Abu Jusuf Jakub (Marynidzi)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Abu Jusuf Jakub 
Sułtan Maroka
Okres

od 1259
do 1286

Poprzednik

Umar ibn Jahja

Następca

Abu Jakub Jusuf

Dane biograficzne
Dynastia

Marynidzi

Data i miejsce śmierci

1286
Algeciras

Abu Jusuf Jakub ibn Abdulhak (arab. أبو يوسف يعقوب بن عبد الحق = Abū Yūsuf Yaʿqūb ibn ʿAbd al-Ḥaqq, zm. 1286 pod Algeciras) – sułtan Maroka z dynastii Marynidów, syn szejka Abdulhaka I.

Abu Jusuf Jakub wstąpił na tron po śmierci brata Abu Jahji Abu Bakra i krótkotrwałym panowaniu bratanka Umara. Już jednak wcześniej, za rządów brata, gdy rozpoczął się marynidzki podbój Maroka, Abu Jusuf Jakub był zarządcą w Fezie. Ogłosiwszy się sułtanem, zdołał oprzeć się opozycji krewnych i skupić w swoim ręku władzę nad krajem. Wraz z podbojem Marrakeszu w 1269 roku zadał ostateczny cios dynastii Almohadów, a w kolejnych latach panowania przywrócił Maroku rangę największej potęgi militarnej w Maghrebie. Z powodu wsparcia, jakiego udzielał marabutom, zyskał sobie również sławę wielce podobożnego władcy.

Abu Jusuf Jakub podjął cztery wyprawy wojenne do Andaluzji, żeby wesprzeć panujących w Grenadzie Nasrydów wobec ataków Kastylii. Zginął na ostatniej wyprawie podczas oblężenia Algeciras. Tron objął wówczas jego syn Abu Jakub Jusuf.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Umar ibn Jahja
Marinid emblem.png Sułtan Maroka
1259–1286
Marinid emblem.png Następca
Abu Jakub Jusuf (Marynidzi)