Abram Ioffe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
IoffeStamp.jpg

Abram Fiodorowicz Ioffe (ros. Абра́м Фёдорович Ио́ффе; ur. 29 października 1880 w Romnach, zm. 14 października 1960 w Leningradzie) – radziecki fizyk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w żydowskiej rodzinie. W 1902 ukończył studia na Politechnice w Petersburgu, a następnie wyjechał do Monachium, gdzie odbył dwuletni staż u Wilhelma Röntgena. W 1906 roku uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Rok później wrócił do Petersburga i podjął pracę na Państwowym Uniwersytecie Politechnicznym.

Zajmował się fizyką nuklearną oraz fizyką ciała stałego, m.in. właściwościami kwarcu pod kątem zastosowania w półprzewodnikach, a także budową laserów. Równolegle z Millikanem wykazał dyskretny charakter ładunku elektrycznego (doświadczenie Ioffego).

Od 1918 kierował Państwowym Instytutem Rentgenologii i Radiologii w Sankt Petersburgu. Po jego śmierci nazwę instytutu zmieniono na Instytut Fizyki i Techniki im. Ioffego (Физико-технический институт им. А. Ф. Иоффе).

Uważany jest za twórcę radzieckiej szkoły fizyki. W kierowanym przez niego instytucie pracowali m.in. Piotr Kapica, Nikołaj Siemionow, Igor Tamm, Lew Landau oraz Żores Ałfiorow.

Został odznaczony m.in. Medalem „Sierp i Młot” Bohatera Pracy Socjalistycznej (28 października 1955) oraz trzykrotnie Orderem Lenina. Laureat Nagrody Stalinowskiej w 1942 i Nagrody Leninowskiej w 1961 (pośmiertnie).

Jego imieniem nazwano krater Ioffe na Księżycu oraz planetoidę (5222) Ioffe.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]