Przejdź do zawartości

Abigail Fillmore

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Abigail Powers Fillmore
Ilustracja
Portret Abigail Fillmore
Data i miejsce urodzenia

13 marca 1798
Stillwater (hrabstwo Saratoga)

Data i miejsce śmierci

30 marca 1853
Waszyngton

Pierwsza dama Stanów Zjednoczonych
Okres

od 9 lipca 1850
do 4 marca 1853

Poprzedniczka

Margaret Taylor

Następczyni

Jane Pierce

Druga dama Stanów Zjednoczonych
Okres

od 4 marca 1849
do 9 lipca 1850

Poprzedniczka

Floride Calhoun

Następczyni

Mary Cyrene Breckinridge

Faksymile

Abigail Powers Fillmore (ur. 13 marca 1798 w Stillwater, zm. 30 marca 1853 w Waszyngtonie) – druga, a następnie pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, żona 13. prezydenta USA Millarda Fillmore’a.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Abigail Powers urodziła się 13 marca 1798 roku w Stillwater, jako córka baptystycznego kaznodziei Samuela Powersa i jego żony Newland[1]. Edukację odebrała w domu, w którym znajdował się duży księgozbiór[1]. Dzięki tym lekturom, Abigail została nauczycielką w wieku 16 lat[1]. Pięć lat później przeniosła się do New Hope, gdzie nauczała w szkole średniej, w której poznała swojego przyszłego męża – Millarda Fillmore’a[2]. Fillmore był 19-letnim uczniem, który pragnął zostać prawnikiem[2]. Oboje podjęli decyzję, że odłożą plany ślubne do czasu, aż Millard skończy studia[2]. Rodzice Abigail byli przeciwni temu związkowi, jednak mimo to oboje zawarli związek małżeński w 1826 roku[3].

Po ślubie zamieszkali w East Aurorze (hrabstwo Erie), a wkrótce potem przenieśli się do Buffalo[3]. W latach 30. wybuchła tam epidemia azjatyckiej cholery, na czas której Fillmorowie przenieśli się ponownie do East Aurory[3]. Millard uczestniczył wówczas w życiu politycznym, a Abigail wspierała męża w jego działaniach i interesowała się polityką[3]. W 1848 roku została drugą damą, jako żona wiceprezydenta, a po śmierci Zachary’ego Taylora w 1850 – pierwszą damą[4].

Ponieważ jej stan zdrowia nie pozwalał wówczas na podróże, do Waszyngtonu przybyła dopiero jesienią 1850[4]. Nadszarpnięte zdrowie i dolegliwości w nodze sprawiły, że nie mogła uczestniczyć w oficjalnych przyjęciach[4]. Wprowadziła do Białego Domu pewne udogodnienia: m.in. nakazała zamontować piec żelazny w kuchni, a także wannę z bieżącą wodą w łazience[4]. Założyła także, pierwszą w siedzibie prezydenta, bibliotekę i sprowadziła instrumenty muzyczne[5]. W wielu kwestiach Abigail zgadzała się z mężem, jednak w kwestii niewolnictwa miała odmienne zdanie[6]. Uważała, że podpisanie ustawy nakazującej karać ludzi za pomoc uciekającym niewolnikom ze stanów konfederackich spowoduje utratę poparcia abolicjonistycznej Północy[6]. Tak też się stało – Millard nie został prezydentem na następną kadencję i w 1853 opuścił Biały Dom[6].

Oboje mieli powrócić do Buffalo, jednak Abigail chciała wziąć udział w zaprzysiężeniu Franklina Pierce’a[6]. 4 marca 1853 było zimno, wietrznie i deszczowo, przez co ustępująca pierwsza dama zachorowała na zapalenie płuc[6]. Zmarła 30 marca tego samego roku i została pochowana w Buffalo[6].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Abigail Powers wyszła za mąż za Millarda Fillmore’a 6 lutego 1826 roku w Moravii (hrabstwo Cayuga)[3]. Para miała dwoje dzieci: syna Millarda Powersa (ur. 25 kwietnia 1829) i córkę Mary Abigail (ur. 27 marca 1832)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 174.
  2. a b c L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 175.
  3. a b c d e f L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 176.
  4. a b c d L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 177.
  5. L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 178.
  6. a b c d e f L. Pastusiak: Panie Białego Domu. s. 179.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]