Abraham Zapruder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamera Abrahama Zaprudera

Abraham Zapruder (ur. 15 maja 1905 w Kowlu, zm. 30 sierpnia 1970) – amerykański biznesmen znany z nakręcenia krótkiego amatorskiego filmu dokumentującego zamach na prezydenta Johna F. Kennedy’ego.

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Abraham Zapruder urodził się 15 maja 1905 roku w biednej żydowsko-rosyjskiej rodzinie w Kowlu, Imperium Rosyjskie (obecnie Ukraina). W latach dwudziestych podczas Rosyjskiej wojny domowej zmuszony był razem z rodziną wyemigrować do Nowego Jorku w Ameryce. Tam zdobył wykształcenie, którego nie otrzymał w Rosji i uczył się krawieckiego fachu. Ożenił się w 1933 roku z Lillian Shapovnick, z którą miał dwoje dzieci.

W 1941 przeprowadził się do Dallas w stanie Teksas i założył firmę Jeniffer Juniors Inc. Jego biuro mieściło się dokładnie naprzeciwko Texas School Book Depository, z którego strzelał domniemany zabójca prezydenta Kennedy’ego, Lee Harvey Oswald.

22 listopada[edytuj | edytuj kod]

Zapruder był wielbicielem prezydenta Kennedy’ego i popierał partię demokratyczną. W piątek, 22 listopada 1963 roku, wyszedł z biura, by obejrzeć przejazd prezydenckiej kawalkady. Za namową swojej sekretarki, Zapruder przywiózł ze sobą kamerę Bell & Howell 8mm, w celu nakręcenia tego ważnego wydarzenia. O 12:15 wyszedł na Dealey Plaza i zaczął szukać odpowiedniego miejsca do filmowania. Znalazł je na kilkudziesięciocentymetrowym, betonowym cokole, który stał w parku. Wszedł na niego ze swoją sekretarką, która miała go kontrolować, w najgorszym razie, gdyby zakręciło mu się w głowie.

Kiedy limuzyna wioząca prezydenta, jego żonę i gubernatora Teksasu skręciła w ulicę Elm, w powietrzu rozległy się trzy strzały oddane w kierunku prezydenta Kennedy’ego, ostatni z nich był śmiertelny i trafił go w głowę.

Zapruder, będąc jednym z niewielu, którzy uchwycili cały zamach od początku do końca, zszedł z cokołu wołając „zabili go!” i udał się w stronę biura. Gdy dotarł tam, zamknął kamerę w małym sejfie i kazał wezwać recepcjonistce policję. Niebawem przyszedł do niego reporter Harry McCormack prosząc o przekazanie kopii gazecie „Dallas Morning News”. Zaoferował mu 1000 dolarów. Zapruder zgodził się sprzedać jedną z trzech kopii, które sporządził Kodak. Półtorej godziny później wystąpił w lokalnej telewizji WFAA.

Po zamachu[edytuj | edytuj kod]

Zapruder oddał kamerę do archiwum Bell & Howell i sprzedał jedyną kopię magazynowi Life, za którą otrzymał 150 tys. dolarów.

Zmarł na raka 30 sierpnia 1970 roku. Historię jego życia opowiada film biograficzny Frame 313.