Accelerated Mobile Pages

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Accelerated Mobile Pages (z angielskiego „Przyspieszone Strony Mobilne”) w skrócie: AMPopen source’owa inicjatywa doskonalenia wrażeń użytkownika przy korzystaniu ze stron internetowych na urządzeniach mobilnych. Projekt rozwijany jest pod przewodnictwem firmy Google[1]. Cechą charakterystyczną stron AMP jest nacisk na szybkość ładowania się stron w przeglądarce nawet przy korzystaniu z pasma danych pakietowych o mniejszej przepustowości (EDGE, 3G). Jest to możliwe dzięki specjalnym mechanizmom JavaScript zarządzającym ładowaniem zasobów na stronie internetowej oraz usłudze AMP Cache. W grudniu 2018 roku najbardziej popularny system zarządzania treścią na świecie, WordPress udostępnił oficjalne rozszerzenie pozwalające na pełną integrację standardu AMP ze stronami internetowymi stworzonymi przy użyciu tego oprogramowania[2].

Framework[edytuj | edytuj kod]

Strony internetowe AMP składają się z trzech głównych komponentów:

  • Specyfikacji AMP HTML, która reguluje wykorzystanie kodu HTML, ograniczając użycie niektórych elementów zarówno w kodzie HTML, jak i w stylach CSS,
  • AMP JavaScript, który zarządza ładowaniem treści i zasobów na danej stronie
  • AMP Cache, czyli usługi walidacji i hostingu stron AMP

AMP Cache[edytuj | edytuj kod]

Cache dla większości stron AMP jest dostarczany przez Google. W marcu 2017 do projektu dołączyło Cloudflare[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Google’s Instant Articles competitor is about to take over mobile search, „The Verge” [dostęp 2017-12-18].
  2. WordPress gets official AMP Plugin update. 2018-12-17. [dostęp 2019-01-30].
  3. Inc. Cloudflare, Cloudflare Announces Ampersand, the First Open AMP Cache, to Give Publishers More Control of their Mobile-Optimized Content, „GlobeNewswire News Room [dostęp 2017-12-18] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]