Abu Jusuf Jakub (Marynidzi)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy sułtana Maroka z dynastii Marynidów. Zobacz też: inni władcy o tym imieniu.
Abu Jusuf Jakub 
Sułtan Maroka
Okres od 1259
do 1286
Poprzednik Umar ibn Jahja
Następca Abu Jakub Jusuf
Dane biograficzne
Dynastia Marynidzi
Data i miejsce śmierci 1286
Algeciras

Abu Jusuf Jakub ibn Abdulhak (arab. أبو يوسف يعقوب بن عبد الحق = Abū Yūsuf Yaʿqūb ibn ʿAbd al-Ḥaqq, zm. 1286 pod Algeciras) – sułtan Maroka z dynastii Marynidów, syn szejka Abdulhaka I.

Abu Jusuf Jakub wstąpił na tron po śmierci brata Abu Jahji Abu Bakra i krótkotrwałym panowaniu bratanka Umara. Już jednak wcześniej, za rządów brata, gdy rozpoczął się marynidzki podbój Maroka, Abu Jusuf Jakub był zarządcą w Fezie. Ogłosiwszy się sułtanem, zdołał oprzeć się opozycji krewnych i skupić w swoim ręku władzę nad krajem. Wraz z podbojem Marrakeszu w 1269 roku zadał ostateczny cios dynastii Almohadów, a w kolejnych latach panowania przywrócił Maroku rangę największej potęgi militarnej w Maghrebie. Z powodu wsparcia, jakiego udzielał marabutom, zyskał sobie również sławę wielce podobożnego władcy.

Abu Jusuf Jakub podjął cztery wyprawy wojenne do Andaluzji, żeby wesprzeć panujących w Grenadzie Nasrydów wobec ataków Kastylii. Zginął na ostatniej wyprawie podczas oblężenia Algeciras. Tron objął wówczas jego syn Abu Jakub Jusuf.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Umar ibn Jahja
Marinid emblem.png Sułtan Maroka
1259–1286
Marinid emblem.png Następca
Abu Jakub Jusuf (Marynidzi)