie rozłąki. Przyszła pierwsza dama wspomagała rannych, przygotowując posiłki i udzielając schronienia[2]. Po proklamowaniu Deklaracji Niepodległości, Adams został wysłany do Paryża, by zabiegać o przyjazne stosunki amerykańsko-francuskie. Abigail, która pozostała w Stanach, prowadziła wówczas ożywioną korespondencję z mężem, która stała się z czasem źródłem historycznych[3]. W późniejszej korespondencji, gdy jej mąż był delegatem na Kongres Kontynentalny, zabiegała o prawa kobiet (głównie dostęp do oświaty), a także o abolicjonizm[4].

W 1784 roku, po czteroletniej rozłące, Abigail Adams postanowiła dołączyć do męża w Europie i spotkała się z nim w Londynie[5]. Podczas pobytów w europejskich stolicach, zajmowała się zwiedzaniem, a także wspieraniem męża m.in. w negocjacjach z holenderskimi bankierami ws. pożyczki dla Stanów Zjednoczonych. W 1788 roku Adams zrezygnował z misji dyplomatycznych i oboje powrócili do Braintree. Rok później, John Adams został wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych i pełnił tę rolę przez dwie kadencje. Jego żona, w czasie trwania pierwszej kadencji, organizowała przyjęcia[6]. W czasie drugiej kadencji męża, Abigail podupadła na zdrowiu i wróciła do rodzinnego Braintree. Pozostawała jednak w kontakcie listownym z wiceprezydentem, gdzie oboje wymieniali poglądy. Adamsowie byli zdecydowanymi zwolennikami federalistów i silnej władzy centralnej[7].

Kiedy wiosną 1797 roku John Adams obejmował urząd prezydenta, jego żona nie przebywała w Filadelfii, z powodów zdrowotnych[7]. Kiedy dotarła do ówczesnej stolicy miała wątpliwości czy uda się jej sprostać zadaniom, jakie stoją przed pierwszą damą. Z tego powodu, początkowo zasięgała rad u Marthy Washington, jednak szybko przyzwyczaiła się do nowych obowiązków. W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki, czynnie uczestniczyła w wydawanych przez siebie przyjęciach, a także brała udział w dyskusjach i sporach politycznych[8]. W 1800 roku Adamsowie przenieśli się do nowej stolicy USA – Waszyngtonu i zamieszkali w Białym Domu[9]. Cztery miesiące później, tuż przed upływem kadencji męża, Abigail powróciła do Braintree[10]. Oboje zajęli się prowadzeniem farmy, lecz nadal interesowali się polityką. Ponieważ zerwali kontakty z federalistami, popierali kandydatury Jamesa Madisona i Jamesa Monroe’a[11].

W 1818 roku zapadła na tyfus. Zmarła 28 października tego samego roku i została pochowana w rodzinnym mieście[11].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

25 października 1764 roku wyszła za mąż za Johna Adamsa[1]. Para miała pięcioro dzieci: 3 synów i dwie córki. Jednym z jej synów był John Quincy Adams, szósty prezydent USA[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Pastusiak ↓, s. 37.
 2. a b Pastusiak ↓, s. 38.
 3. Pastusiak ↓, s. 40.
 4. Pastusiak ↓, s. 41.
 5. Pastusiak ↓, s. 42.
 6. Pastusiak ↓, s. 44.
 7. a b Pastusiak ↓, s. 45.
 8. Pastusiak ↓, s. 46.
 9. Pastusiak ↓, s. 49.
 10. Pastusiak ↓, s. 50.
 11. a b Pastusiak ↓, s. 51.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]