Abraham Prochownik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Abraham Prochownik – legendarny Żyd, który miał zostać wybrany księciem Polan po obaleniu Popiela w 842[1]. Piast miał wedrzeć się siłą do domu, w którym Abraham modlił się i zażądać godności książęcej dla siebie[2]. Wtedy Abraham odstąpił od tego zaszczytu, a na księcia wybrany został Piast[3]. Według innej wersji to Abraham nakłonił Piasta do przyjęcia godności[4].

Pierwsza wersja drukowana legendy ukazała się w zbiorze legend i bajek Romana Zmorskiego w roku 1854[5] W przedmowie do opowiadania autor przyznaje się do początkowego zamiaru napisania na podstawie legendy naukowej rozprawy historycznej. Ze swadą opisuje sen, w którym zobaczył siebie jako następcę niedocenianych historyków Maciejowskiego i jego niewymienionego poprzednika, a także Wiśniewskiego oraz Łukaszewicza. Sen ten miał sprawić, że poprzestał na przedstawieniu opowieści w formie podobnej do wersji zasłyszanej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kraushar, A. Historya Zydów w Polsce, s. 42.
  2. Tadeusz Wojciechowski, O Piaście i piaście
  3. Bohaterowie, których nie było – artykuł Janusza Tazbira
  4. Otto Knoop: Sagen und Erzählungen aus der Provinz Posen. Posen: Historische Gesellschaft für die Provinz Posen, 1893, s. 301-302.
  5. Zmorski Roman, Domowe wspomnienia i powiastki, (Jedno od Sasa od lasa), Warszawa 1854, s. 189

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]