Abuse (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Abuse
Ilustracja
Producent

Crack dot Com

Wydawca

Electronic Arts, Red Hat, Bungie

Wersja

1.0.1

Data wydania

1996

Gatunek

Platformówka

Tryby gry

gra jednoosobowa, gra wieloosobowa

Kategorie wiekowe

ESRB: Teen (13+)

Wymagania sprzętowe
Platforma

PC (DOS, Linux), Mac, Amiga (port)

Nośniki

CD-ROM

Abusegra komputerowa stworzona przez Crack dot Com i wydana przez Origin Systems i Electronic Arts w 1996 roku na platformy DOS i Linux. Poprawiona konwersja na Mac OS została stworzona przez Bungie Studios. Po uwolnieniu kodu źródłowego gry w roku 1998, powstał również port na Amigę.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Główny bohater gry, Nick Vrenna, został wtrącony niesłusznie do więzienia. Niestety w więzieniu wydarza się wypadek na skutek eksperymentów tam prowadzonych i wszyscy ludzie - wyłączając Nicka, który wydaje się być odporny na toksyczne opary - zmieniają się w potwory.

Wygląd postaci, lokacji, przeciwników i całej gry jest prawdopodobnie hołdem dla serii filmów Predator i Alien. (zobacz Alien vs. Predator)

Abuse jest dwuwymiarową zręcznościową platformówką. Grę wyróżniał nietypowy sposób kierowania bohaterem: klawiatury używa się do poruszania Nickiem, a myszki, do celowania. Cała rozgrywka polega na zabijaniu kolejnych przeciwników (najczęściej różnych form mutantów, które preferują atak w grupach) i rozwiązywaniu prostych układanek.

Gra wieloosobowa jest dostępna przez protokół IPX/SPX.

Metody dystrybucji i późniejszy rozwój gry[edytuj | edytuj kod]

Gra początkowo wydana została jako shareware, lecz według dzisiejszej terminologii można by powiedzieć, że była to „beta-wersja dema”. Darmowe wydanie zostało stworzone o niekompletną grę.

Wersje shareware wydane były na systemy MS-DOS i Linux. Abuse było dostarczane wtedy z wieloma dystrybucjami GNU/Linux. Jednak z powodu użycia starych wersji Lisp API (1.x) w wydaniach shareware'owych, modyfikacje na niej wykonane nie były kompatybilne z pełną wersją (używającej Lisp 2.0), a sama pełna wersja dostępna była jedynie na MS-DOS.

Abuse zostało przekonwertowane na komputery Mac OS przez Oliviera Yu z Crack dot Com i wydane przez Bungie Studios. Wersja ta została ogromnie przepisana. Częściowo poprawiono grafikę w rozdzielczości 640x480. (Wersja PC uruchamiana była w rozdzielczości VGA 320x200 i pomimo możliwości uruchomienia w wyższych rozdzielczościach, grafika dalej nie była skalowana).

Około dwa lata po wydaniu gry, Crack dot Com zdecydowało udostępnić kod źródłowy gry oraz zawartość wydania shareware'owego (wyłączając dźwięki z gry) jako domenę publiczną (public domain). Gra nie była rozwijana zbyt często nawet po udostępnieniu jej kodu. Pomimo to, stworzono zaktualizowane edycje gry dla GNU/Linux oraz umożliwiono grę wieloosobową za pomocą protokołu TCP/IP. Stworzony został port gry dla SDL umożliwiając jej uruchomienie na Microsoft Windows i X11 na ekranie z większą liczbą kolorów niż 256. Wersja na komputery Macintosh została zaktualizowana tak, aby współpracowała z OS X.