Przejdź do zawartości

Abstrakt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Abstraktstreszczenie publikacji naukowej lub książki, w którym w formie maksymalnie skondensowanej z jak największą liczbą słów kluczowych, zawarte są podstawowe informacje o tezie artykułu, metodyce przeprowadzonych badań, najważniejszych wynikach oraz wnioskach[1]. Jest publikacją pojawiającą się okresowo w celu skrótowego przedstawienia wyników badań w jakiejś dziedzinie nauki w jednym lub kilku krajach[2]. Abstrakt liczy zwykle od 150 do 600 słów.

Abstrakt jest zazwyczaj umieszczany zaraz pod tytułem i listą autorów publikacji, choć w niektórych czasopismach naukowych jest umieszczany pod artykułem. Tradycyjnie abstrakty stanowią tę część publikacji, która jest udostępniana na licencji public domain, dzięki czemu można bez pytania o zgodę autorów lub wydawcy kopiować ją do naukowych baz danych. Większość publikacji z nauk przyrodniczych i ścisłych posiada abstrakt w języku angielskim, nawet jeśli jest ona pisana w innym języku. Szczegółowe zalecenia dotyczące zawartości anglojęzycznego abstraktu można znaleźć m.in. we „Wskazówkach EASE”.

Abstrakt może też być pierwotnym zobrazowaniem utworu, który jest dopiero w zamyśle autora. Przykładowo abstrakt zgłoszony na konferencję przybliża organizatorom meritum tego, co będzie treścią później napisanego lub wygłoszonego referatu. Różni się tym od streszczenia, które jest skrótową formą istniejącego utworu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. S. Ufnalska, Abstracts of research articles: readers’ expectations and guidelines for authors, „European Science Editing”, 34 (3), 2008, s. 63–65 [zarchiwizowane z adresu 2018-07-30] (ang.).
  2. Wincenty Okoń, Nowy słownik pedagogiczny, Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Żak”, 2001, s. 12, ISBN 83-88149-41-5.