Abusir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piramidy Sahure, Niuserre i Neferirkare w Abusir
Plan nekropoli w Abusir wraz z Abu Gurab
Memfis i jego nekropolia – obszar piramid od Gizy do Dahszur[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Państwo  Egipt
Typ kulturowy
Spełniane kryterium I, III, VI
Numer ref. 86
Region[b] Kraje arabskie
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1979
na 3. sesji
Abu Sir
ابو صير
Państwo  Egipt
Muhafaza Giza
Populacja (2006)
• liczba ludności

16 829[1]
Położenie na mapie Egiptu
Mapa lokalizacyjna Egiptu
Abu Sir
Abu Sir
29°53′46″N 31°12′13″E/29,896111 31,203611

Abusirnekropolia staroegipska położona ok. 2,5 km na północ od Sakkary i ok. 1,5 km na południowy wschód od Abu Gurab.

Zbudowano tu 14 piramid, z czego 4 najważniejsze należą do władców V dynastii – pierwszych, którzy przyjęli tytuł Sa-Re, czyli „Syn Słońca”. Ich piramidy w Abusir często zwane są „Piramidami Synów Słońca”. Według mitu, ich narodziny odbyły się pod protekcją samego Ra, który wyjednał przychylność bogów dla ich matki Radżedet , co spowodowało szczęśliwe rozwiązanie. Radżedet wydała na świat trzech dorodnych synów, pierwszych trzech władców z nowej V dynastii.

Najważniejszymi obiektami nekropoli Abusir są:

Najlepiej zachowany jest zespół budowli Sahure, w skład którego wchodzi piramida Ba Sahure pojawia się w chwale”, Dolna i Górna Świątynia. Świątynie te stanowią przykład kunsztu budowlanego starożytnych Egipcjan, przejawiający się umiejętnością zestawiania barw kamienia: białego wapienia i alabastru, czerwonego i czarnego granitu oraz czarnego bazaltu. Jak przypuszcza się, w czasach świetności świątynie były pokryte ok. 10 000 m² reliefów, które w większości uległy rabunkowi i zniszczeniom w XIX wieku. Piramidy w Abusir są w stanie znacznego zniszczenia.

Obiektem godnym uwagi jest mastaba Ptahszepsesa. Jest to labirynt sal i korytarzy, niegdyś pokrytych malowidłami i reliefami, w znacznym stopniu zniszczony i obrabowywany. Obecnie dobrze zachowane jest jedynie zejście oraz korytarze prowadzące do komory grobowej (komory odrodzenia). Sama komora pozbawiona jest stropu. Znajdują się w niej dwa sarkofagi – dla Ptahszepsesa i jego małżonki.

W południowej części nekropoli znajduje się piramida królowej Chentikaus, małżonki króla Neferirkare, którego piramida znajduje się tuż obok. Dalej na północ leżą ruiny Świątyni Kultu Słonecznego Userkafa – założyciela świętego okręgu Abusir, a nieco dalej jeszcze, ruiny podobnej świątyni króla Niuserre, w której jest stół ofiarny (6×6 m) wykonany z monolitycznego bloku alabastru.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]