Przejdź do zawartości

Abulcasis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Abulcasis
ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Az- Zahrawi Abu Al-Kasim

Data urodzenia

936

Data śmierci

1013

Zawód, zajęcie

lekarz, chirurg

Abulcasis, Az-Zahrawi Abu Al-Kasim (ur. 936, zm. 1013) – lekarz arabski. Jeden z największych chirurgów muzułmańskich przełomu I i II tysiąclecia.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Wykorzystał wiedzę przekazaną m.in. w pracach bizantyjskiego lekarza Pawła z Eginy[1], przetłumaczonych przez Hunajna ibn Ishaka. Jest wynalazcą wielu metod operacyjnych. Jako jeden z pierwszych próbował dokonać wycięcia tarczycy. Opisał hemofilię. Jest autorem pierwszego, bogato ilustrowanego, podręcznika medycyny – Kitab at-tasrif (Al-Tasrif), w którym trzy księgi były poświęcone medycynie operacyjnej i zawierały opisy oraz ryciny ponad 200 narzędzi chirurgicznych. Dzieło to, przetłumaczone na łacinę w XII w. przez Gerarda z Kremony, było przez wiele stuleci podstawowym podręcznikiem medycyny i chirurgii, popularniejszym nawet od prac Galena.

Miał swój udział w rozwoju stomatologii, bowiem już w 1000 roku opisał, w jaki sposób wykonywać zabiegi replantacji wybitych i przemieszczonych zębów.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Praca zbiorowa pod redakcją naukową Macieja Salamona, 2005, Wielka Historia Świata, Tom 4, Kształtowanie średniowiecza, Oficyna Wydawnicza FOGRA, ss. 209, ISBN 83-85719-85-7.