Abraxas (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Abraxas (grupa muzyczna))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Abraxas
Rok założenia 1987
Rok rozwiązania 2000
Pochodzenie Bydgoszcz,  Polska
Gatunek rock progresywny, rock neoprogresywny

Abraxas - polska neoprogresywna grupa rockowa powstała w 1987 w Bydgoszczy. Nazwę zespół zaczerpnął z powieści Hermanna Hessego pt. Demian, w której Abraxas był bóstwem sił dobra i zła, przenikających się wzajemnie.

Zespół wypracował swój niepowtarzalny styl, na który składały się: charakteryzująca się przemiennymi nastrojami i zaskakującymi zmianami rytmu muzyka, rozbudowane i wysmakowane aranżacje, kontrowersyjne, pełne odniesień do literatury poetyckie teksty, niezwykle charakterystyczny głos, maniera śpiewania i charyzma wokalisty oraz teatralne stroje i wykorzystywanie przeźroczy na koncertach. Jedne z najbardziej znanych utworów Abraxas to: Tarot, Dorian Gray, Kameleon, Pokuszenie, Jezebel, Medalion.

Biografia[edytuj]

Abraxas został założony 29 października 1987 roku w Bydgoszczy przez Adama Łassę (śpiew) i Łukasza Święcha (gitara akustyczna). Po niedługim czasie zespół przestał istnieć na 2 lata. Został jednak reaktywowany, a w 1991 roku do zespołu dołączyli Mikołaj Matyska (perkusja), Krzysztof Pacholski (instrumenty klawiszowe), Rafał Ratajczak (gitara basowa) oraz Radek Kamiński (gitara klasyczna). W tym składzie powstało wiele utworów, które później znalazły się na pierwszej płycie zespołu. Zespół występował w Bydgoszczy, na festiwalu w Węgorzewie, studiu radia PIK. Niestety zespół znowu przestał istnieć, na co wpływ miała śmierć Radka Kamińskiego w 1993 roku.

Po raz kolejny zespół został powołany do życia w roku 1994. Oprócz Adama Łassy tworzyli go w owym czasie: Szymon Brzeziński (gitara), Marcin Mak (perkusja), Marcin Błaszczyk (instrumenty klawiszowe) oraz Olgierd Bałtaki (bas), który wkrótce został zastąpiony przez Rafała Ratajczaka. W 1996 zespół wystąpił na I Festiwalu Muzyki Progresywnej w Warszawie i potwierdził opinię o jednym z najciekawszych zespołów progresywnych w Polsce. Także w 1996 Abraxas nagrał swoją pierwszą płytę i nastąpił najlepszy dla grupy okres. Abraxas występował w tym czasie obok Fisha, Porcupine Tree czy Roberta Planta i Jimmy'ego Page'a w katowickim Spodku. Szymon Brzeziński i Marcin Błaszczyk wzięli udział w nagraniu solowej płyty Colina Bassa - basisty zespołu Camel, uczestniczyli również w europejskiej trasie koncertowej tego artysty. W styczniu 2000 r. zespół dał koncert poświęcony tragicznie zmarłemu publicyście muzycznemu i wiernemu fanowi bydgoskiej formacji – Tomaszowi Beksińskiemu.

Zespół obecnie nie istnieje. Rozwiązany został pod koniec roku 2000, a 17 maja 2004 zagrał okazyjnie (10-lecie klubu Kuźnia w Bydgoszczy) przed IQ.

W skład zespołu Abraxas wchodzili[edytuj]

Dyskografia[edytuj]

Bibliografia[edytuj]