Abu Abbas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Abu Abbas arab. ‏ابو عباس‎, Muhammad Abbas, właśc. Muhammad Zaidan (ur. 10 grudnia 1948, zm. 9 marca 2004) – palestyński terrorysta, lider Frontu Wyzwolenia Palestyny[1][2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w grudniu 1948 roku w obozie dla uchodźców palestyńskich w Syrii. W trakcie studiów związał się z Ludowym Frontem Wyzwolenia Palestyny – Głównym Dowództwem. W 1976 roku wystąpił z organizacji[3]. Zawiązał odrębną grupę znaną jako Front Wyzwolenia Palestyny[3]. Opowiedział się za sojuszem z OWP i Jasirem Arafatem. W latach 1984–1991 członek Komitetu Wykonawczego OWP. Oskarżany o zainicjowanie porwania włoskiego statku wycieczkowego „MS Achille Lauro” w październiku 1985 roku. Zaocznie skazany na dożywocie przez włoski sąd[1][2].

W 1996 roku przeprowadził się do Autonomii Palestyńskiej. W 1998 roku poddał krytyce OWP. Protestował przeciw unieważnieniu artykułów Karty Organizacji Wyzwolenia Palestyny, które nawoływały do zniszczenia Izraela. Ostatnie lata życia spędził na emigracji w Iraku. W 2003 roku zatrzymany w Bagdadzie przez służby Stanów Zjednoczonych (za powiązania z porywaczami „MS Achille Lauro”). Zmarł w więzieniu[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Palestine Liberation Front (PLF) (ang.). globalsecurity.org.
  2. a b c Egzekucja zakładnika na wózku (pol.). m.wyborcza.pl.
  3. a b Terroryzm s. 51.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]